Autoklub ČR: velký test letních pneumatik 2023

Publikuje: David Bárta — 22. 03. 2023
Zdroj: Bohumil Pácl / AUTOKLUB České republiky
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Autoklub ČR: velký test letních pneumatik 2023

Srovnávací testy funkčních vlastností pneumatik pravidelně poskytují výsledky pro různé značky z této oblasti na českém trhu.

O tématu dnes informoval magazín UdálostiExtra.cz Bohumil Pácl z Autoklubu České republiky s tím, že letošní navázal na test letních pneumatik z minulých let. Cílem bylo opět vyhodnotit vlastnosti dezénů v provozu za mokra a sucha. Celkově bylo zkoumáno dvacet plášťů o rozměru 205/55 R16, polovina ekonomické třídy Budget a druhá vyšší třídy Premium.

Pneumatiky musely obstát v celkem 16 disciplínách na suchém a mokrém povrchu, test probíhal v Německu. „Prostřednictvím záznamové techniky je objektivně zkoumána reakce při akceleraci, brzdění, mezní hranice vzniku aquaplaningu v podélném i příčném směru. Na suché vozovce se měří hlučnost a valivý odpor. Na kruhové dráze s mokrým povrchem se měří čas vozu v obou směrech. Na okruzích pak v tzv. handlingu licencovaní zkušební jezdci testují ovladatelnost vozu, posuzuje se čas na kolo. Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jeho stabilita. Testovací řidiči pochopitelně nevědí, s jakým obutím zkoušky provádějí,“ vysvětlil Bohumil Pácl.

Test letních pneumatik z Autoklubu ČR. Zdroj: Bohumil Pácl / AUTOKLUB České republiky (publikováno se svolením autora)

Pro představu rozdílu mezi oběma třídami byla zvolena referenční pneumatika – Firestone Roadhawk, se kterou se porovnávají všechny ostatní ve skupině prémiových a budgetových účastníků testu. V tabulkách má proto uvedenu referenční hodnotu 100 %. Vítězem ekonomické třídy se stal Semperit právě před Firestone a Dunlopem, další příčky s těsnými rozestupy obsadily Kumho, Apollo a Matador. Ve třídě Premium vyrovnanými výkony na mokru i suchu nejlépe obstál Continental PremiumContact 7, druhé místo patří Michelin Primacy 4+ a třetí Bridgestone Turanz. Výsledky včetně výčtu hodnocení jednotlivých disciplín přinášíme v přehledných tabulkách.

Výsledky testů mohou spotřebiteli pomoci vybrat si pneumatiku, která bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. Doporučujeme porovnat parametry, které jsou pro spotřebitele nejdůležitější. Odlišné preference může mít řidič většinou popojíždějící v městském provozu, jiné ten, kdo za volantem často absolvuje dlouhé cesty po dálnicích,“ vysvětlila Veronika Truhlářová, manager obecného motorismu Autoklubu ČR.

Výsledky testu letních pneumatik 2023 – Rozměr 205/55 R16 (Budget)

Semperit Speed-Life 3
2.      Firestone Roadhawk

3.      Dunlop Sport Bluresponse

Kumho Ecsta HS52
5.      Apollo Alnac 4G

6.      Matador Hectorra 5

7.      Tomket Sport 1

8.      Imperial Ecodriver 5

9.      Double Coin DC99

10.  Profil Prosport 2

ACR_BUDGET-tabulka_2023-letní. Zdroj: AUTOKLUB České republiky (publikováno se svolením autora)

Výsledky testu letních pneumatik 2023 – Rozměr 205/55 R16 (Premium)

1.      Continental Premium Contact 7

2.      Michelin Primacy 4+

ACR_PREMIUM_tabulka_2023-letni. Zdroj: AUTOKLUB České republiky (publikováno se svolením autora)

Bridgestone Turanza T005
4.      Pirelli Cinturato P7

5.      Uniroyal RainSport 5

6.      Nokian Wetproof / Vredestein Ultrac

7.      Goodyear Efficient Grip Performance

8.      Hankook Ventus Prime 4

9.      Firestone Roadhawk

 

ACR_celkova_tabulka_2023-letni. Zdroj: AUTOKLUB České republiky (publikováno se svolením autora)

Použité zdroje: AUTOKLUB České republiky

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu