Letošní jaro je chladné. I tak alergici trpí

Publikuje: František Veselý — 19. 05. 2023
Zdroj: František Veselý (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Letošní jaro je chladné. I tak alergici trpí

Alergie ať už jakákoliv dokáže znepříjemnit život. Své o tom ví i alergici na pyl, kteří každé jaro trpí rýmou a slzením očí.

Zdravotnickému tématu, kterým je alergie na pyl, která postihuje mnoho lidí se dnes věnoval náš magazín.

Alergie je vlastně přehnaná reakce našeho imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí, jako jsou například pyly, prach, plísně či zvířata. Zdravý organismus si těchto látek nevšímá, ale alergický organismus je na tyto alergeny citlivý a vlastně proti nim bojuje, jako by šlo o nebezpečnou infekci. Oční alergie je tak způsobena tím, že se alergen dostane do očí a imunitní systém na to začne reagovat. A právě to vede k zarudnutí, pálení a slzení očí,“ vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Reakce oka na alergen způsobuje alergický zánět spojivek. Ten se projevuje zčervenáním očí, svěděním a pálením. Oči v takovém případě hodně slzí a víčka výrazně opuchají. Příznaky oční alergie jsou obvykle doprovázeny i nosní alergií, jako je kýchání, ucpaný nos nebo naopak neustálé posmrkávání.

Nejčastěji se oční alergie objevuje během jarního období kvůli pylové sezoně, která přetrvává až do konce léta. Oční alergie ale může probíhat po celý rok a mohou na ni mít vliv alergeny, jako jsou například roztoči nebo domácí mazlíčci.

Pokud již pacienta oční alergie trápí, určitě není vhodné si oči mnout. To by mohlo stav oka ještě více zhoršit,“ doporučuje pan doktor Zugar a dodává: „Po příchodu z venku je vždy vhodné opláchnout oči čistou studenou vodou a v průběhu celého dne používat umělé slzy, které zklidní citlivé oči, vyplaví ven alergeny, zvlhčí a stabilizují slzný film. Na již podrážděné oči je možné kapat antihistaminové oční kapky, které jsou volně dostupné v lékárnách a které zmírní zarudnutí a otok. Na oteklé oči je také vhodné přikládat studené obklady, které tyto příznaky zmírní.“

Jak alergickým očím ulevit

Stejně jako u jiných alergií je nejúčinnější se alergenům vyhýbat. Což v případě pylů není tak jednoduché. Určitě pomůže sledovat pylové zpravodajství a omezit pobyt venku v čase, kdy je vysoká koncentrace pylů v ovzduší. Pokud nemůžete zůstat doma, pomohou vám velké sluneční brýle, které co nejvíce zakryjí celou oblast kolem očí a alespoň částečně zamezí vniknutí alergenů do oka.

Pokud se objeví bolest, zarudnutí nebo hnisavý výtok z oka, navštivte očního lékaře. Časté a neléčené záněty mohou zapříčinit vážnější problémy se zrakem.

-fv
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu