Léčivé houby a bylinné směsi: jak je správně užívat a co o nich říkají odborníci

Publikuje: David Bárta — 16. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Léčivé houby a bylinné směsi: jak je správně užívat a co o nich říkají odborníci

Léčivé houby a byliny: co o nich říkají lékaři a jak je bezpečně využívat? Zjistěte rady odborníků pro správné užívání.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že léčivé houby a bylinné směsi obecně mají dlouhou historii používání v tradiční medicíně po celém světě. Mnozí lidé se obrací k těmto přírodním léčivům jako alternativě k syntetickým lékům, které často nesou rizika nežádoucích účinků. Tento článek se zaměří na to, jak správně užívat léčivé houby a bylinné směsi, a co odborníci a lékaři říkají o jejich účinnosti a bezpečnosti.

Léčivé houby a bylinné směsi ve světě tradiční medicíny

Tradiční medicína mnohdy využívá léčivé houby a byliny k léčbě různých onemocnění a k udržení celkového zdraví. V Asii, zejména v Číně a Japonsku, jsou houby jako Reishi a Shiitake považovány za zdroj zdraví a dlouhověkosti. V indické ajurvédské medicíně se využívají byliny jako kurkuma a ašvagandha k podpoře imunity a zvládání stresu. V tradiční africké medicíně se používají rostliny jako ibišek a hroznové víno k léčbě různých onemocnění.

Dávkování u léčivých hub

 • preventivní dávka: 1 g / den (2 kapsle)
 • u mírnějších problémů: 2 g /den (4 kapsle)
 • u vážnějších problémů: 3-5 g /den (6-10 kapslí)
 • u akutních stavů: až 10 g /den (až 20 kapslí během dne)

Jak užívat léčivé – medicinální houby

 • užívejtena lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • vždy užívat 5 dní a 2 dny vynechat, aby nedošlo k únavě imunitního systému, takto lze houby užívat dlouhodobě
 • pokud užíváte houby společně s tinkturami, tak nejdříve užít tinkturu a v odstupu cca 15 minut léčivou houbu
 • je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zlepšuje vstřebatelnost léčivých látek, například ve formě extraktu brazilské třešně známé, jako Aceroly.
 • při dlouhodobém užívání udělat po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu

BYLINNÉ SMĚSI VE FORMĚ TINKTUR

Dávkování u tinktur

 • denní dávka je 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, denní dávku rozdělit na dvě části – ráno a večer, tzn. pokud vážíte například 60 kg, tak si dáte 30 kapek ráno a 30 kapek večer
 • v případě akutního stavu: první 3 dny akutního stavu tuto dávku brát 4-6 x denně – tzn. 30 kapek brát 4-6 x denně

Jak užívat tinktury

 • před použitím vždy tinkturu protřepat, mírné zakalení je normální
 • tinktury užívejte na lačno, minimální odstup je 30 minut před jídlem nebo jedna hodina po něm
 • tinkturu je možné zalít trochou vroucí vody a tím dojde k odpaření se alkoholu, tento postup je vhodný pro děti nebo řidiče
 • při dlouhodobém užívání je vhodné udělat asi po 3 měsících 1 týden pauzu
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem či jiné potravinové doplňky, užívejte je s odstupem od léčivých hub či bylinných tinktur 1/2 až 1 hodinu
 • pokud je třeba užívat více tinktur, tak je doporučujeme dávat v různé časy během dne – jednu tinkturu ráno druhou večer

Co říkají lékaři a odborníci?

Léčivé houby a bylinné směsi mají své místo v tradiční medicíně, ale o jejich účinnosti a bezpečnosti se vedou různé debaty mezi lékaři a odborníky.

 1. Nutnost konzultace s lékařem:

Zdůrazňuje se, že před zahájením jakékoli terapie s léčivými houbami a bylinnými směsmi by měl pacient konzultovat s lékařem. Lékaři mají znalosti a zkušenosti potřebné k tomu, aby posoudili, zda jsou tyto přírodní léčivé prostředky vhodné pro danou osobu a zda nemohou interferovat s jinými léky, které pacient užívá.

 1. Důležitost kvality a dávkování:

Odborníci zdůrazňují, že kvalita léčivých hub a bylin je zásadní. Nekvalitní přípravky mohou obsahovat nežádoucí látky a nemusí být efektivní. Dávkování je také kritické – příliš nízká dávka nemusí mít žádný účinek, zatímco příliš vysoká dávka může být nebezpečná.

 1. Bezpečnostní záležitosti:

Lékaři varují před samoléčbou, zejména pokud jde o vážná onemocnění. Některé byliny a houby mohou mít vedlejší účinky a interagovat s léky. Je třeba dbát na to, aby byly používány s opatrností a pod dohledem lékaře.

Jak správně užívat léčivé houby a bylinné směsi

Při zvážení užívání léčivých hub a bylin je důležité postupovat obezřetně:

 1. Konzultace s lékařem: než začnete užívat jakékoli přírodní léčivé prostředky, konzultujte své zdravotní záležitosti s lékařem. Můžete získat doporučení ohledně konkrétních bylin či hub, které by vám mohly pomoci.
 2. Výběr kvalitních produktů: vyberte si kvalitní přípravky od důvěryhodných výrobců. Měli byste se vyhýbat neověřeným značkám a nekvalitním produktům.
 3. Dávkování: důkladně se seznamte s dávkováním a postupujte podle pokynů. Nepřekračujte doporučenou dávku, ani nedodržujte nižší dávkování, pokud lékař neřekne něco jiného.
 4. Monitorování zdraví: sledujte své zdraví během užívání léčivých hub a bylin. Pokud se objeví nežádoucí účinky nebo nepatrné zlepšení, okamžitě se poraďte s lékařem.
 5. Trpělivost: výsledky mohou být postupné, takže buďte trpěliví. Nepřestávejte užívat přírodní léčivé prostředky příliš brzy.
DŘÍVE JSME PSALI:

Heřmánek: domácí lék s mnoha výhodami

Nikola Macáková — 04. 09. 2023
Heřmánek je bylinkou, která si v tradiční medicíně získala své pevné místo. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Závěrem by bylo dobré zmínit, že léčivé houby a bylinné směsi mohou být cenným příspěvkem k vašemu zdraví a pohody, ale pouze tehdy, pokud jsou používány s rozvahou a pod dohledem lékaře. Bezpečnost a účinnost jsou klíčové. Odborníci i lékaři zdůrazňují, že samoléčba by neměla nahradit tradiční léčbu, ale může být efektivní doplněk. Pamatujte, že vždy je nejlepší jednat v souladu se zdravým rozumem a řídit se rady odborníků na zdraví.

Použité zdroje: strankycinskemediciny.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání