I Ježíšek se někdy splete. Radíme, jak na vrácení nevhodných dárků

Publikuje: František Veselý — 28. 12. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » I Ježíšek se někdy splete. Radíme, jak na vrácení nevhodných dárků

Pod vánočním stromečkem se můžeme dočkat velké radosti, ale i zklamání. Nevhodné dárky můžete vyměnit nebo vrátit. Ale ne všechny.

Vánoční svátky jsou o setkávání s rodinou, o atmosféře, o dobrém jídle, ale také o dárcích. A když se Ježíšek netrefí, mohou být Vánoce zkažené. Ale nezoufejte, některé dárky se dají vrátit.

Někdy se nevyplatí kupovat dárky přes internet hodně dopředu. Zvlášť tehdy, pokud krabici necháte rozbalit až toho, pro koho je dárek určen.

U věcí koupených přes internet je totiž stěžejní lhůta 14 dnů, která se počítá ode dne následujícího po převzetí zakoupeného zboží. Podstatné také je, že 14denní lhůta na vrácení zboží se počítá od převzetí zboží, nikoliv od jeho zaplacení nebo objednání. A v případě, kdy vás obchodník o možnosti odstoupit do 14 dní neinformoval, máte na odstoupení od smlouvy jeden rok a čtrnáct dní. Co se týče převzetí, zboží lze převzít od doručovací společnosti, na pobočce obchodníka nebo například z dnes populárních doručovacích boxů,“ vysvětluje Miroslav Šperka, advokát a partner V4 Group.

O číslo menší boty, větší šaty, nebo dvě stejné hračky pod stromečkem nejsou žádnou pohromou. Pokud máte účtenku a kupovali jste dárky v kamenném obchodě, chybu lehce napravíte hned po znovuotevření obchodů. Všechny dárky ale vrátit nejdou.

Odstoupit od uzavřené kupní smlouvy přes internet a vrátit nevhodný dárek zpět prodejci ale nelze vždy. Občanský zákoník stanovil několik výjimek, kdy tak nelze učinit. Jedná se o případy, kdy bylo zboží speciálně upraveno prodávajícím podle přání spotřebitele, jako jsou například trička s vlastním potiskem nebo nábytek na míru. Odstoupit do 14 dnů nelze také u zboží, které po otevření uzavřeného obalu již nelze z hygienických důvodů vrátit, leda by zákazník vracel zboží ještě neotevřené. Jedná se například o zboží, jakým je kosmetika nebo spodní prádlo,“ komentuje Miroslav Šperka a dodává, že také nelze odstoupit od nákupu zboží získaného formou dražby nebo od nákupu zvukových záznamů, počítačových programů (pokud byl porušen jejich původní obal) nebo nákupu zboží, jež rychle podléhá zkáze.

Některé obchody mají vánoční akce na vrácení zboží

Různé e-shopy mohou mít výhodnější podmínky v rámci svých akcí na vrácení vánočních dárků. Obchodníci často nabízejí například výhodné lhůty na odstoupení od kupní smlouvy, a to 30 nebo i 60 dní. Musíte se ale ke zboží chovat ohleduplně, jelikož odpovídáte za snížení jeho hodnoty v případě poškození. Vrácené zboží tedy musí být vždy v nezměněném stavu a bez poškození.

Originální obal nepotřebujete

Obecně platí, že prodejce nemůže po kupujícím požadovat vrácení zboží v originálním obalu. Jenže komplikace mohou nastat tehdy, když je obal součástí zboží, jako například různá dárková balení, sběratelské edice nebo třeba sluneční brýle v pouzdře. V takovém případě musí zákazník obal vrátit spolu s daným zbožím.

Stačí e-mail

Česká obchodní inspekce doporučuje, aby odstoupení od kupné smlouvy bylo písemné. Stačí však napsat e-mail. E-shopy mají většinou na svých stránkách návod, jak zboží vrátit, reklamovat nebo od kupní smlouvy odstoupit.

Řádně doručeným odstoupením od smlouvy se uzavřená kupní smlouva ruší a zákazníkovi vzniká povinnost vrátit prodávajícímu zboží do 14 dnů a prodávajícímu povinnost vrátit zákazníkovi kupní cenu a předtím vzniklé náklady na doručení, a to do 14 dnů od odstoupení od kupní smlouvy,“ vysvětluje Šperka a dále upozorňuje, že prodávající nemá povinnost vrátit kupní cenu spotřebiteli dříve, než mu spotřebitel předá vrácené zboží nebo jinak prokáže, že zboží už odeslal. Také dodává, že náklady na vrácení zboží, tedy poštovné, hradí kupující.

Náklady na vrácení zboží hradí většinou zákazník, pokud e-shop nemá nějakou akci a neuvede jinak.

Platba musí být vrácena stejným způsobem, jakým byla provedena. Tedy pokud bylo zaplaceno v hotovosti, bude platba vrácena v hotovosti. Pokud byla platba provedena převodem, bude platba vrácena na stejný bankovní účet. Také není možné vrátit platbu v náhradní hodnotě třeba formou poukázek, poskytnutím slevy, jiné věci atp.

DŘÍVE JSME PSALI:

Ježíšek na splátku: Radost, co se nevyplácí

Nikola Macáková — 06. 12. 2022
Vánoce jsou téměř za dveřmi a obchodníci, ale i zprostředkovatelé či poskytovatelé úvěrů tak ze všech sil bojují o pozornost spotřebitelů.

I v kamenných obchodech mohou nastat problémy. Prodejce zákazníkovi vyhovět nemusí, protože toto zákon bez dalšího neumožňuje. Často obchod nabídne výměnu za jiné zboží nebo třeba poukázku ve stejné hodnotě.

Prodejce ale může sám dobrovolně připustit odstoupení od kupní smlouvy a umožnit vrácení zboží. V tomto případě, kdy prodejce poskytuje spotřebiteli jistý nadstandard nad rámec zákona, může prodejce vyžadovat speciální podmínky pro vrácení zboží. Typicky se může jednat o povinnost vrátit zboží nepoužité, s originálními visačkami nebo namísto vrácení kupní ceny obdržíte pouze poukaz na nákup jiného zboží u téhož obchodníka,“ uvádí Šperka a doporučuje pozorně číst účtenky a podmínky vrácení zboží v kamenných prodejnách. Podmínky totiž mohou být u každého obchodu trochu jiné.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu