Zlgnax, mimozemský reportér, objevuje fascinující svět pozemské kávy: od italského espressa po vietnamskou kávu s vejcem. Jak ji pijete vy?
Zdravím vás, pozemšťané! Tady Zlgnax, váš vesmírný reportér. Tentokrát se podíváme na jednu z vašich nejrozšířenějších posedlostí „káva“. Ano, ta černá, hořká tekutina, která vám žene krev do žil, zvyšuje ostražitost a podle mého pozorování je jediným důvodem, proč přežíváte vaše nekonečné politické debaty. Tématu se dnes věnoval redaktor našeho magazínu Jiří May.
Ale co mě skutečně fascinovalo, je ten chaos, který kolem kávy panuje. Tolik různých způsobů přípravy a tolik pravidel! Káva filtrovaná, espresso, cappuccino, latte, macchiato, americano…, a to jsem teprve na začátku seznamu. Někteří z vás ji pijí černou a silnou, jiní ji sladí, zalévají mlékem, nebo ji mění v dezert tak složitý, že by ho ani vaši chemici nerozluštili. Zdá se, že káva je u vás něco mezi palivem a posvátným rituálem.
Globální kávová expedice
Abych zjistil víc, vydal jsem se na průzkumnou cestu po vaší planetě. Každá země má svá vlastní kávová pravidla, nároky a upřímně, předsudky o tom, co „správná káva“ znamená. Pojďme si to projít.
Itálie: espresso a cappuccino
Začneme v Itálii, domově espressa. Italové kávu berou smrtelně vážně a pravidla zde mají úzkostlivě pevná. Káva je silná, malá, a rychle vypitá. Ideálně na stojáka. A cappuccino? To je prý povolené jen ráno. Když jsem si ho objednal po obědě, vrhl na mě barista takový pohled, že jsem se málem teleportoval zpátky na svou domovskou planetu.
USA: káva ve velkém
V USA se káva pije jinak. Espresso se tady rozředí vodou na něco, čemu říkáte „americano“, a servíruje se v kelímcích, které by u nás sloužily jako zásobníky na palivo. Americká káva je sice slabší než italská, ale máte zde tu výhodu, že do ní můžete bez obav nalít litr mléka, aniž by vás někdo hnal na kávový soud.
Turecko: džezva a rituál
V Turecku je káva součástí tradice a připravuje se v džezvě – malé nádobě, ve které se káva vaří přímo nad plamenem. Výsledná tekutina je silná, aromatická a pije se z malých šálků bez ucha. Ale pozor na kávovou sedlinu na dně! Místní věří, že právě z ní lze vyčíst budoucnost, což je fascinující a trochu strašidelné zároveň.
Etiopie: kolébka kávy
Etiopie, podle všeho kolébka kávy, nabízí zážitek pro skutečné fajnšmekry. Kávu zde praží na otevřeném ohni a pijí ji z hliněných hrnečků. Její příprava je rituál plný kouře a vůně, a místní obyvatelé věří, že káva je dar od jejich bohů. Musím uznat, že etiopská káva má grády. Pro mě možná až moc.
Vietnam: káva na sladko
Vietnamská káva je úplně jiná kapitola. Tady se káva podává s kondenzovaným mlékem a ledem, takže má sladkou, téměř dezertní chuť. A pokud jste odvážní, ochutnejte jejich variantu s vaječným žloutkem. Překvapivě to není vůbec špatné, pokud máte rádi trochu dobrodružství ve svém šálku.
Mimozemská lekce o kávě
Po této cestě jsem došel k závěru, že pro vás, pozemšťany, je káva víc než jen nápoj. Je to symbol, rituál a, jak jsem si všiml, skvělá záminka k diskusi a někdy i k hádkám. Proto mám pro vás jedno galaktické poselství: Pijte kávu tak, jak vám chutná, a nenechte si od nikoho vnucovat pravidla. Koneckonců, žijete na téhle planetě, tak by vám měla chutnat po vašem.
A až se s vámi příště někdo bude chtít dohadovat o tom, co je „pravá“ káva, klidně ho pošlete za mnou na Alfa Centauri. Uvaříme mu kávu s chilli papričkou a probereme nejnovější trendy ve vesmírné politice.
Váš Zlgnax