Zánět středního ucha: ticho a bolest v hlavě

Publikuje: Nikola Macáková — 03. 11. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Zánět středního ucha: ticho a bolest v hlavě

Zánět středního ucha je zdravotním problémem, který může postihnout lidi všech věkových skupin. Tématu se věnovala redakce našeho magazínu.

Z pohledu pacienta může být tento zánět nepříjemným a bolestivým zážitkem, který ovlivňuje jejich kvalitu života. Dnes se podíváme na to, jak pacienti vnímají tento zdravotní problém, jaké pocity a příznaky zažívají.

Zánět středního ucha neboli otitida je jednou z nejčastějších dětských nemocí. Projevuje se bolestí uchateplotou až horečkou a obvykle vede k návštěvě pohotovosti (neboť propuká nejčastěji v noci a jeho průběh je velmi rychlý). Pro pochopení vzniku zánětu středního ucha a důvodu, proč je jeho výskyt výrazně vyšší u dětí než u dospělých, je vhodné zhruba se seznámit se stavbou ucha,“ uvádí k tématu medicínský web nemoci.vitalion.cz.

Vnější ucho (boltec) pokračuje dovnitř „dírou“, která se nazývá vnější zvukovod. Vnější zvukovod vede až k bubínku – přepážce tvořené membránou. Za ním začíná další prostor – střední ucho – ve kterém nacházíme systém kůstek (1.kůstka – kovadlinka – naléhá na bubínek a na 2. kůstku – kladívko – kladívko naléhá na 3. kůstku – třmínek – a ta naléhá na počátek vnitřního ucha – oválné okénko). Oválné okénko (taktéž blanitá přepážka) odděluje střední ucho od ucha vnitřního – v něm dochází k registraci zvuků nervovými buňkami a převodu těchto vzruchů do mozku,“ píše se dále na webu.

Z prostoru středního ucha (za bubínkem) vede také Eustachova trubice, což je trubice, která spojuje středoušní dutinu s nosohltanem (zadní prostor nosu, vzadu nahoře v krku). Funkce této trubice je velmi důležitá, neboť vyrovnává tlaky mezi dutinou středoušní a nosohltanem (zívání či Valsalvův manévr – usilovný pokus o výdech se zavřenými ústy a zacpaným nosem – při zalehlém uchu způsobí otevření právě Eustachovy trubice) a také odvádí případnou nežádoucí tekutinu ze středního ucha (neboť ke správnému převodu zvuku kůstkami od bubínku do vnitřního ucha je potřeba, aby kolem kůstek – tedy ve středním uchu – byl vzduch, nikoli tekutina),“ upřesňuje portál nemoci.vitalion.cz.

Zánět středního ucha obvykle následuje infekci horních cest dýchacích (rýma..). Dochází totiž k rozšíření této infekce skrz Eustachovu trubici do středoušní dutiny. U dětí je častější proto, že jejich trubice je kratší, s větším průsvitem a je méně sklopená směrem k nosohltanu – cesta pro infekci je ve směru do středouší jen mírně do kopce (cca 10°), kdežto u dospělých musí překonat výrazný sklon (i 45°).

Eustachova trubice také přispívá zánětu středního ucha tím, že je-li zúžena (např. vlivem zvětšené nosní mandle, která na ni naléhá), střední ucho není dostatečně ventilováno, vzniká v něm podtlak a dochází k hromadění tekutiny, ve které se lehce uchytí bakteriální infekce,“ dodává medicínský web nemoci.vitalion.cz.

V zásadě rozlišujeme dle průběhu 2 druhy zánětu, a to akutní a chronický zánět.

Středoušní záněty jsou obvykle komplikací zánětů horních cest dýchacích. Projevují se bolestí v uchu, jednostrannou nebo oboustrannou, horečkou, někdy výtokem. Nástup obtíží je rychlý, obvykle v noci. Malé děti pláčou bolestí a ukazují na ucho. Častěji onemocní děti v kolektivních zařízeních a v zimě. Zánět vede ke zvýšení tlaku ve středoušní dutině a vyklenutí bubínku, až dochází k jeho prasknutí a spontánnímu výtoku s okamžitou úlevou od bolesti,“ píše k tématu portál nzip.cz.

Součástí terapeutického zákroku lékaře tak může být propíchnutí bubínku (paracentéza). Jindy postačí studené obklady, udržování volných průduchů nosních smrkáním nebo nosními kapkami, analgetika nebo antipyretika (paracetamol, ibuprofen). Pokud lékař předpokládá nebo podle výtoku rozezná bakteriální zánět, podá antibiotika.

Středoušní záněty se u dětí mohou opakovat a mohou přejít v chronický zánět, který může vést až k nedoslýchavosti. Chronický zánět nemá tak nápadné příznaky; děti si stěžují spíše na praskání, šumění a pocit zalehlého ucha. V důsledku nedoslýchavosti mohou být méně pozorné. Komplikací může být přechod do výběžku kosti spánkové (mastoiditida) nebo přechod zánětu do mozkových plen. Tyto stav diagnostikuje a léčí lékař specialista,“ doplňuje portál nzip.cz.

Pocit nepříjemné bolesti

Jedním z hlavních příznaků zánětu středního ucha je bolest. Pacienti často popisují tuto bolest jako ostrou, pulzující a nesnesitelnou. Může se vyskytovat na jedné nebo obou stranách hlavy a zhoršovat se při pohybu nebo tlaku na ucho. Bolest může být tak intenzivní, že omezuje schopnost pacienta koncentrovat se na každodenní úkoly a vyžaduje rychlé lékařské ošetření.

Problémy se sluchem

Zánět středního ucha může způsobit dočasný pokles sluchu, což je pro pacienty velmi frustrující. Zvuky se mohou stát tlumenými nebo zkreslenými, což ovlivňuje komunikaci a vnímání okolního světa. To může být zvláště obtížné pro děti, které se možná ještě neučily správně mluvit.

Otoky a pocit tlaku

Pacienti s akutním zánětem středního ucha často zaznamenávají pocit tlaku v uchu a otok okolních tkání. Toto nepříjemné pocity mohou mít vliv na rovnováhu a stabilitu pacienta, což vede k otáčení hlavy a obtížím při pohybu.

Horečka a celková únava

Akutní zánět středního ucha může být také spojen s horečkou a celkovou únava. Pacienti často cítí slabost a nevolnost, což jim brání v normálním fungování.

Stres a úzkost

Zánět středního ucha může také způsobit stres a úzkost, zejména u dětí, které nemusí chápat, co se děje. Dospělí pacienti mohou mít obavy z možných komplikací nebo potřeby chirurgického zákroku.

Závěrem by bylo dobré zmínit, že zánět středního ucha – obecně je nepříjemným onemocněním, který může mít značný vliv na kvalitu života pacienta. Bolest, problémy se sluchem, otoky, únava a stres jsou jen některé z příznaků, které pacienti zažívají. Je důležité, aby pacienti vyhledali lékařskou pomoc, když začnou tyto příznaky pociťovat, aby byli co nejdříve diagnostikováni a léčeni. Tím se minimalizuje riziko komplikací a umožní rychlejší zlepšení stavu pacienta.

Použité zdroje: nemoci.vitalion.cz, nzip.cz, redakční informace a zdroje,
Odborná konzultace: MUDr. J. Matějovský (interní lékař)
(redakční text.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu