Turistické destinace hlásí zvýšený výskyt horečky dengue. Hlídejte se po návratu z dovolené

Publikuje: Nikola Macáková — 13. 03. 2024
Zdroj: Mgr. Lenka Sládková
Úvodní stránka » Zdraví » Turistické destinace hlásí zvýšený výskyt horečky dengue. Hlídejte se po návratu z dovolené

Dominikánská republika, Bali, Kuba, Thajsko, Brazílie… běžné turistické destinace, ve kterých byste se měli chránit před komáry.

Pokud cestujete do exotických krajin, měli byste vědět, že si kromě nádherných zážitků můžete přivézt i nebezpečná onemocnění. Podle ECDC bylo v roce 2023 celosvětově hlášeno přes šest milionů případů a více než 6 000 úmrtí souvisejících s horečkou dengue. A od začátku roku 2024 případů enormně přibývá.

Do exotických zemí vyrážejí ročně statisíce českých turistů, ne všichni jsou však informováni, že v jejich destinaci štípnutí komárem znamená potenciální nebezpečí nákazy virem horečky dengue. Nepřipouštějí si ani nebezpečí v jižní Evropě, kde jsou ohniska nákazy také pečlivě sledována. Proto odborníci radí důkladnou prevenci a v případě teplot do dvou týdnů od návratu z oblasti s výskytem horečky dengue vyšetření u lékaře k vyloučení infekce. Epidemiolog Rastislav Maďar jako prevenci doporučuje vakcínu, která je od roku 2023 nově na české trhu. Do té doby si čeští cestovatelé museli vystačit s repelentem.

Počáteční příznaky onemocnění

Po nákaze jedním ze čtyř sérotypů viru dengue se u části cestovatelů nemusejí objevit vůbec žádné příznaky, nebo jsou jen velmi mírné. Vážnějšími příznaky v inkubační době 3 až 14 dní jsou:

  • náhlý nástup horečky (až do 40 °C),
  • symptomy připomínající chřipku (silná bolest hlavy, hlavně za očima, bolesti svalů a kloubů),
  • kožní vyrážka, nevolnost, zvracení, zduření uzlin.

Může však dojít ke zhoršení příznaků a vzniku těžké horečky dengue (neboli dengue hemoragické nemoci), jejíž průběh popisuje portál labtestsonline.cz. V případě podezření na těžký průběh horečky dengue je nutné pacienta okamžitě hospitalizovat.

Diagnostika

Podle informačního portálu labtestsonline.cz se vyšetřením krve zjišťuje přítomnost samotného viru dengue nebo protilátek proti němu. Laboratoře vyšetřují i krevní obraz kvůli velké ztrátě krve. Biochemické vyšetření slouží k zjištění poruchy funkce ledvin a jiných známek dehydratace objevujících se při těžkém průběhu.

Nejnovější hlášení o výskytu viru horečky dengue

V lednu 2024 Thajsko oznámilo 7,3% nárůst počtu případů ve srovnání s prosincem 2023. V Brazílii byl letos hlášen výskyt 1 538 000 případů. Proto tato země jako první zavedla vakcínu do systému veřejného zdraví.

Celosvětový výskyt případů horečky dengue můžete sledovat např. na webu Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí https://www.ecdc.europa.eu/en/dengue-monthly nebo na stránkách organizace https://www.paho.org/en

Použité zdroje: ECDC, labtestsonline.cz, gov.br, paho.org
Text: Mgr. Lenka Sládková / 4jan.cz 

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu