Afričan Krejčíř: odpadlík ze Seychel

VIDEO
Publikuje: Lukáš Závodský — 20. 05. 2023
Zdroj: @toptemata7388
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Afričan Krejčíř: odpadlík ze Seychel

V minulém díle série o Radovanu Krejčířovi jsme si vyprávěli o jeho bez nadsázky dobrodružné cestě z české republiky na Seychely.

Tématu se věnoval spolupracovník redakce Lukáš Závodský na partnerském YouTube kanálu TOP témata s tím, že na Seychely dorazil Krejčíř koncem srpna roku 2005 spolu se svojí manželkou Kateřinou a synem. Teprve až 10. září roku 2005 české úřady zjistily, kde se uprchlý zločinec nachází, a to díky Interpolu, který Krejčíře na vzdálených ostrovech vypátral.

DŘÍVE JSME PSALI:

Afričan Krejčíř: dramatický útěk na Seychelské ostrovy

Lukáš Závodský — 21. 04. 2023
Dne 18. června 2005 Radovan Krejčíř toho času nejmocnější zločinec v České republice utekl ze své vily v průběhu rozsáhlé policejní razie.

Jelikož všichni 3 měli seychelské občanství a Česká republika neměla s ostrovním státem smlouvu o vydávání zločinců, mohli být všichni naprosto v klidu. Byly daleko od úřední moci České republiky a v životě Radovana Krejčíře se tak mohla začít psát nová kapitola,“ uvedl v úvodu autor videa Lukáš Závodský.

Krejčíř měl na Seychelách velké plány a hned se dal do díla, jelikož si na ostrovech ještě během pobytu v České republice vytvořil velmi silné zázemí.

Už na konci srpna 2005 zadržela česká policie kamion, který přepravoval věci uprchlého Krejčíře do zahraničí na ostravském letišti. Policisté tehdy zajistili například žluté luxusní Porsche, které si chtěl Krejčíř na ostrov nechat poslat, a také další luxusní proviant. V polovině září za ním dokonce přiletěl jeden z jeho kumpánů a přivezl mu dva psy patřící rodině. „Káčko“ (přezdívka Radovana Krejčíře) zkrátka plánoval žít na ostrovech spořádaným rodinným životem, a také chtěl na Seychelách rozjede údajně legální byznys a už jen si užívat luxusního života.

Čeští novináři si u něj tehdy jen podávali dveře a žádali o interview a skoro to vypadalo, jako by Česko mělo novou celebritu.

Média ho tehdy označovala, jako kontroverzního uprchlého podnikatele a uprchlého zločince, který toho věděl příliš mnoho, a proto musel utéct ze země. O tom, že se jedná o bezohledného kriminálníka tehdy tušil málokdo,“ upřesnil Závodský.

Dne 17. září poprvé Krejčíř promluvil ze Seychel do medií a rovnou do všech významných českých celostátních médií s citací; „přál bych si nejvíc, aby v České republice co nejdříve dotáhli vyšetřování, a to vyšetřování bylo objektivní a řešeno u soudního líčení,“ řekl doslovně tehdy Krejčíř do medií.

Ovšem elitní čeští policisté intenzivně pracující na kauze Čepro ale už věděli…

Kriminalisté začali pracovat na možnosti, jak dostat Krejčíře zpátky do země, aby čelil obvinění z tunelování miliard a přípravy vraždy celníka. Nakonec tehdejší ministr vnitra František Bublan dva utajené elitní policisty vyslal přímo na ostrov, aby v zemi vyzvěděli Krejčíře a dostali ho zpátky do české republiky. Zároveň probíhalo intenzivní jednání mezi vládou České republiky a vládou Seychelských ostrovů o vydání zločince Krejčíře.

Tomu českému počinu se „Káčko“ ovšem zdálky jen hlasitě mohl smát moc dobře věděl, že jsou na něj české úřady krátké, jakožto na seychelského občana.

Krejčíř z ostrovního ráje rád provokoval české úřady právě prostřednictvím medií. Zmínil tehdy například kauzu, že půjčil ČSSD v roce 2002 60 milionů korun a může to hravě dokázat například předložením směnky, která skutečně existovala. Peníze od Krejčíře do ČSSD tedy putovaly přes expremiéra Stanislava Grose. Nicméně následně se mělo údajně prokázat, že se jednalo jen o padělek směnky. Nicméně skutečnost, že šlo o vysokou politickou hru dodnes nikdo nevyvrátil ani fakt, že nejvyšší čeští politici byly jak se lidově říká „zaháčkováni“ s mafiánem a kriminálníkem, kterým Krejčíř bez pochyb je,“ popisuje dále autor videa.

Krejčíř poté přestal v tomto směru úplně komunikovat s médii.

Za Krejčířem mezitím jezdily hojně i jeho obchodní partneři z Česka. Byl ho navštívit například Tomáš Pitr a v kontaktu měl být i se šéfem příbramského fotbalu Jaroslavem Starkou. V této souvislosti je určitě zajímavé zmínit, že do vraždy Františka Mrázka zbývalo už jen pár měsíců, než ho 25. ledna následujícího roku zastřelí nájemný vrah před jeho pražským sídlem.

Jak se dařilo Krejčířovi na Seychelách

Krejčířovi se zpočátku dařilo navazovat styky s nejvyššími politickými a ekonomickými elitami ostrovů. Dokonce společně podnikal s jedním politikem z parlamentu měly dvě společnosti zabývající se pronájmem a prodejem ojetých vozidel. Chlubil se, že je dokonce přítelem syna prezidenta ostrovů a běžně s ním pořádá divoké večírky.

Krejčíř se stylizoval do role oběti českého politického systému a český stát vykresloval jako zaostalou postsovětskou republiku, což mu ostrované věřili, jelikož o středoevropském prostoru měli jen velmi malé povědomí a maximálně tušili, že se jedná o postkomunistickou zemi.

Dalším byznysem, kterému se chtěl „Káčko“ věnovat, byl dovoz potravin ze Singapuru. K tomu se dostal spíše z nouze, protože původního a stále stereotypního jídla ze souostroví byl už přejeden. Když tedy konečně dorazil první kontejner s jídlem byl skoro ze třetiny vystlaný toaletním papírem. „Káčko“ zapřemýšlel, jak s ním naloží a samozřejmě ho napadlo papír prodávat a ten šel výborně na odbyt, protože byl mnohem kvalitnější než ten seychelský. Na ostrovech se pochopitelně rychle rozkřiklo, že nějaký přivandrovalý Čech prodává lepší a levnější toaletní papír než jediná seychelská továrna, která měla na ostrovech monopolní postavení.

„Káčko“ tak vlastně ohrozil národní hospodářství, když téměř zlikvidoval místní prosperující firmu, jelikož má souostroví jen okolo 80000 obyvatel, je jakýkoliv podobný zásah do tamního ekonomického prostředí velmi citlivou záležitostí, a tak se na zdánlivě bez oblačném a téměř idylickém seychelským nebi začaly objevovat první šedivé mráčky, které měly být předzvěstí blížící se bouře.

Krejčířův byznys se začal hroutit, jako domeček z karet…

Prvním problémem bylo, že nad ním místní úřady postupně přestaly držet ochrannou ruku s tím, jak čím dál tím víc vycházelo najevo, co je Krejčíř zač. „Zásluhu na tom měla i místní média, která informovala o jeho nekalých kauzách v České republice a občané se pochopitelně začali ptát s kým že to vlastně kamarádí ten prezidentův syn.

Místní elity tak dali postupně od Krejčíře ruce pryč, a nakonec skončil i nakrátko ve vězení za nedovolené ozbrojování. České úřady navíc začaly na malém souostroví vyvíjet systematický tlak, aby bylo podepsalo vzájemnou smlouvu vydávání trestně stíhaných osob a začalo tedy být jen otázkou času, kdy tamní vláda na dohodu z ČR kývne,“ říká dále autor videa.

V neposlední řadě se do toho všeho přidali i osobní problémy. „Káčko“ nebyl schopen hrát roli spořádaného manžela dlouhodobě a brzy se i díky naprosto monotónnímu způsobu života a nemožnosti kamkoliv vycestovat ocitlo jeho manželství v troskách. To, že Krejčíř musel pobyt na ostrovech vnímat jako vězení, potvrzují i slova kontraverzního českého podnikatele Tomáše Pitra, který Krejčíře na ostrovech dvakrát navštívil.

V Česku žil Krejčíř aktivním životem, zatímco tam měl pouze jednotvárný stereotip. Manželu, dítě, (rodinu) málo pohybu a podobně,“ uvedl Pitter. „Krejčíř se na hlavním ostrově Mahé, kde žil a který má pouhých 154km čtverečních, což je pro představu sotva 1/3 rozlohy Prahy zkrátka nudil,“ dodal stručně Pitter.

To potvrdil i jeden z elitních zpravodajských důstojníků, kteří řešili strategii vůči Krejčířovi. „Máme informace, že jo to psychicky zničilo,“ sdělil tehdy elitní policista.

Tématu či celé kauze zločince Radovana Krejčíře se detailně věnuje v přiloženém videu, které je aktuálně zveřejněno spolupracovník našeho magazínu Lukáš Závodský, který samozřejmě již nyní připravuje návazné pokračování.

Co se s Krejčířem dělo v posledních letech a co se s ním děje nyní?

Dne 17. března 2018 rozhodl jihoafrický soud o vydání Krejčíře do České republiky. V prosinci téhož roku uplynula zákonná lhůta o rozhodnutí k vydání do ČR, ale k vydání prozatím nedošlo. V lednu roku 2019 Krejčíř prohlásil, že za azyl v Jihoafrické republice zaplatil 2,5 milionu randů prezidentovi JAR Jacobovi Zumovi. V srpnu téhož roku byla jihoafrickou justicí zamítnuta žádost o přeložení Radovana Krejčíře do jiné věznice, Krejčíř se obával toho, že by ve stávajícím vězení mohl být zavražděn. V listopadu roku 2019 získal zpět prohlášením české občanství,“ píše k tématu Wikipedia.

V roce 2023 magazín Neovlivni.cz uvedl, že lidé z okolí Radovana Krejčíře se připravují na jeho návrat do Česka, návrat by měl proběhnout do konce roku 2023,“ dodává, jako poslední aktualizovanou dostupnou zprávu o „Káčku“ otevřená encyklopedie.

Závěrem musíme zmínit skutečnost, že veškeré informace, které jsou zveřejněny v přiložených video příspěvcích vycházejí pouze z dostupných zdrojů, které autor reportáží použil a nemusí se ztotožňovat s názorem redakce.

Použité zdroje: Lukáš Závodský, YouTube / @toptemata7388Wikipedia, internet, 
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu