E-shop v převleku: záludnost nákupních galerií

Publikuje: Nikola Macáková — 16. 03. 2023
Zdroj: Lucie Korbeliusová / dTest
Úvodní stránka » Z domova » E-shop v převleku: záludnost nákupních galerií

Nakupování na internetu je čím dál tím pohodlnější. Bohužel však stále plné pastí, kvůli kterým se nejeden spotřebitel snadno napálí.

Tématu se dnes věnovala spotřebitelská organizace dTest s tím, že typicky se toto téma týká rizikových e-shopů prezentujících se jako „nákupní galerie“. Magazín UdálostiExtra o rizikových e-shopech informovala Lucie Korbeliusová public relations časopisu dTest.

Kdy tedy při online nakupování zbystřit?

Online nemusí znamenat rychle

V online světě nakupování neustále přibývají online e-shopy nejčastěji napojené na čínské obchodníky. Mnohdy tyto e-shopy lákají na podezřele nízké ceny a široký sortiment s okamžitým dodáním. „Při převzetí zboží však u spotřebitelů dochází k rozčarování. Zboží často neodpovídá fotografiím nebo je nekvalitní,“ upozorňuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová. Jindy se spotřebitelé zboží ani nedočkají. Z příslibu okamžitého dodání se často vyklube několikaměsíční čekání.

Klička v obchodních podmínkách

Když už se pak spotřebitel odhodlá nepříjemnou situaci aktivně řešit, čeká jej další nepříjemné překvapení. E-shopy, které se často ve svých obchodních podmínkách schovávají pod pojem „nákupní galerie“, argumentují např. nemožností odstoupit od smlouvy do 14 dnů nebo zboží reklamovat. Snaží se pak svými obchodními podmínkami přesvědčit spotřebitele, že jsou pouze spojkou mezi českým spotřebitelem a např. čínským dodavatelem. To představují jako odůvodnění, proč odmítají nést odpovědnost za dodržování práv spotřebitelů. Problém však nastává v tom, že s povahou společnosti jako zprostředkovatele je spotřebitel typicky seznámen až v obchodních podmínkách. Taková informace je pro spotřebitele překvapivá a dle § 1753 občanského zákoníku tedy neúčinná. „V momentě, kdy se webový portál prezentuje jako klasický e-shop a neinformuje spotřebitele, že funguje pouze jako zprostředkovatel, není možné jej považovat za zprostředkovatele bez odpovědnosti za například bezproblémové dodání zboží,“ dodává Eduarda Hekšová.

Pokud se tedy spotřebitel dostane do situace, kdy zaplatí předem zboží, které mu není ani po týdnech čekání dodáno, je webový portál, jakožto prodávající za takové prodlení odpovědný. V takovém případě je na místě vyzvat prodávajícího k plnění bez zbytečného odkladu. Pokud ani v přiměřené lhůtě po takovém vyzvání prodávající zboží nedodá, může spotřebitel odstoupit od smlouvy a prodávající je povinen mu vrátit peníze. Obdobná situace může nastat při problémech s vyřizováním reklamací či odmítnutím uplatnění práva na odstoupení do 14 dnů. Pokud si v těchto situacích spotřebitel neví rady, doporučujeme se obrátit na naši telefonickou či e-mailovou poradnu. Spotřebitelé také mohou využít formulář pro odstoupení od smlouvy, který je dostupný i na našich stránkách.

Jak se bránit?

Na webových stránkách, které provozuje spotřebitelská organizace dTest #vasestiznosti.cz evidují k dnešnímu dni desítky stížností na tyto internetové stránky. Mezi ty nejvíce skloňované patří Beliamo nebo třeba Mollio.

DŘÍVE JSME PSALI:

Falešné recenze na internetu budou mít smůlu. Od ledna vejde v platnost novela zákona

Nikola Macáková — 15. 12. 2022
Dosud mohli spotřebitelé velmi snadno podlehnout uměle vytvořeným recenzím, které jsou od reality na hony vzdálené.

Na nakupování na těchto internetových stránkách upozorňuje také ČOI, která spustila projekt www.rizikove.cz, kde je možné si při brouzdání po internetu e-shop ověřit. Přesto je obezřetnost na místě – mnohdy tyto webové portály vystupují pod novými názvy. Není však těžké se těmto nepříjemnostem vyhnout. Rizikový e-shop lze snadno odhalit, když se spotřebitel podívá do kontaktních údajů a pročte si obchodní podmínky. Návštěvník e-shopu by měl také zpozornět, pokud je na e-shopu nepřeberné množství zboží přímo skladem a e-shop umožňuje jen platbu předem.

Konečně je však nutno upozornit, že se můžeme setkat i se skutečnými nákupními galeriemi, které nejsou podvodné. Takové online platformy např. nemají svůj vlastní sklad a fungují čistě jako zprostředkovatelé prodeje mezi spotřebitelem,“ doplnila závěrem Lucie Korbeliusová.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme autorské články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články z historie. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín.

UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu