Schistosomóza: nebezpečné parazitární onemocnění, které může trvat desetiletí

Publikuje: David Bárta — 05. 02. 2024
Zdroj: D. Bárta - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Schistosomóza: nebezpečné parazitární onemocnění, které může trvat desetiletí

Schistosomóza, infekce způsobená krevními motolicemi, postihuje miliony lidí. Zjistěte, jak se přenáší, jaké jsou příznaky, a jak ji léčit.

Schistosomóza (lat. schistosomiasis) je infekční onemocnění způsobené krevními motolicemi rodu Schistosoma, které patří mezi nejvýznamnější parazity v medicíně,“ uvádí krátce v úvodu k tématu medicínský portál symptomy.cz.

Toto onemocnění je stále aktuálním problémem ve světovém zdravotnictví, přestože často zůstává nepovšimnuto ve vyspělých zemích. V tomto redakčním článku se podíváme na to, co schistosomóza přesně je, jaké jsou její příčiny, symptomy, léčba, diagnostika, rizika a co o ní říkají čeští lékaři a odborníci.

Tento druh motolic se vyskytuje v cévách případně i v žilách. Odtud také název „krevní motolice“. Jejich typickým mezihostitelem jsou vodní plži a hlavním hostitelem i rezervoárem je člověk. Na toto onemocnění zemře každoročně více než 200 tisíc lidí, přičemž nejčastější příčinou bývá vývoj plicní hypertenze,“ upřesňuje medicínský portál.

Co je Schistosomóza?

Schistosomóza, známá také jako bilharzióza, je parazitární onemocnění vyvolané mikroskopickými krevními motolicemi rodu Schistosoma. Tyto motolice žijí až 35 let v těle člověka a mohou způsobit závažné zdravotní problémy.

Příčiny Schistosomózy

Infekce schistosomózou se přenáší prostřednictvím vody, ve které jsou larvy motolic. „Lidé se nakazí při kontaktu s infikovanou vodou během plavání, rybolovu nebo prací v řece nebo jezeře. Larvy pronikají kůží a putují do cév, kde se vyvíjejí do dospělých motolic,“ uvádí v krátké citaci RNDr. Libuše Kolářová, CSc. z odborného zdravotnického portálu internimedicina.cz.

Příznaky Schistosomózy

První příznaky schistosomózy mohou zahrnovat svědění, vyrážky a horečku. Později se mohou objevit vážnější komplikace, jako jsou poškození jater, střevní problémy, močové infekce a neurologické problémy.

Léčba Schistosomózy

Léčba schistosomózy zahrnuje antiparazitární léky, které zabíjejí dospělé motolice. Důležité je léčbu podstoupit co nejdříve, aby se zabránilo vážným komplikacím.

Léčba nemoci je založena na podávání antiparazitik. V rizikových oblastech je nutné vyhýbat se i krátkodobějšímu kontaktu s kontaminovanou vodou. Jestliže k němu přece jen náhodou dojde, osuší se kůže rychle ručníkem. Riziko nákazy může jedinec snížit tím, že se vyhne přímému kontaktu s kontaminovanou vodou. Státy, jenž mají se schistosomózou problémy, musí udělat vše pro to, aby byla zajištěna kvalitní pitná a užitková voda. Uplatňují se i programy hromadného hubení vodních plžů, jenž jsou významným rezervoárem parazita,“ píše portál symptomy.cz.

Diagnostika Schistosomózy

Diagnostika schistosomózy zahrnuje testy na přítomnost parazitů v těle, jako jsou stolice nebo močové testy. Je důležité provádět pravidelné kontroly, zejména pokud žijete v endemické oblasti.

Který lékařský obor se věnuje Schistosomóze?

Schistosomóza spadá do oblasti infekčního lékařství, a proto by měli pacienti, kteří mají podezření na tuto infekci, konzultovat infekčního specialistu.

Rizika Schistosomózy

Rizika spojená se schistosomózou jsou vyšší v oblastech s nehygienickými podmínkami a kontaminovanou vodou. Cestovatelé do těchto oblastí by měli dodržovat hygienická opatření a vyvarovat se kontaktu s infikovanou vodou.

Co říkají čeští lékaři a odborníci?

Čeští lékaři a odborníci zdůrazňují důležitost prevence a informování veřejnosti o rizicích spojených se schistosomózou. Pravidelné očkování a hygienická opatření mohou pomoci zabránit této infekci.

Schistosomóza je parazitární onemocnění, které není endemické v České republice, ale díky stoupajícímu zájmu našich občanů cestovat do exotických krajin, se s ním můžeme setkat i u nás, a proto na něj nesmíme zapomínat. Schistosomóza se může manifestovat i několik let po nákaze. Stejně jako v jiných oborech u jiných onemocnění je základem pro stanovení diagnózy pečlivě zjištěná anamnéza. Její součástí by proto měly být i otázky týkající se pobytu pacientky v zahraničí, a to i ve vzdálenější minulosti. Zjistit bychom měli nejen zemi nebo země po kterých cestovala, ale měli bychom se ptát i na způsob dopravy a stravování a na další aktivity s pobytem spojené, v tomto případě zaměřené na koupání se ve sladkovodních přírodních nádržích ať již záměrné nebo náhodné. Nemusí se jednat přímo o koupání, stačí pouhé smočení části těla ve vodě s přítomnými cerkariemi. Údaje o vzniku vyrážky po koupání jsou pro nás alarmující a měly by naše diagnostické rozvahy správně nasměrovat. Včasná a správná diagnóza a účinná léčba může zabránit vzniku dalších komplikací,“ vysvětlují lékaři odborníci MUDr. Veronika Němečková a RNDr. Libuše Kolářová, CSc. z odborného zdravotnického portálu internimedicina.cz.

Schistosomóza, jak již bylo zmíněno je vážným zdravotním problémem, který postihuje mnoho lidí po celém světě. Je důležité, abychom byli informováni o rizicích a prevenci této infekce, a pokud máme podezření na infekci, konzultovali s lékařem co nejdříve. Prevence a včasná léčba jsou klíčové pro zachování našeho zdraví a pohody.

Použité zdroje: Symptomy.cz, MUDr. Veronika Němečková a RNDr. Libuše Kolářová, CSc. z odborného zdravotnického portálu internimedicina.cz, redakční informace a zdroje – redakční text*

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu