Oční optika už dávno není jen prodejna brýlí

Publikuje: Nikola Macáková — 19. 05. 2023
Zdroj: Kateřina Kučerová / Focus Agency
Úvodní stránka » Zdraví » Oční optika už dávno není jen prodejna brýlí

Máte pocit, že potřebujete silnější brýle? Potom se svěřte do péče největšímu odborníkovi na měření zraku – optometristovi.

Tématu se věnovala Kateřina Kučerová z Focus Agency, s.r.o., která o tom informovala náš magazín s tím, že optometrista často nabízí své služby přímo v optikách, kde můžete při nákupu brýlí využít v některých případech jeho služby bezplatně.

Pryč jsou doby, kdy byla pro předepsání brýlí nutná návštěva očního lékaře a kdy jedinou alternativou byla možnost koupit si na krátké vzdálenosti univerzální hotové brýle prodávané v drogerii nebo hypermarketu. Mnohem vhodnější, a téměř stejně rychlé, je nyní navštívit optometristu.

Oftalmolog

  • oční lékař specializující se na léčbu očních chorob, předepisování léků a oční vyšetření, součástí jeho práce může být mimo jiné měření zraku.

Optometrista

  • specialista na vyšetření zraku, který vyšetří kvalitu oční spolupráce, zrakovou ostrost na všechny vzdálenosti, předepíše a doporučí nejvhodnější korekci, ať už jsou to brýle nebo kontaktní čočky.

Optik

  • pracovník optiky poskytující poradenství v oblasti brýlových obrub a výběru brýlových čoček a specializující se na úpravy a opravy brýlových čoček, brýle Vám také sám vyrobí; může být zároveň vystudovaným optometristou.

Za specialistou do optiky

Pokud uvažujete o nákupu univerzálních, tedy hotových, brýlí v drogerii, přečtěte si nejprve názor odborníka. „U brýlí je důležitý počet dioptrií a jejich vycentrování. Pokud jsou brýle špatně vycentrované, tzn., že nejsou centrované na rozteč očí pacienta, mohou se objevit bolesti hlavy, únava, ale také šilhání. Volně prodejné brýle upravují pouze vidění na krátké vzdálenosti, na obou očích mají navíc stejný počet dioptrií a neporadí si tak s dalšími vadami jako například astigmatismem. Proto nákup těchto brýlí obecně nedoporučuji,“ vysvětluje Veronika Halíková, DiS., vedoucí optometristů a techniků na oční klinice Lexum Praha Budějovická.

Veronika Halíková, DiS., vedoucí optometristů a techniků na oční klinice Lexum Praha Budějovická. Zdroj: Kateřina Kučerová / Focus Agency, s.r.o. (publikováno se souhlasem autora)

Službu měření zraku nabízí nejen oční lékaři, ale také optometristé. Tito odborníci na vyšetření zrakové ostrosti pomáhají snížit počty pacientů u očních lékařů a ti se tak mohou soustředit na prevenci a léčbu očních nemocí. „Není důvod se obávat, že oční lékař změří váš zrak lépe než optometrista. Ten je kvalifikovaným specialistou ve svém oboru, kterému můžete plně důvěřovat. Oční lékaři jsou hodně přetíženi a optometristé vám mohou nabídnout kratší čekací lhůty,“ říká Veronika Halíková, DiS.

Nejnovější trendy uvnitř obrouček

Pro návštěvu optiky si vyhraďte dostatek času, protože vybírat budete nejen brýle, ale také brýlové čočky. Optik vám doporučí nejvhodnější možnost na základě podrobného rozhovoru zaměřeného na váš životní styl. „V posledních letech se rozšiřuje nabídka speciálních brýlových skel s filtry zvyšujícími kontrast a eliminujícími záblesky. Některý klient potřebuje brýle snižující oslnění při nočním řízení, jinému doporučíme brýlové čočky s modrým filtrem snižujícím únavu očí při celodenní práci na počítači. Pokud brýlové čočky vybereme správně, stanou se pro klienta pomůckou, která ho nijak neomezuje a používá je mnohem více,“ říká Petr Hornych, DiS. z oční optiky Lexum.

Ve vedlejších dveřích

Mnoho pracovišť nabízí komplexní služby, tzv. pod jednou střechou. Vedle sebe tak najdete ordinaci očního lékaře, optometristy i optiku. „Moderním trendem je šetřit čas. A to platí i pro naše klienty. Abychom mohli zaručit v očních ambulancích Lexum krátké čekací lhůty a dodržení objednacích časů, v bezprostřední blízkosti ambulancí najdou klienti pracoviště optometristy. Ten je specialistou na korekci dioptrií, a pokud klient potřebuje pouze úpravu brýlí, odkáže ho sestra z ambulance lékaře právě k optometristovi. Jeho pracoviště bývá zpravidla součástí optiky, v níž si může klient brýle rovnou zakoupit,“ vysvětluje Veronika Halíková, DiS.

V rukou optometristy

Na vyšetření zraku u optometristy je potřeba si rezervovat přibližně 30 minut. Je to tedy více, než kolik času může poskytnout vytížený oční lékař. Optometrista se při vyšetření zraku zaměřuje na krátkou, dlouhou i střední vzdálenost – ta je důležitá například při práci na počítači i při pohledu na palubní desku auta.

DŘÍVE JSME PSALI:

Oční poradna: odstranění dioptrií laserem trvá pár minut, důležitá je následná péče

Nikola Macáková — 28. 03. 2023
Laserových operací odstraňujících dioptrie ročně provedou lékaři v České republice asi 15 tisíc.

První část návštěvy tvoří zcela bezbolestné vyšetření pomocí speciálních přístrojů jako jsou autorefraktokeratometr, bezkontaktní tonometr, štěrbinová lampa-mikroskop a topograf. Žádný z přístrojů přitom nevyžaduje rozkapávání očí. Při těchto vyšetřeních budete podle pokynů optometristy sledovat různé body, obrázky nebo světlo. Pomocníkem optometristy je stále i optotyp, to je dobře známá Snellenova tabule se zmenšujícími se písmeny. Následovat bude subjektivní vyšetření zraku pomocí buď foroptéru nebo zkušební obruby. Po vyšetření dojde na rozhovor zaměřující se na životní styl i situace, v nichž budete brýle používat nejčastěji. I na základě tohoto rozhovoru nakonec optometrista rozhodne o finální podobě brýlových skel, nebo navrhne jiné řešení. V případě, že využijete služeb přidružené optiky, bývají služby optometristy bezplatné.

KAM ZAMÍŘIT, KDYŽ…

  Oftalmolog: Optometrista: Optik:
Vidím rozmazaně, nenosím brýle X X  
Bolí mě hlava, jsem unavený, nenosím brýle X X  
Vidím rozmazaně, potřebuji upravit dioptrie   X  
Chci si koupit druhé brýle   X X
Potřebuji nové brýle (rozbití)     X
Mám příznaky suchých očí (pálení, řezání, slzení) X    
Mám zánět spojivek, nebo jiné onemocnění očí X    
Nebyl jsem na oční preventivní prohlídce 4 roky X    
-nm

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu