Nadýmání a poruchy trávení: záhadný svět trávicího traktu

Publikuje: Nikola Macáková — 06. 11. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Nadýmání a poruchy trávení: záhadný svět trávicího traktu

Nadýmání, pocit rozepjatého břicha, plynatost, bublání ve střevech, polykání vzduchu a říhání.

To vše jsou projevy přítomnosti plynů v trávicím traktu, které mohou způsobit nepříjemné pocity a obtíže v každodenním životě. Nadýmání a poruchy trávení se stávají stále častějším problémem, který si zasluhuje pozornost. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

„V našem trávicím ústrojí se běžně vyskytují asi 1–2 litry plynu, který se skládá ze spolykaného vzduchu, krevních plynů vylučovaných střevní stěnou, plynů tvořených při trávení a při kvašení sacharidů a plynů páchnoucích, jež vznikají rozpadem bílkovin a sekretů. Z dietních opatření je vhodné vyloučit luštěniny, cibuli, zelí, kapustu, ořechy, všechny potenciální alergeny, je třeba dát pozor i na aditiva, barviva a aromata. Při vaření je dobré používat koření, jako je kmín, anýz, majoránka, kopr, saturejka, tymián, heřmánek, zázvor a máta,“ uvádí k tématu web mojezdravi.cz.

Nadýmání a jeho příčiny

Nadýmání, lékařsky známé jako flatulence, je stav, při němž se v trávicím traktu hromadí plyny. Tyto plyny mohou být způsobeny několika různými faktory. Jedním z hlavních je dieta. Některé potraviny, jako luštěniny, zelí, cibule nebo brambory, mohou způsobit nadměrnou tvorbu plynů, což způsobuje nadýmání. Dalším faktorem může být polykání vzduchu při rychlém jídle nebo pití a žvýkání žvýkaček. Nadýmání může být také spojeno s poruchami trávení, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo nedostatečná funkce trávicího systému.

Pod nadvládou stresu a emocí

Jedním ze základních léků při funkčních zažívacích obtížích je Nux vomica. Je vhodný pro pacienta přepracovaného, přecitlivělého, který si stěžuje na pocit tíhy v žaludku a na nadýmání spojené s nevolností. Bolesti se objevují již během jídla. Pacient žije v rychlém tempu a často používá nadměrné množství stimulujících prostředků (káva, alkohol aj.). Jeho stav se zhoršuje ráno, po jídle, vlivem chladu, průvanem a větším stresem. Lék podáváme v ředění 15 CH, 3x denně 5 granulí,“ doplňuje medicínský web mojezdravi.cz.

Projevy nadýmání

Projevy nadýmání jsou nejen fyzické, ale také psychické. Lidé trpící nadýmáním často pociťují nepohodlí a bolest v břiše, pocit plnosti, a mohou se cítit nespokojení se svým tělem. Kromě toho mohou mít i psychické problémy, jako je snížená sebedůvěra, strach ze sociálního stigmatu a úzkost. Je důležité si uvědomit, že nadýmání může být přechodným jevem, ale pokud se stává častým a výrazným problémem, měl by pacient konzultovat s lékařem.

Diagnostika a léčba

Diagnostika nadýmání a poruch trávení zahrnuje vyšetření, jako je ultrazvuk břicha, endoskopie, krevní testy a stolice na vyšetření. Léčba závisí na základní příčině a závažnosti obtíží.

V případě, že nadýmání je způsobeno dietními faktory, může být úprava stravy klíčem k řešení. Omezení potravin, které způsobují nadměrnou tvorbu plynů, může být užitečné. Léky, které snižují tvorbu plynů nebo podporují trávicí proces, jsou také k dispozici a mohou být předepsány lékařem.

V případě poruchy trávení, jako je IBS, je vhodné konzultovat se specialistou na gastroenterologii. Pro tyto pacienty může být doporučena kombinace změn životního stylu, včetně diety a cvičení, a léků, které pomáhají řešit specifické symptomy.

Léky proti nadýmání

Pokud nezabírají bylinky, potraviny ani čaje, je na místě sáhnout po volně prodejných lécích proti nadýmání. Novorozencům a kojencům od nadýmání uleví kapky nebo probiotika. Dostupné jsou též různé masážní oleje či gely,“ informují lékaři z kliniky EUC

K urychlení procesu trávení, a úlevě od plynatosti, je vhodný např. výtažek z artyčoku. Proti zažívacím potížím a nadýmání také pomáhá oblíbený a známý Espumisan. Správnou funkci trávicího systému podpoří probiotické tablety, přičemž užívání probiotik spolu s trávicími enzymy snižuje množství nestrávených sacharidů ve střevech, které způsobují nadýmání (Lepicol Plus). Jsou-li příčinou nadýmání úzkostné stavy, někdy lékař ordinuje léky na snížení úzkosti (anxiolytika),“ dodávají odborníci z EUC.cz.

Potraviny, bylinky a čaje proti nadýmání

K omezení nadýmavosti luštěnin a některých druhů zeleniny je dobré tyto potraviny vařit společně s bylinkami – fenykl, oregano, tymián, kmín, bazalka, zázvor, máta, koriandr, majoránka,“ uvádí k tématu klinika EUC.

Pro ty, které nadýmání trápí pravidelně či téměř po každém jídle, jsou vhodné bylinné čajové směsi. Dobrý je heřmánkový čaj nebo čaj z meduňky, hluchavky, pelyňku a tymiánu. Čajové směsi z fenyklu, levandule a natě jestřabiny jsou výborné pro kojící ženy, čaj z meduňky, máty, lipového květu a fenyklu zase pro děti a čaj ze směsi himalájských bylin je vhodný při nadýmání v těhotenství,“ uvádí odborníci z kliniky EUC.

Prevence a péče

Prevence nadýmání a poruch trávení spočívá v zdravém životním stylu a stravovacích návycích. Důležité je jíst pomalu, důkladně žvýkat a vyhýbat se potravinám, které zvyšují tvorbu plynů. Pravidelné cvičení může také pomoci udržovat zdravý trávicí systém.

Nadýmání a poruchy trávení mohou být obtížné a nepříjemné, ale s vhodným přístupem k diagnostice, léčbě a prevenci mohou být úspěšně zvládnuty. Je důležité brát své trávicí potíže vážně a konzultovat s lékařem, aby se zjistila příčina a přijaly vhodné kroky ke zlepšení kvality života.

DŘÍVE JSME PSALI:

Gastritida: kdy a jak zvládnout onemocnění žaludku

Nikola Macáková — 22. 10. 2023
Vždycky jste si mysleli, že váš žaludek je odolný. Najednou pocítíte pálení žáhy, bolest v horní části břicha nebo dokonce nechutenství.

Nadýmání a poruchy trávení mohou ovlivnit každého z nás, a proto je důležité, abychom se o těchto problémech více dozvěděli a hledali vhodná řešení pro prevenci a léčbu. Zdravý trávicí systém je klíčem k celkovému dobrému zdraví, a stojí za to o něj pečovat.

Kdy navštívit lékaře

Zvýšená plynatost patří mezi tzv. dolní dyspeptický syndrom, jinak řečeno mezi funkční dyspepsii (různé trávicí potíže). Občas nastane zvýšená plynatost po větší pauze mezi jídly, např. ráno bez snídaně, když následuje až větší oběd jako první jídlo po mnoha hodinách. Tyto potíže mohou kromě výše uvedených důvodů provázet i různá onemocnění trávicího traktu. Většinou se pak vyskytují společně s např. nevolností, průjmem nebo zácpou, zvýšeným odchodem plynů (fluatence) nebo zvláštním „škroukáním“ v břiše (borborygmus). Pokud tedy víme, že tyto potíže nejsou spojené s konzumací nadýmavé nebo nepravidelné stravy, měli bychom začít být ostražití.

Rizikovými faktory při podezření na různá onemocnění trávicího traktu je věk> 50 let (nebezpečí kolorektálního karcinomu), váhový úbytek, příměs krve nebo hnisu ve stolici. Cílem další diagnostiky je zjištění příčiny déle trvajících potíží, zejména vyloučení kolorektálního karcinomu, divertikulární choroby tlustého střeva, IBD (Inflammatory Bowel Disease – nespecifický střevní zánět), střevní infekce nebo potravinové alergie vč. intolerance,“ vysvětluje Mgr. Ing. Jitka Jirků, nutriční terapeutka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC. Pro vyloučení vážnější příčiny nadýmání provede lékař základní laboratorní vyšetření, vyšetření ultrazvukem, rentgen břicha a zváží endoskopické vyšetření. Obrátit se můžete také na odborníky z kliniky EUC.

Použité zdroje: Moje zdraví (mojezdravi.cz), Klinika EUC,
Odborná spolupráce: (Mgr. Ing. Jitka Jirků, nutriční terapeutka z Canadian Medical, pro kliniku EUC)
(redakční text –  Nikola Macáková)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu