Srdeční infarkt: diagnóza, léčba a prevence pod lupou

Publikuje: Nikola Macáková — 19. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Srdeční infarkt: diagnóza, léčba a prevence pod lupou

Infarkt myokardu (IM) je jedním z projevů ischemické choroby srdeční. Tématu se dnes věnoval náš magazín.

Jedná se o ischemické ložiskové odumření části srdečního svalu, které vzniká při uzávěru nebo výrazném zúžení v povodí levé nebo pravé věnčité tepny. Ve většině případů se jedná o uzávěr způsobený krevní sraženinou právě v místě zúžené věnčité tepny. Zcela vzácně může být toto postižení způsobeno zánětem tepny, vmetkem (embolem) nebo spasmem. Infarkt myokardu může postihovat levou i pravou komoru srdeční. Velikost odumřelé srdeční svaloviny je různá podle místa a velikosti uzavřené věnčité tepny,“ uvádí k tématu pražský IKEM.

Srdce – anatomie. Zdroj: burlesonmatthew ze služby PixaBay

Infarkt myokardu, často nazývaný srdeční infarkt, je akutní stav, který nastává, když část srdečního svalu nedostává dostatek krve a kyslíku kvůli uzávěru věnčité tepny. Tento stav může mít vážné následky a vyžaduje okamžitou lékařskou pozornost. V tomto článku se budeme zabývat klasifikací, klinickými projevy, diagnózou, léčbou a prevencí infarktu myokardu.

Klasifikace infarktu myokardu:

Infarkt myokardu může být klasifikován několika způsoby. Jedním z hlavních způsobů je anatomické rozdělení podle postižení konkrétní věnčité tepny:

  • Infarkt přední stěny srdeční: postihuje přední část srdce.
  • Infarkt boční stěny srdeční: ovlivňuje boční část srdce.
  • Infarkt zadní stěny srdeční: postihuje zadní část srdce.
  • Infarkt spodní stěny srdeční: ovlivňuje spodní část srdce.

Další důležitým kritériem je hloubka postižení srdeční stěny:

  1. Transmurální infarkt: postihuje celou tloušťku srdečního myokardu.
  2. Netransmurální infarkt: omezuje se na určitou hloubku srdečního svalu.

Kromě toho se infarkty také rozlišují podle EKG obrazu na infarkt bez nebo s elevacemi ST segmentu.

Komplikace infarktu myokardu:

Infarkt myokardu může vést k různým komplikacím, zahrnujícím:

Srdeční nedostatečnost: velké odumřelé ložisko srdečního svalu může vést k neschopnosti srdce efektivně pumpovat krev.

  • Nedomykavost mitrální chlopně: Akutní vznik nedomykavosti mitrální chlopně může způsobit další problémy se srdeční funkcí.
  • Kardiogenní šok: Extrémně vážnou komplikací je kardiogenní šok, kdy srdce selže až do té míry, že tělo nedostává dostatek kyslíku.
  • Prasknutí srdeční stěny: To může vést k úmrtí a poruchám srdečního rytmu, což může být příčinou náhlé smrti.
  • Zánět osrdečníku: Pozdním následkem infarktu může být zánět osrdečníku.

Klinické projevy infarktu myokardu:

Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typická bolest na hrudníku, která může být dlouhotrvající a šířit se do různých částí těla, včetně krku, dolní čelisti, horních končetin, zad nebo břicha. U některých pacientů však infarkt může proběhnout téměř bez příznaků.

Diagnostika infarktu myokardu:

Diagnóza infarktu myokardu se obvykle potvrzuje na základě několika kritérií, včetně EKG křivky a typických biochemických změn v krvi. Další diagnostické metody zahrnují echokardiografii a selektivní koronarografii, která umožňuje zobrazení věnčitého řečiště a rozhodnutí o další léčbě.

Léčba infarktu myokardu:

Cílem léčby infarktu myokardu je co nejrychlejší obnovení normálního průtoku krve v postižené věnčité tepně. To obvykle zahrnuje transport pacienta do specializovaného kardiocentra, kde se provádí katetrizace srdce a angioplastika. Tím se věnčitá tepna zprůchodní, rozšíří a mohou se vložit koronární stenty, které udržují průchodnost tepny.

DŘÍVE JSME PSALI:

Infarkt ženám hrozí později než mužům

Nikola Macáková — 03. 01. 2023
Infarkt se projevuje jak u žen, tak mužů tlakem na hrudi, pocením či nevolností. U žen může být nebezpečnější.

V některých případech může být indikována srdeční operace s koronárními bypassy, aby se zlepšila zásoba krve ostatním částem srdečního svalu. Nedílnou součástí léčby je také medikamentózní terapie, která se obvykle udržuje doživotně.

Rehabilitace a sekundární prevence:

Rehabilitace po prodělaném infarktu je zaměřená hlavně na pohybové aktivity, k určení možného stupně zátěže doporučujeme lázeňský pobyt zaměřený právě tímto směrem. Současně se zde nemocný dozví, co dělat pro omezení rizika vzniku další srdeční příhody (protisklerotická dieta, redukce hmotnosti, zákaz kouření, pohybová aktivita, důsledná léčba přidružené hypertenze, cukrovky, zvýšené hladiny cholesterolu),“ dodává k tématu závěrem pražský IKEM.

Použité zdroje: IKEM, redakční informace a zdroje
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu