Vysoký cholesterol: skrytý démon ohrožující vaše zdraví, proti němuž není úniku

Publikuje: David Bárta — 05. 12. 2023
Zdroj: Nikola Macáková - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Vysoký cholesterol: skrytý démon ohrožující vaše zdraví, proti němuž není úniku

Slovo cholesterol se v současné době stalo téměř každodenním termínem. Ale co přesně tato výraz znamená?

Proč bychom měli projevovat zájem o cholesterol a jaký má význam pro naše zdraví? V tomto redakčním článku se zaměříme na vysoký cholesterol a jeho dopady na naše tělo, a také na způsoby, jak udržet jeho hodnoty v normálním rozmezí.

Co je to vlastně cholesterol?

Cholesterol obecně je tuková látka, kterou naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo fungovat normálně. Je nepostradatelný pro tvorbu buněčných membrán, produkci hormonů a vitaminu D. Nicméně, příliš mnoho cholesterolu v našem těle může být problém.

Každému je jasné, že pojem zvýšený či vysoký cholesterol znamená, že by toho cholesterolu správně mělo být méně. Většina také ví, že onen cholesterol se vyskytuje a měří v krvi. Co to ale cholesterol je, jakou má funkci, a hraje-li jednoznačně špatnou roli v našem těle. Zde už možná leckdo tápe. Není se co divit. V reklamách je cholesterol představován pouze jako zlo, které se musí snižovat, ne-li jako jed, kterým je naše tělo otravováno,“ uvádí k tématu medicínský web nemoci.vitalion.cz.

Pravda je ale jiná. Bez cholesterolu bychom si nepostavili jedinou buňku v těle, nevytvořili vitamin D, žlučové kyseliny, nevyprodukovali steroidní hormony (testosteron, estrogen.)

Na druhou stranu, cholesterol se ukládá do stěny cév, stěna tím přestává být pružná, dojde k zúžení vnitřního průměru (zde se může snadněji zachytit tromb = krevní sraženina), nastává riziko, že orgán zásobený krví přitékající z této „ucpané“ cévy, nebude dostatečně prokrvený, a nedostatek kyslíku způsobí jeho odumření (princip infarktu myokardu – část srdce, která je špatně zásobená krví, nemá dostatek kyslíku, odumírá, srdce špatně pracuje).

Z toho tedy vyplývá, že v těle je potřeba nějaké určité množství cholesterolu. Za toto ideální množství se počítá hodnota celkového cholesterolu nižší než 5,2 mmol/l. Nad 6,2 mmol/l hovoříme již o vysokém cholesterolu znamenající výrazné riziko pro vznik ischemické choroby srdeční (ischémický = nedostatečně prokrvený, tedy stav, kdy cévy nepřivádějí srdci takové množství okysličené krve, jaké pro svoji správnou činnost vyžaduje),“ upřesňuje portál nemoci.vitalion.cz.

Hodnota celkového cholesterolu však není jediná ani ta nejpodstatnější. Mnohem více o stavu pacienta vypovídá hodnota vzniklá poměrem HDL a celkového cholesterolu – HDL / celkový = více než 20% ideálně.

HDL je látka tradičně označovaná jako „hodný“ cholesterol (oproti LDL = „zlý“ cholesterol). Toto označení je však poněkud zavádějící, neboť mnozí se pak domnívají, že z některé potravy lze přijímat ten hodný a z jiné zlý. Cholesterol jako takový je pouze jeden. Do těla se jednak dostává potravou, jednak ho tělo samo vyrábí (hlavně v játrech). Cholesterol zlý a dobrý se však neodlišuje místem vzniku, nýbrž přenašečem, jež se ho ujme. V těle nám totiž cholesterol koluje na různých nosičích (lipoproteinech). Jedny nosiče jsou převážně tukové – LDL (low density lipoprotein) – ty s navázaným cholesterolem putují do okrajových tkání, kde může cholesterol negativně působit na cévní stěnu. Naproti tomu nosič HDL (high density lipoprotein) má velký podíl proteinů a odnáší přebytečný cholesterol z cév do jater,“ dodává medicínský web.

Vysoký cholesterol a jeho rizika

Když hovoříme o „vysokém“ cholesterolu, mluvíme o nadměrném množství tzv. „špatného“ cholesterolu, nebo také LDL cholesterolu, v krvi. Pokud je hladina LDL cholesterolu v těle příliš vysoká, může se začít ukládat na stěny našich cév, vytvářet plaky a zúžit cévy. To může vést ke srdečním onemocněním a mrtvici, což jsou dvě z nejčastějších příčin úmrtí po celém světě.

Jaký je vliv životního stylu na hladinu cholesterolu?

Vysoký cholesterol může být způsoben genetikou, ale naštěstí máme kontrolu nad mnoha faktory, které ovlivňují jeho hladinu. Základem je zdravý životní styl:

 1. Strava: snažte se omezit příjem nasycených tuků a trans-tuků, které jsou obsaženy v potravinách jako jsou smažená jídla, rychlé občerstvení a sladkosti. Naopak, zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné obilniny a ořechy.
 2. Pohyb: pravidelná fyzická aktivita může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu a zvýšit hladinu „dobrého“ cholesterolu, HDL. Snažte se cvičit minimálně 150 minut týdně, a to alespoň středně intenzivní aktivitou.
 3. Zdravá hmotnost: udržování zdravé hmotnosti má rovněž pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Pokud máte nadváhu, snižte ji alespoň o pár kilogramů.
 4. Omezení alkoholu a kouření: nadměrná konzumace alkoholu a kouření mohou zvýšit hladinu LDL cholesterolu a zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Rizikové faktory pro vysoký cholesterol

Některé faktory, které jsou spojeny s vyšším rizikem hladiny cholesterolu, můžete ovlivnit, jiné ne. Jak zmiňuje článek na stránkách Mayoclinic, ovlivnit lze například nezdravou stravunedostatek pohybu i obezitu. Všechny tyto okolnosti nahrávají vyšším hladinám cholesterolu. Ovšem na vině může být i genetická dispozice, se kterou toho člověk moc nezmůže, stejně jako s určitými onemocněními. Konkrétně se jedná o chronické onemocnění ledvin, cukrovku, o jejíž příznacích jsme u nás na webu již psali, ale také HIV/AIDS či lupus,“ píše se na webu jakzdrave.cz.

Příznaky a možné potíže způsobené vysokou hladinou cholesterolu

Vysoký cholesterol nezpůsobuje žádné příznaky, což je potíž, jelikož neexistuje příliš vodítek. A naopak se může projevit až v podobě mimořádných zdravotních událostí, které způsobí. Jednat se může o mrtvici či srdeční infarkt. I proto je doporučováno kontrolovat cholesterol každých 5 let, u lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, nadváhu či kouří i častěji. Dalšími onemocněními, které vysoký cholesterol může způsobit, je onemocnění koronárních či periferních tepen. Zdravý životní styl a pravidelné kontroly rozhodně stojí za to,“ doplňuje web jakzdrave.cz.

Důležitost pravidelných kontrol

Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda máte vysoký cholesterol, je podstoupit pravidelné zdravotní kontroly. Většina lidí s vysokým cholesterolem nemá žádné viditelné příznaky, a proto je diagnóza často závislá na laboratorních testech. Pokud vám lékař diagnostikuje vysoký cholesterol, mohou vám být předepsány léky nebo vám bude doporučen další způsob léčby, jako je změna stravovacích návyků a zvýšení fyzické aktivity.

Vyšetření u lékaře

Vyšetření na vysoký cholesterol obvykle začíná anamnézou a fyzikálním vyšetřením u lékaře. Lékař se může ptát na vaší rodinnou anamnézu, životní styl, stravovací návyky a případné další faktory, které mohou ovlivňovat hladiny cholesterolu v krvi. Následně může doporučit několik diagnostických testů:

 1. Krevní test na lipidy:
  • Měří hladiny celkového cholesterolu, LDL cholesterolu (špatný cholesterol), HDL cholesterolu (dobrý cholesterol) a triglyceridů.
  • Obvykle se provádí po několikahodinovém hladovění, aby byly výsledky co nejpřesnější.
 2. Apolipoprotein B a A1:
  • Měří specifické proteiny spojené s LDL a HDL cholesterolem.
 3. CRP (C-reaktivní protein):
  • Měří hladiny zánětu v těle, což může být spojeno s aterosklerózou.
 4. Glukóza v krvi:
  • Kontroluje hladiny cukru v krvi, protože diabetici mají často zvýšené riziko vysokého cholesterolu.
 5. Krevní tlak:
  • Kontroluje se i krevní tlak, protože vysoký tlak může být také spojen s kardiovaskulárními problémy.
 6. Ultrazvukové vyšetření karotidních tepen:
  • Může být provedeno ke zjištění případných plátů nebo zúžení tepen v krku.

Po získání výsledků těchto testů může lékař posoudit vaše riziko kardiovaskulárních onemocnění a doporučit vhodnou léčbu nebo změny životního stylu. Pokud jsou hodnoty cholesterolu opravdu vysoké a je zvýšené riziko kardiovaskulárních komplikací, lékař může předepsat léky na snížení cholesterolu a doporučit změny ve stravovacích návycích a životním stylu, jako je například cvičení a omezení příjmu tuku.

DŘÍVE JSME PSALI:

Máte vysoký cholesterol? Jak ho snížit?

Martin Moc — 27. 01. 2023
Cholesterol máme v těle všichni, kdybychom ho neměli, mnoho procesů v našem organismu by nemohlo správně fungovat.

Závěrem by bylo dobré zmínit skutečnost, že vysoký cholesterol je bezesporu tichý zabiják, který může způsobit závažné zdravotní problémy, pokud se nepřijmou opatření. Věnovat pozornost životnímu stylu a pravidelným zdravotním kontrolám je klíčem k udržení cholesterolu v normálních hodnotách a prevenci srdečních onemocnění. Zdravý životní styl a včasná diagnostika mohou být klíčem k dlouhému a zdravému životu.

Použité zdroje: jakzdrave.cznemoci.vitalion.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text – Nikola Macáková

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu