Když chřipka postihne srdce: nerespektování léčby může mít za následek transplantaci

Publikuje: David Bárta — 21. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Když chřipka postihne srdce: nerespektování léčby může mít za následek transplantaci

Ročně si chřipka vyžádá životy až dvou tisíc lidí v naší zemi. Bohužel očkování proti této nemoci zůstává dlouhodobě na nízkých 5%.

Tématu závažnosti chřipkového onemocnění se dnes věnovala redakce našeho magazínu a také lékaři a odborníci ze soukromé kliniky EUC s tím, že ještě více znepokojující, je sklon přerušovat léčbu a zotavovací proces dříve, než by mělo být. Odborníci však naléhavě upozorňují na to, že chřipka může v takových případech nabrat mnohem závažnější charakter. Existuje reálné nebezpečí vzniku zánětu srdečního svalu, což může v extrémních případech vyžadovat až transplantaci srdce. Naštěstí se těmto nepříjemným komplikacím lze poměrně snadno vyhnout prostřednictvím preventivních opatření.

Během září společně se sychravým počasím a nižšími teplotami přichází ruku v ruce také zvýšené riziko respiračních nemocí, jako je nachlazení nebo chřipka. Právě tu mnozí stále považují za banální onemocnění, které nevyžaduje složitější léčbu či prevenci – opak je však pravdou. „Češi berou chřipku na lehkou váhu. Svědčí o tom i dlouhodobě nízká míra proočkovanosti v populaci, která se pohybuje kolem 5 %, u seniorů dosahuje zhruba 20 %. A to i navzdory tomu, že mají pojištěnci od 65. roku věku očkování ze zákona zdarma. Je důležité si uvědomit, že chřipka a komplikace spojené s ní mají každoročně na svědomí téměř 2 000 lidských životů,“ varuje MUDr. Jakub Zápeca, kardiolog z EUC Kliniky Zlín.

Chřipka a očkování proti chřipce: odborný pohled na prevenci a léčbu

Chřipka, známá také jako sezónní chřipka, je infekční onemocnění, které každoročně postihuje miliony lidí po celém světě. Způsobena chřipkovými viry, tato nemoc může mít vážné následky, zejména u jedinců s oslabeným imunitním systémem, dětí a starších osob. V tomto článku se podíváme na to, co říkají lékaři o chřipce, jak se projevuje, jaká je léčba, dostupné léky a potenciální následky.

Chřipka: Jak se projevuje?

Chřipka je virové onemocnění, které známe všichni a je charakterizované řadou nepříjemných příznaků. Mezi nejběžnější patří:

 • Horečka: náhle se zvyšující teplota těla je jedním z hlavních příznaků chřipky.
 • Bolest v krku: zánět v krku může způsobit intenzivní bolest při polykání.
 • Kongesce nosu a kašel: nosní kongesce a suchý kašel jsou běžnými projevy chřipky.
 • Unavitelnost: pacienti často pociťují extrémní únavu a slabost.
 • Svalové bolesti: chřipka může způsobit bolesti v svalstvu a kloubech.
 • Zimnice: někteří pacienti mohou zažít zimnici a třesavky.

Projevy chřipky mohou být závažné a mohou vést k hospitalizaci, zejména u rizikových skupin.

Léčba chřipky:

Lékaři obvykle doporučují řadu opatření k zvládnutí chřipky:

 • Odpočinek: klidový režim je klíčový pro rychlejší zotavení.
 • Hydratace: dostatečné pití pomáhá udržet tělesnou tekutinu.
 • Léky: antivirotika, jako je oseltamivir (Tamiflu), mohou být předepsána, pokud jsou užita včas, aby zmírnily průběh onemocnění.
 • Analgetika a antipyretika: léky proti bolesti a horečce mohou zmírnit nepříjemné příznaky.
 • Očkování: preventivní očkování je nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před chřipkou.

Očkování proti chřipce:

Očkování proti chřipce je nejlepší způsob, jak zabránit onemocnění. Lékaři všude na světě doporučují, aby se jednotlivci každoročně očkovali, zejména pokud patří do rizikových skupin.

Očkování proti chřipce funguje tím, že tělu poskytuje ochranu proti vybraným kmenům chřipkových virů, které jsou očekávány v nadcházející sezóně. Tím se snižuje riziko nákazy a závažnosti onemocnění. Více se tématu, dále v článku věnují odborníci z kliniky EUC.

Dostupné farmaka – léky:

Pro léčbu chřipky jsou k dispozici antivirotika, která mohou snížit průběh nemoci, pokud jsou užita co nejdříve po nástupu příznaků. Oseltamivir (známý pod obchodním názvem Tamiflu) a zanamivir (Relenza) jsou dvě často používané léky. Je však důležité, aby pacient konzultoval s lékařem před zahájením léčby.

Možné následky:

Chřipka může mít závažné následky, zejména u jedinců s oslabeným imunitním systémem, dětí a starších osob. Mohou se objevit komplikace, jako je zánět plic (pneumonie), zánět srdce, nebo dokonce selhání orgánů. V extrémních případech může být nutná transplantace srdce. K tomuto tématu se viz níže v textu vyjádřil kardiolog z EUC Kliniky Zlín.

Jak poznám, že jde o chřipku?

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacích cest, které se v Evropě projevuje především v zimních měsících. Její průběh může být u některých pacientů bezpříznakový. „Zda se zdravotní potíže projeví, závisí především na imunitě nakaženého. Zpravidla pacient pocítí nástup chřipky velmi rychle. Mezi první příznaky patří vysoká teplota, bolest v krku či kašel. Postupně se přidávají zimnice, bolest hlavy, únava až malátnost, nevolnost a bolest svalů a kloubů,“ vysvětluje MUDr. Jakub Zápeca, kardiolog z EUC Kliniky Zlín.

Běžně by chřipka měla trvat od sedmi do deseti dnů. Ve vzácných případech však může mít i mnohem těžší průběh. Tím je ohrožena především riziková skupina obyvatel, tedy senioři, těhotné ženy, děti nebo lidé s chronickým onemocněním.

Chřipku mohou provázet vážné zdravotní komplikace. Spadá mezi ně zánět ledvin, středního ucha, svalů, nosních dutin, míchy nebo mozku. Dále může dojít k oběhovému selhání, u pacienta se může rozvinout zápal plic a také zánět srdečního svalu, osrdečníku a pohrudnice. Ve vážných případech může neléčená chřipka spolu s komplikacemi, které jí provází, způsobit i smrt pacienta. Riziko dále stoupá u lidí s oslabenou imunitou,“ upozorňuje MUDr. Zápeca.

Když chřipka „sedne na srdce“

Některá virová onemocnění mohou způsobit také poškození svalů. Ubránit se jim nemusí ani ten nejdůležitější – srdce. „Chřipkový virus dokáže v ojedinělých případech vyvolat zánět srdeční svaloviny. Riziko vzniku zánětu srdce neboli myokarditidy stoupá v případě, kdy pacient chřipku opakovaně přechází a léčba netrvá dostatečně dlouho. Myokarditida je sice poměrně vzácnou komplikaci chřipky, o to je však nebezpečnější,“ říká kardiolog MUDr. Zápeca.

Rozvoj zánětu srdce vyvolaného chřipkou může být velmi rychlý, ale i pozvolný. Mezi příznaky myokarditidy patří zrychlený puls i bez fyzické námahy, bolest na hrudi či bolest svalů. Dále se mohou projevit problémy s dýcháním, kašel, nechuť k jídlu a otoky nohou. Pro zánět je charakteristická také únava a nepříjemné pocity na hrudi způsobené poruchou srdečního rytmu. „Myokarditida je velmi závažná komplikace chřipky, která musí být od počátečního stádia léčena v nemocnici absolutním klidem na lůžku a léky. Po úspěšné léčbě je nutné, aby byl pacient dlouhodobě sledován. K běžnému životu se může začít vracet jen velmi pozvolna,“ upozorňuje a dodává závěrem MUDr. Zápeca z EUC Kliniky Zlín a dodává, že léčba myokarditidy nemusí být vždy účinná. V takových případech obvykle nezbývá jiné řešení než transplantace srdce.

Použité hlavní zdroje: Klinika EUC, (MUDr. Jakub Zápeca, kardiolog z EUC Kliniky Zlín.), lkcr.cz, evropavdatech.cz,
(Redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání