Jak zabránit, aby vaše dovolená byla k pláči? Radíme, jak na pálení očí v létě

Publikuje: František Veselý — 11. 07. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Jak zabránit, aby vaše dovolená byla k pláči? Radíme, jak na pálení očí v létě

V letních měsících dostávají oči zabrat. Ostré slunce, písek, moře… To vše může našemu zraku škodit.

Tématu se dnes věnoval redaktor našeho magazínu František Veselý, ve spolupráci s oční lékařkou MUDr. Lucií Frantlovou a primářem Očního centra Praha MUDr. Radanem Zugarem s tím, že zrak může být ovlivněn nejen sluncem a vodou, ale i úrazy a různými infekcemi.

„Přílišná expozice slunečnímu záření má v oku vliv především na spojivku, která při intenzivním vystavení UV záření zarudne a oko pak slzí, svědí, pálí a škrábe,“ vysvětluje MUDr. Lucie Frantlová a dodává: „Nedostatečná ochrana před dlouhodobým UV zářením zároveň může způsobit i vážnější problémy se sítnicí nebo může i podporovat a urychlit vznik šedého zákalu.“

Sluneční brýle jsou leckdy hlavně módním doplňkem, ale měly by být také funkční. UV filtr by měl být 400. CE včetně stupně ochrany najdete na vnitřní straně postranice brýlí. Úplně tmavé brýle nejsou dobré, zorničky oka by se pod jejich ochranou mohly více rozšířit a do oka by pak mohlo pronikat více UV záření. Ideální je tedy zatmavení stupně dva až tři.

Nezapomínejte na kapičky

Na dovolenou je součástí výbavy lékárnička. Ale často se podceňuje právě péče o oči.

Oči může podráždit slaná mořská voda nebo i chlorovaná voda v bazénech. I když dodržujete, že si po koupání oči opláchnete čistou vodou, mohou vás začít pálit. Podle odborníků není dobré oči jen utřít do ručníku, neboť si pak sůl či v případě sladkých koupališť vodní řasy a sinice do oka spíše vetřete. Při plavání a potápění je zároveň vhodné používat plavecké či potápěčské brýle, které oči ochrání.

Na dovolenou doporučuji přibalit do lékárničky oční kapky, jako je například ophtalmoseptonex nebo kapičky obsahující světlík lékařský. V případě podráždění tyto kapičky aplikujte 3–4x denně a nechte oko zklidnit. Pokud kapky nepomohou nebo se bolest očí zhorší, navštivte očního lékaře,“ radí doktorka Frantlová.

Očím může ublížit ale i klimatizace, která oko vysuší. „Do kufru je tak ideální zabalit i tzv. umělé slzy – kapky, které pomáhají zvlhčovat povrch oka a posilují tak přirozený slzný film v oku. Suché oči určitě není dobré dlouhodobě podceňovat, neboť zanedbání může vést až ke vniku syndromu suchého oka i s případnými problémy v podobě zánětu rohovky a spojivky,“ vysvětluje paní doktorka Frantlová.

Alergici vědí

Koho trápí alergie každý rok, ví, co si na dovolenou, nebo třeba jen na výlet přibalit do tašky. „Alergie je vlastně přehnaná reakce našeho imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí, jako jsou například pyly, prach, plísně či zvířata. Zdravý organismus si těchto látek nevšímá, ale alergický organismus je na tyto alergeny citlivý a vlastně proti nim bojuje, jako by šlo o nebezpečnou infekci. Oční alergie je tak způsobena tím, že se alergen dostane do očí a imunitní systém na to začne reagovat. A právě to vede k zarudnutí, pálení a slzení očí,“ vysvětluje MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Nejlepší je, se alergenům vyhýbat, ale to nejde vždy. Zvlášť v neznámém prostředí. Pokud vás oči pálí od alergie, hlavně si je nemněte. Můžete situaci zhoršit a zanést si do oka i infekci.

Po příchodu z venku je vždy vhodné opláchnout oči čistou studenou vodou a v průběhu celého dne používat umělé slzy, které zklidní citlivé oči, vyplaví ven alergeny, zvlhčí a stabilizují slzný film. Na již podrážděné oči je možné kapat antihistaminové oční kapky, které jsou volně dostupné v lékárnách a které zmírní zarudnutí a otok. Na oteklé oči je také vhodné přikládat studené obklady, které tyto příznaky zmírní,“ dodává závěrem prim. Zugar.

-fv.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání