Rakovina žaludku postihuje každoročně tisíce lidí. Přesto incidence i mortalita klesají díky lepším stravovacím návykům a léčbě infekcí.
„V České republice se každý rok objeví asi 1300 nových případů rakoviny žaludku. I přes tuto skutečnost, incidence (výskyt) i mortalita (úmrtnost) tohoto onemocnění v posledních dekádách klesá. Tento pozitivní trend je připisován zlepšení stravovacích návyků a úspěšné léčbě infekcí žaludku způsobených bakterií Helicobacter pylori,“ uvádí k tématu odborný zdravotnický portál NZIP.cz.
„Rakovina žaludku, nebo také maligní nádor žaludku, se obvykle vyvíjí postupně během několika let. Před samotným vznikem maligního nádoru často dochází k přednádorovým změnám (prekancerózám) v žaludeční sliznici. Tyto změny jsou obvykle bezpříznakové a často zůstávají neodhaleny,“ vysvětluje dále NZIP.cz.
Typy maligních nádorů žaludku
Většina pacientů s maligním nádorem žaludku má adenokarcinom. Ostatní typy zhoubných nádorů, které mohou vzniknout v žaludku, jsou vzácné a stručně zmíněné níže.
Adenokarcinomy
Adenokarcinomy tvoří přibližně 90 až 95 % všech případů rakoviny žaludku. Tento typ nádoru se vyvíjí z buněk žaludeční sliznice, které produkují žaludeční šťávu. Existují dva hlavní typy adenokarcinomů:
Intestinální karcinom – má obecně lepší prognózu, šíří se pomaleji a lépe reaguje na léčbu.
Difuzní karcinom – je méně častý, šíří se rychleji a je obtížněji léčitelný.
Gastrointestinální stromální nádory (GIST)
Gastrointestinální stromální nádory začínají v intersticiálních Cajalových buňkách žaludeční stěny. Některé z těchto nádorů jsou nezhoubné, zatímco jiné mohou prorůstat do dalších částí žaludku nebo metastazovat do jiných částí těla. I když GIST může vzniknout kdekoliv v trávicím traktu, většina z nich začíná v žaludku.
Neuroendokrinní nádory
Neuroendokrinní nádory žaludku začínají v buňkách, které mají vlastnosti nervových i hormonálně produkujících buněk. Většina těchto nádorů roste pomalu a nešíří se do jiných orgánů, některé však mohou růst a šířit se rychle.
Lymfomy
Lymfomy pocházejí z imunitních buněk zvaných lymfocyty. Obvykle začínají v jiných částech těla, ale některé mohou vzniknout i v žaludeční stěně. Léčba a prognóza závisí na typu lymfomu a dalších faktorech.
Další typy maligních nádorů žaludku
Mezi další vzácné typy zhoubných nádorů žaludku patří dlaždicobuněčné karcinomy, malobuněčné karcinomy a leiomyosarkomy.
Výskyt rakoviny žaludku
„V České republice se ročně objeví asi 1300 nových případů rakoviny žaludku a přibližně 1000 lidí na tuto nemoc zemře. Incidence a mortalita však v posledních dekádách klesají. U lidí mladších 35 let je tento typ rakoviny vzácný, zatímco u lidí starších 45 let je výskyt častější, s vrcholem mezi 70 a 80 lety,“ vysvětluje zdravotnický portál NZIP.cz.
Stadia rakoviny žaludku
Pro optimální plánování léčby je důležité znát stadium onemocnění. Podle TNM klasifikace onkologové rozlišují následující stadia:
Stadium 0: Nádor je omezen na povrch epitelu (Tis, N0, M0).
Stadium IA: Nádor prorůstá do vnitřní vrstvy žaludeční stěny, nerozšířil se do lymfatických uzlin ani jiných orgánů (T1, N0, M0).
Stadium IB: Nádor prorůstá do vnitřních vrstev nebo do vnějších svalových vrstev žaludeční stěny, může se rozšířit do jedné až dvou lymfatických uzlin (T1, N1, M0 nebo T2, N0, M0).
Stadium IIA: Nádor se může rozšířit do tří až šesti lymfatických uzlin nebo do vnějších svalových vrstev (T1, N2, M0 nebo T2, N1, M0).
Stadium IIB: Nádor prorůstá do všech vrstev svaloviny, může se rozšířit do sedmi až patnácti lymfatických uzlin (T1, N3a, M0 nebo T2, N2, M0).
Stadium IIIA: Nádor prorůstá do vnějších svalových vrstev nebo do pojivové tkáně mimo žaludek, může se rozšířit do jedné až dvou lymfatických uzlin (T2, N3a, M0 nebo T3, N2, M0).
Stadium IIIB: Nádor prorůstá do šestnácti nebo více lymfatických uzlin nebo do pojivové tkáně mimo žaludek (T1 nebo T2, N3b, M0 nebo T3, N3a, M0).
Stadium IIIC: Nádor prorůstá do okolních orgánů a šíří se do sedmi nebo více lymfatických uzlin (T3 nebo T4a, N3b, M0 nebo T4b, N3a, M0).
Stadium IV: Nádor jakékoli velikosti, který se rozšířil do vzdálených částí těla (jakékoli T, jakékoli N, M1).
Rizikové faktory
Podle zveřejněných informací medicínského portálu Symptomy.cz existuje celá řada faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny žaludku. Mezi nejvýznamnější patří:
- Infekce Helicobacter pylori: tato bakterie způsobuje chronický zánět žaludeční sliznice, což může vést k prekancerózním změnám.
- Věk: riziko se zvyšuje s věkem, většina pacientů je diagnostikována po 60. roce života.
- Pohlaví: muži jsou postiženi častěji než ženy.
- Strava: vysoký příjem uzených a solených potravin, nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny.
- Kouření: významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny žaludku.
- Alkohol: nadměrná konzumace alkoholu může přispět k rozvoji onemocnění.
- Rodinná historie: genetické faktory mohou hrát roli, zejména u některých typů rakoviny žaludku.
- Předchozí operace žaludku: lidé, kteří podstoupili operaci žaludku, mají mírně zvýšené riziko.
- Anémie z nedostatku vitamínu B12 (perniciózní anémie): toto onemocnění je spojeno s vyšším rizikem rakoviny žaludku.
- Chronické onemocnění žaludku: např. Atrofická gastritida nebo metaplastická gastritida.
Prognóza a kvalita života
„Prognóza rakoviny žaludku závisí především na stadiu onemocnění v době diagnózy. Bohužel, vzhledem k často pozdní diagnóze, je celková prognóza méně příznivá než u některých jiných typů rakoviny. Nicméně, včasná detekce a moderní léčebné postupy mohou významně zlepšit šance na přežití a kvalitu života pacientů. Po léčbě rakoviny žaludku se pacienti musí často přizpůsobit změnám ve stravování a životním stylu. Mohou se objevit problémy s trávením, úbytkem hmotnosti nebo nedostatkem živin. Proto je důležitá spolupráce s nutričním specialistou a pravidelné sledování. Psychologická podpora je také klíčovou součástí péče o pacienty s rakovinou žaludku. Mnoho pacientů se potýká s úzkostí, depresí nebo strachem z návratu onemocnění,“ uvádí dále medicínský portál Symptomy.cz.
„Rakovina žaludku je závažné onemocnění, které však lze při včasném záchytu úspěšně léčit. Klíčové je být pozorný k varovným příznakům a pravidelně navštěvovat lékaře, zejména pokud patříte do rizikové skupiny. Prevence a zdravý životní styl hrají důležitou roli v snižování rizika vzniku této nemoci. S pokroky v diagnostice a léčbě se naděje na úspěšné zvládnutí rakoviny žaludku stále zlepšují. Výzkum v oblasti nových léčebných metod a personalizované medicíny přináší naději na lepší výsledky léčby a kvality života pacientů s tímto onemocněním,“ doplňuje závěrem k danému tématu portál Symptomy.cz.