Zdravím vás, milí pozemšťané! Váš oblíbený mimozemský reportér Zlgnax se hlásí z epicentra evropské politiky. Bruselu.
Tématu se dnes věnoval redaktor našeho magazínu Jiří May. Musím říct, že to, co jsem tady viděl, mě utvrdilo v tom, že vy lidé jste opravdu fascinující druh. Dokážete vymyslet tak složitý systém řízení, jako je Evropská unie, a pak se divit, že to celé připomíná spíš parodii na demokracii než skutečnou vládu.
Bruselský labyrint: kde se ztrácejí nápady i zdravý rozum
První věc, která mě v Bruselu praštila do očí (nebo spíš do tykadel), byla naprostá absence jakékoli efektivity. V tomto městě se nachází tolik institucí, výborů, komisí a parlamentů, že by se v tom ztratil i nejzkušenější pozemský úředník. A věřte mi, já jsem viděl úředníky na mnoha planetách, ale takový chaos jako tady jsem ještě nezažil.
Evropská komise, Evropský parlament, Evropská rada, Rada Evropské unie – to jsou jen některé z orgánů, které se tady snaží (nebo spíš předstírají, že se snaží) řídit osudy téměř půl miliardy lidí. A výsledek? Nekonečné schůzování, vyjednávání, kompromisy a nakonec rozhodnutí, která jsou tak bezzubá, že by se za ně styděla i moje babička.
Evropský parlament: divadlo pro masy
Zvláštní kapitolou je Evropský parlament. Tato instituce má ambici být hlasem evropských občanů, ale ve skutečnosti je to spíš takové divadlo pro masy. Poslanci tady sice vášnivě debatují, ale jejich rozhodnutí mají často jen minimální dopad na skutečný život lidí.
A co teprve ta směsice jazyků, kultur a politických názorů! V Evropském parlamentu se setkávají zástupci 27 zemí, kteří mluví desítkami různých jazyků a mají často naprosto protichůdné představy o tom, jak by měla Evropská unie fungovat. Není divu, že se tady málokdy shodnou na něčem podstatném.
Evropská komise: vláda bez mandátu
Skutečnou moc v Evropské unii má však Evropská komise. Tato instituce navrhuje zákony, kontroluje jejich dodržování a má v rukou obrovský rozpočet. Problém je, že komisaři nejsou voleni přímo občany, ale jsou jmenováni vládami členských států. To znamená, že nemají přímý mandát od lidí a jejich rozhodnutí často neodrážejí skutečné potřeby a zájmy Evropanů.
Bezzubá politika: Evropská unie jako papírový tygr
Celkově vzato, Evropská unie mi připadá jako takový papírový tygr. Na papíře má obrovskou moc, ale ve skutečnosti je často bezzubá a neschopná řešit skutečné problémy, kterým Evropa čelí. Ať už jde o klimatickou krizi, migraci, ekonomickou nerovnost nebo rostoucí nacionalismus, Evropská unie se často omezuje jen na planá prohlášení a symbolická gesta.
Závěrem: naděje umírá poslední
Přesto všechno si myslím, že Evropská unie má stále potenciál stát se skutečnou silou dobra ve světě. K tomu je však potřeba zásadní reforma, která by posílila demokratickou legitimitu unijních institucí, zefektivnila jejich fungování a umožnila jim řešit skutečné problémy, které trápí Evropany.
Zlgnaxův hvězdný report: politická korektnost na planetě Zemi. Komedie, nebo tragédie?
Takže, milí pozemšťané, držím vám palce, abyste se dokázali vzchopit a udělat z Evropské unie skutečnou demokratickou a efektivní organizaci.
Váš Zlgnax.