Nejefektivnější test na přítomnost virů HPV způsobujících rakovinu děložního čípku – novinka od roku 2024

Publikuje: Nikola Macáková — 23. 01. 2024
Zdroj: Mgr. Lenka Sládková
Úvodní stránka » Zdraví » Nejefektivnější test na přítomnost virů HPV způsobujících rakovinu děložního čípku – novinka od roku 2024

Test HPV DNA je zdarma i pro ženy ve věku 55 let. Proč je rozšíření věkové hranice tak důležité?

 V České republice má každá žena od 15 let nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, jejíž součástí je i screening karcinomu děložního čípku. Provedení HPV testu společně s cytologií umožňuje dlouhodobé vyloučení rizika onemocnění, případně zvýšení péče o rizikové ženy. Od roku 2021 je test HPV DNA hrazen ženám ve věku 35 a 45 let a nyní nově i ženám ve věku 55 let. O důvodech rozšíření věkové hranice informuje průvodce laboratorními testy LabTestsOnline.cz.

Pro testování se už od 40. let používá stěr z děložního čípku, pojmenovaný podle svého vynálezce George Nicholase Papanicolaou Pap(ův) stěr. Toto vyšetření je však nepřesné a poměrně chybové, velmi totiž závisí na zkušenosti a odhadu toho, kdo výsledky vyhodnocuje.

Posun ve vývoji přineslo až zkoumání lidského papillomaviru, tedy HPV.  Výzkumy ukázaly, že více než 99 % rakoviny děložního hrdla lze přičítat právě HPV infekci, a 70 % cervikálních karcinomů mají na svědomí dva nejrizikovější – HPV 16 a 18. Proto vznikl test HPV DNA, který se přednostně zaměřuje právě na tyto dva a pro dalších 12 rizikových genotypů přináší souhrnný výsledek.

Jaká je největší výhoda testu HPV DNA?

Test dokáže detekovat riziko onemocnění ještě před tím, než skutečně propukne! To znamená, že tento screeningový test odhalí DNA samotného viru ve vzorku buněk z děložního čípku ještě předtím, než na čípku dojde k nějaké změně. Pap test odhalí přednádorové změny nebo abnormální buňky v okamžiku, když jsou už na čípku přítomny.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky od roku 2021 zařadilo do stávajícího screeningu testování na přítomnost HPV pro ženy ve věku 35 let (tj. 35 + 364 dní) a 45 let (tj. 45 + 364 dní) jako standardní součást preventivní gynekologické prohlídky a proplácejí jej všechny zdravotní pojišťovny v ČR. Od roku 2024 je tento test hrazen i ženám ve věku 55 let. Profesor Jaroslav Racek, odborný garant informačního projektu LabTestsOnline.cz dodává: „Při abnormálním výsledku cytologického stěru má být vyšetření na přítomnost viru HPV provedeno vždy. Podle výsledku tohoto testu lékař rozhodne o dalším postupu.“

Z jakého důvodu se proplácení testu HPV DNA rozšířilo i pro ženy ve věku 55 let?

„Pro rozšíření kombinovaného testování (cytologický stěr doplněný o HPV DNA test) v 55 letech je řada podstatných argumentů,“ uvádí vedoucí onkogynekologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře v Praze – prof. MUDr. Jiří Sláma, PhD. „U žen mezi 40. a 50. rokem života je podle epidemiologických studií včetně české studie Libuše zaznamenáván významný nárůst nových infekcí HPV v souvislosti se změnami v sexuálním a partnerském životě. Část žen se infikuje HPV i po 45. roce života (např. ve studii Libuše byl průměrný věk ženy s novou infekcí 47 let), kdy je dosud prováděn poslední hrazený kombinovaný test, a je tak vystavena riziku rozvoje rakoviny děložního čípku v budoucnosti.“

 Této rakovině se mohou ženy vyhnout

Pozitivní test upozorňuje, že má žena infekci rizikovým typem HPV a je v ohrožení rakovinou. Pozitivní výsledek na HPV ale neznamená, že rakovinu má či dostane. Naopak negativní výsledek znamená, že infekce vysoce rizikovými typy HPV, která může vést ve vzniku rakoviny, nebyla detekována. Profesor Jiří Sláma doplňuje: „HPV DNA test má kromě vysoké citlivosti pro záchyt předrakovinových změn na děložním čípku význam i pro svou mimořádnou negativní predikci – v případě, že je totiž pacientka testována jako negativní, je minimálně na dalších 3-5 let riziko vzniku zhoubného nádoru děložního čípku mizivé.  U žen ve věkové kategorii 55+ je již zaznamenávána nízká frekvence nových HPV infekcí a při negativitě HPV DNA testu tak může být informace o absenci rizika rakoviny pro většinu žen dokonce trvalá.“

Velkým problémem v předcházení rakoviny děložního čípku je neúčast žen na preventivních prohlídkách u gynekologa. V důsledku toho je prakticky nemožné zjistit předrakovinová stadia onemocnění. Pacientky proto přicházejí k lékaři obvykle až v situaci, kdy mají obtíže spojené s pokročilým rakovinovým nádorem děložního čípku. Po 55. roce pokrytí screeningem navíc dramaticky klesá, což koreluje s častějším záchytem pokročilých stadií i se stoupající mortalitou.

Prevence, prevence, prevence… ta je nejdůležitější! Proč by mělo ročně umírat tolik žen na rakovinu děložního čípku, jen proto, že jim nemoc nebyla odhalena včas? Pro všechny ženy je nejdůležitější pravidelně chodit na preventivní gynekologické prohlídky. Negativní výsledek testu navíc umožňuje prodloužit interval kontrol u lékaře na 3 až 5 let, což může vést ke zvýšení podílu žen, které se nechají vyšetřit.

Informace byly připraveny ve spolupráci s profesorem Jiřím Slámou, vedoucím lékařem Onkogynekologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře v Praze a informačním projektem Lab Tests Online.

Použité zdroje: LabTestsOnline.cz
Text: Mgr. Lenka Sládková 

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu