Kdy může odstranění dioptrií zachránit zdraví

Publikuje: David Bárta — 13. 07. 2023
Zdroj: Kateřina Kučerová / Focus Agency, s.r.o.
Úvodní stránka » Zdraví » Kdy může odstranění dioptrií zachránit zdraví

Kontaktní čočky jsou velmi oblíbenou alternativou brýlí. Pravdou ale je, že se jedná o cizí předmět, který pro oko není přirozený.

Může ho proto dráždit, narušit jeho funkce a být příčinou nevratných změn. Naštěstí existuje další způsob, díky kterému je možné brýle odložit. Sám o sobě zabere přibližně 15 minut. Tématu se dnes věnovala Kateřina Kučerová z Focus Agency, ve spolupráci s lékaři z oční kliniky Lexum v Brně a Praze.

Nejčastější refrakční oční vady, tedy krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, je možné jednoduše upravit pomocí brýlí. Co když je ale jejich nošení nevhodné, ať už kvůli sportovním aktivitám, náplni práce nebo proto, že se v nich necítíte dobře? Kontaktní čočky nemusí být vždy správnou odpovědí na tuto otázku.

Kontaktní čočky. Zdroj: frepic.com / focus-age.cz (tiskový servis)

I oči musí dýchat

I když jsou v současné době k dispozici kontaktní čočky s vysokou propustností pro kyslík, stále platí, že jejich nošení snižuje citlivost rohovky a schopnost oka dýchat. To může vést například ke zmírnění bolestivosti, a tedy k přehlížení v případě drobného poškození, ke snížení frekvence mrkání a k poruchám slzného filmu. Proto je důležité poskytnout očím čas na regeneraci a nenosit dlouhodobě kontaktní čočky po celý den 7 dní v týdnu.

Nedostatečný přísun kyslíku může vést mimo jiné ke zmnožování cév a jejich postupnému prorůstání do rohovky. Postupně tak klesá snášenlivost čoček. Velkým rizikem jsou infekční záněty. Dle studií jsou infekční komplikace nošení kontaktních čoček častější než např. u laserových operací ke korekci dioptrií.  Méně závažnější, ale zato častější zdravotní komplikací související s nošením kontaktních čoček, je syndrom suchého oka,“ upozorňuje MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D. z oční kliniky Lexum v Brně.

Dlouhodobé poškození

Nošení kontaktních čoček může způsobit závažné zdravotní komplikace. Důvodem nemusí být nekvalitní kontaktní čočka, ale nesprávné zacházení nebo jejich výběr.

Na oční klinice se běžně setkáváme s lidmi, u kterých došlo z důvodu nošení kontaktních čoček k mechanickému poškození rohovky oka. Na vině může být nejen nevhodný výběr kontaktní čočky, ale také jejich neadekvátní nošení (režim nošení a starání se o ně samotné, chyby v manipulaci při nasazování a vyjmutí kontaktní čočky). Samostatnou kapitolou je pak vysoké riziko infekce rohovky a zánětu vyžadující dlouhodobou léčbu,“ shrnuje možná rizika MUDr. Magdalena Vokrojová, Ph.D., z oční kliniky Lexum v Praze. Nošení kontaktních čoček může být nevhodné i z jiných důvodů, například kvůli prašnému pracovnímu prostředí.

Jde to i jinak

Moderní přístup nabízí jinou možnost, jak brýle odložit. Jedná se o laserové operace očí, které si poradí i se složitějšími refrakčními očními vadami.

Prvním krokem k samotné laserové operaci je výběr kliniky a následné podrobné vstupní vyšetření. Na to je vhodné vyhradit si přibližně 3 hodiny a počítat s tím, že kvůli rozkapání očí dojde k rozšíření zornic a několik hodin po vyšetření tak může být vidění rozmazané a oči citlivé na světlo.

Jak poznat kvalitní oční kliniku?

Pokud uvažujete o laserové operaci očí, čeká vás možná nejtěžší úkol. Vybrat si oční kliniku. Rozhodnutí pro vás může být jednodušší s našimi tipy.

  1. Klinika by měla mít k dispozici různé druhy laserových metod (Femto LASIK, ReLEx Smile, PRK).
  2. Na klinice by mělo být podmínkou podrobné vstupní vyšetření, na základě kterého odborníci rozhodnout, zda je u vás laserová operace vůbec vhodná.
  3. V rámci vstupního vyšetření by s vámi měl lékař zkonzultovat otevřeně možnosti zákroků i rizika a případně doporučit jiný způsob řešení.
  4. Vyberte si kliniku, kde můžete využít možnost doživotní záruky, tedy bezplatné korekce v případě, že bude v budoucnu nutná.
  5. Přečtěte si recenze klientů, kteří mají s klinikou zkušenost.
  6. Věnujte čas webovým stránkám kliniky a ověřte si, že na ní pracují zkušení operatéři.
  7. Myslete na to, že cena není v tomto případě nejvhodnějším kritériem, podle kterého se rozhodovat.

Oblíbený seriál nikomu neuteče

Samotná laserová operace očí trvá přibližně 15 minut, na oční klinice ale strávíte přibližně 3 hodiny. Dobrou zprávou je, že zákrok je zcela bezbolestný díky znecitlivujícím očním kapkám.

V průběhu zákroku odstraníme vadu z obou očí najednou a po 15 minutách naši klienti sami odchází do čekárny. Doporučujeme jim zajistit si doprovod domů a nezapomenout si sluneční brýle, protože bezprostředně po operaci klienti trpí světloplachostí,“ upozorňuje MUDr. Vokrojová. Už večer v den operace je možné vyzkoušet změnu při sledování oblíbeného seriálu. Riziku infekce zabrání oční kapky s obsahem antibiotik, které je třeba kapat ještě týden po zákroku. Odborníci dále nedoporučují měsíc po odstranění refrakční vady návštěvu bazénu, sauny a dalších míst s vyšším rizikem infekce. Na dva až tři týdny je také vhodné odložit řasenku a oční stíny.

DŘÍVE JSME PSALI:

Oční poradna: jak pečovat o zrak během letních měsíců?

David Bárta — 31. 05. 2023
Během letních měsíců ohrožují zrak slunce, písek, sinice i bakterie ve vodě. To vše činí oči náchylnější k záně...

Kontaktní čočky jsou skvělým pomocníkem v případě sportovních a dalších aktivit, kdy by mohlo být nošení brýlí nebezpečné nebo nepříjemné. Je ale důležité znát i jejich omezení a včas přistoupit k dlouhodobému řešení refrakční oční vady.

-red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu