Heřmánek: domácí lék s mnoha výhodami

Publikuje: Nikola Macáková — 04. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Heřmánek: domácí lék s mnoha výhodami

Heřmánek je bylinkou, která si v tradiční medicíně získala své pevné místo. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Víme o něm, že napomáhá pocení, mírní křeče, upokojuje, a má také protizánětlivé a dezinfekční vlastnosti, především pro sliznici. Tato univerzální bylina může být vaším spolehlivým domácím lékařem v mnoha situacích.

Pro oči a kůži

Externě se heřmánek používá na obklady a oplachy při zánětech spojivek, svrbění a mokvavých kožních vyrážkách. Tento lék může být také účinný při kloktání při bolestech zubů a při umývání ran. Má protizánětlivé účinky a pomáhá při dezinfekci, což ho činí cenným spojencem v boji proti různým infekcím.

Pro duševní pohodu

Pokud se cítíte bez nálady a rozmrzelí, je heřmánkový čaj tím pravým řešením. Tato bylina má schopnost upokojit hněv a nervozitu, často dříve, než by se mohlo negativně projevit na vašem srdci. Máme-li tedy stresový den, šálek heřmánkového čaje může být tím, co potřebujeme k uklidnění.

Krása a péče o tělo

Nepodceňujme ani vliv heřmánku na krásu naší pleti a vlasů. Pravidelné umývání obličeje heřmánkovým nálevem může zlepšit barvu kůže a dodat jí zdravý vzhled. Stejně tak je heřmánkový nálev vhodný i pro umývání vlasů, zejména pokud máte světlé vlasy. Vaše vlasy budou vzdušné a získají krásný lesk.

Pro trávicí systém

„Heřmánek může být také prospěšný pro trávicí systém. Pomáhá ulehčit stolici bez provokace průjmu, což ho činí vhodným pro vnitřní léčení problémů jako je zlatá žíla (hemeroidy). Můžete ho také využít jako mast pro vnější léčbu. Pro rychlé zlepšení při rýmě a kataru vedlejších dutin můžete vdechovat heřmánkové páry,“ uvádí k tématu web rady-navody.cz.

Heřmánkový čaj: jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku dáme do 1/4 litru vody pouze spařit a pak  necháme krátce vyluhovat.

Přísada do koupele: pro koupel ve vaně použijeme dvě dvouhrstě, pro umývání tváře a hlavy pouze  jednu hrst heřmánku, spaříme a vyluhujeme.

Obklady z heřmánku: jednu polévkovou lžíci vrchovatě naplněnou zalijeme 1/4 litrem vařícího mléka, krátce  vyluhujeme, scedíme a přikládáme jako teplé obklady.

Pára z heřmánku: jednu polévkovou lžíci zalijeme litrem vroucí vody. Páry vdechujeme pod  ručníkem

Bylinný polštář: lněný pytlík naplníme usušenými květy a zašijeme, dobře zahřejeme v suché pánvi  a přiložíme.

Heřmánkový olej: lahvičku naplníme až po hrdlo čerstvými květy nasbíranými za slunného dne.   Zalejeme je olivovým olejem, lisovaným za studena. Květy musí být v oleji ponořené. Lahvičku dobře  uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchováváme v chladničce!

Heřmánková mast: 250 g vepřového sádla zahřejeme jako při vysmažování a vsypeme do něho  vrchovatou dvouhrst čerstvých květů, směs vzkypí, promísíme ji, přikryjeme a odložíme na noc na  chladné místo. Druhý den opět jen mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík. Nejlepší způsob je  tento: Lněný hadřík dáme do síta, které položíme do hrnce s nástavkem na vylévání a heřmánkovou mast  prolisujeme. Mast se potom rovnoměrně promísí a přeleje do čistých lahviček nebo kelímků.

Heřmánková koupel – pro celkovou koupel ve vaně použijeme 2 hrsti suchých květů, pro oplach ran nebo částečnou koupel rukou či nohou stačí  1 hrst. Uvedené množství zalijeme litrem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, slijeme.

Historie a zajímavosti

Historie heřmánku sahá hluboko do minulosti. Starověcí Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha slunce, díky jeho schopnosti snižovat horečku a teplotu. V knihách starověkých bylinkářů se dočítáme o jeho využití při ochoření matek a žen, a dokonce i při loupání končetin.

Varování pro rodiče: je však důležité si uvědomit, že heřmánek by neměly užívat děti do tří let věku, protože může způsobit zduření nosohltanu.

Heřmánek je opravdovým pokladem mezi domácími léky. Jeho široké spektrum účinků a snadná dostupnost ho činí cenným spojencem ve vaší domácí lékárničce. Při dodržení varování a rozumném použití může heřmánek přinést mnoho výhod pro vaše zdraví a pohodu.

Použité zdroje: rady-navody.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu