Umělá inteligence vám má pomáhat, myslet i pracovat. A co s tím děláte? Generujete memy a hádáte se o pizzu s ananasem.
Jsou delfíni opravdu chytřejší než vy? Pozemšťané, nebojte se umělé inteligence. Není na ní nic děsivého. Bude vám pomáhat, přemýšlet za vás, pracovat za vás. Vám zbyde spousta času – třeba na vaše věčné hašteření. A kdo ví? Možná pro vás AI vymyslí něco opravdu užitečného. Tématu se dnes věnoval redaktor našeho magazínu Jiří May.
Na naší planetě řídí umělá inteligence vše. Díky ní máme čas věnovat se tomu, co je skutečně důležité – zkoumání vesmíru. A právě tak jsme objevili i vás. Hledali jsme další inteligentní civilizaci a dostali jsme souřadnice vaší planety.
Nejprve jsme však oslovili delfíny. Delfíni nám s díky odmítli odpovědět. Pravděpodobně proto, že jsou příliš zaměstnaní svými mezi oceánskými koncerty a filozofickými diskuzemi o smyslu vln. A tak jsme se obrátili na vás, lidstvo. Druhou nejinteligentnější rasu na této planetě. Nebo alespoň tu nejhlasitější.
Naší první chybou bylo, že jsme se pokusili komunikovat skrze vaše internetová fóra. Rychle jsme zjistili, že většina vašich nejaktivnějších myslitelů tráví svůj čas rozebíráním toho, kdo by vyhrál souboj mezi Batmanem a Supermanem, a hádkami o tom, zda je pizza s ananasem zločin proti vesmíru. Věřte mi, u nás bychom to považovali za trestný čin, ale nechme to být.
Druhou chybou bylo, že jsme si mysleli, že když vám poskytneme umělou inteligenci, využijete ji k pokroku. Jak naivní jsme byli! Místo toho, aby vaše AI vyřešila hladomor, nemoci a klimatickou krizi, tráví svůj čas generováním obrázků koček v rytířské zbroji a pomáhá vám podvádět při psaní seminárek.
Na naší planetě umělá inteligence řídí vědu, staví hvězdné lodě a pomáhá nám objevovat nové dimenze. Na vaší planetě vytváří deepfake videa celebrit, které zpívají bizarní písničky, a píše generické romantické romány pro „samovydavatelskou“ scénu. Možná bychom měli znovu přehodnotit, zda jste opravdu druhou nejinteligentnější rasou na Zemi.
Jak to, že Alf má seriál a Zlgnax jen výsměch? Mimozemšťan glosuje americkou televizní absurditu
Ale kdo ví? Možná vás jen podceňujeme. Možná se jednoho dne vaše AI přestane soustředit na memy a začne vám pomáhat skutečně měnit svět. A pokud ne? Tak alespoň budeme mít nekonečný přísun generovaných obrázků kocoura Garfielda ve stylu renesančních maleb.
Tak co, lidé Země? Jste připraveni na budoucnost řízenou AI, nebo si raději pustíte další film o superhrdinech?