Hormon Oxytocin: chemie lásky a sounáležitosti v lidském těle

Publikuje: David Bárta — 02. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Hormon Oxytocin: chemie lásky a sounáležitosti v lidském těle

Oxytocin: hormon lásky a sounáležitosti. Jak ovlivňuje naše vztahy a zdraví? Prozkoumejte jeho úlohu v lidském těle.

Lidské tělo je neuvěřitelně komplexní systém, jehož bezchybný chod vyžaduje dokonalou souhru mnoha aktérů, od mozku přes geny po imunitní systém. Jedním z klíčových hráčů v tomto orchestrálním koncertu je hormon oxytocin. Tento fascinující hormon hraje významnou roli v lidském těle a naší schopnosti navazovat vztahy, prožívat lásku a sounáležitost. V tomto článku se podíváme na to, jak oxytocin funguje, co říkají lékaři a vědci, a jaký význam má pro naše zdraví a mezilidské vztahy.

Co je to oxytocin?

Oxytocin, někdy označovaný jako „hormon lásky“ nebo „hormon náklonnosti,“ je neurohormon produkovaný v hypotalamu, malé a důležité části našeho mozku. Tento hormon hraje klíčovou roli při regulaci mnoha aspektů lidského chování a fyziologie.

Jak funguje v lidském těle?

Hlavními funkcemi oxytocinu jsou podpora sociálního pouta, mateřství a porodu. Když vzniká v hypotalamu, putuje do hypofýzy, kde je uvolněn do krevního oběhu. Odtud má široký účinek na celé tělo. Zvláště během porodu a kojení hraje klíčovou úlohu při stahování dělohy a uvolňování mléka z prsů.

Oxytocin je však daleko více než jen hormon spojený s reprodukcí. Hraje roli i v utužování vztahů, emocionálních reakcích a sociálním chování. Při fyzickém kontaktu, jako je objetí nebo polibek, se hladina oxytocinu zvyšuje, což může posilovat pouta mezi lidmi.

Co říkají lékaři a vědci?

Oxytocin je stále zkoumán lékaři a vědci, a to nejen z hlediska jeho role v reprodukci, ale i jeho potenciálního využití v léčbě různých psychických poruch, jako je autismus, sociální úzkost a deprese. Vědci se také zajímají o to, jak oxytocin ovlivňuje mezilidské vztahy, důvěru a empatii.

Nicméně, je třeba poznamenat, že oxytocin není „zázračným lékem na lásku“ a jeho aplikace v medicíně je stále ve fázi výzkumu. Existují také obavy ohledně potenciálního zneužití oxytocinu, zejména v souvislosti s jeho syntetickou formou, která se v některých případech užívá nelegálně.

Hormon oxytocin je fascinujícím prvkem v složitém mechanismu lidského těla. Jeho role v podpoře mezilidských vztahů, mateřství a emocionálního propojení nás stále více zajímá a poskytuje nové perspektivy na porozumění lidské psychiky a chování. Avšak jeho použití v medicíně vyžaduje další výzkum a opatrnost, aby se předešlo potenciálním nežádoucím účinkům. Oxytocin nás však neustále připomíná, že láska a sounáležitost jsou klíčovými součástmi lidského života a zdraví.

Výzkum & věda

Navíc se zdá, že ani samotné základy zkoumání hormonu nejsou tak neotřesitelné, jak jsme se domnívali. V časopise Neuron vyšel počátkem tohoto roku článek, který výhradní roli oxytocinu a vazopresinu v utváření trvalých svazků u hrabošů prériových přinejmenším zpochybňuje. Pomocí metody známé jako CRISPR odstranili vědci v embryích hlodavců gen pro oxytocinové receptory, a zabránili tak působení látky v těle. K jejich údivu však neměl zákrok v podstatě žádný vliv a partnerské svazky u „defektních“ jedinců vznikaly stejně snadno jako u jejich zdravých protějšků,“ uvádí k tématu magazín stoplusjednicka.cz.

Ačkoliv je výsledek překvapivý, předchozí zjištění úplně neanuluje. Vyvíjející se zárodek se totiž možná dokázal nějakým způsobem s chybějícími receptory vypořádat a jejich funkci nahradit. Celý systém formování monogamních svazků u hrabošů prériových může být také mnohem složitější, než se původně zdálo, a nestojí pouze na jednom či dvou hormonech. Místo rozčarování tak naopak přichází nový impulz pro studium oxytocinu a jeho vlivu na chování nejen u hrabošů a dalších savců, ale také u lidí. Stále totiž přetrvává možnost, že by se díky snadné aplikaci mohlo rozšířit jeho uplatnění v medicíně, například při léčbě úzkostných poruch a depresí,“ dodává stoplusjednicka.cz.

DŘÍVE JSME PSALI:

Tajemství genů: jakým způsobem ovlivňují barvu očí?

David Bárta — 02. 10. 2023
Zdánlivá záhada: jaké faktory ovlivňují barvu očí? V redakčním článku našeho magazínu rozklíčujeme genetické tajemství.

V lidském těle existuje mnoho dalších hormonů, každý s vlastními funkcemi a účinky. Některé z těchto hormonů zahrnují:

 1. Inzulin: produkovaný slinivkou břišní, reguluje hladinu cukru v krvi tím, že umožňuje buněčným tkáním přijímat glukózu.
 2. Adrenalin (epinefrin) a noradrenalin (norepinefrin): produkované nadledvinkami, tyto hormony zvyšují srdeční frekvenci, zvyšují krevní tlak a připravují tělo na „boj nebo útěk“ reakci na stres.
 3. Kortizol: další hormon produkováný nadledvinkami, který pomáhá regulovat stresovou reakci a ovlivňuje metabolismus.
 4. Thyroxin (thyroxin): hormon štítné žlázy, který reguluje metabolismus, energii a růst.
 5. Estrogeny a progesteron: hormony produkované vaječníky u žen, které regulují menstruační cyklus, vývoj druhotných pohlavních znaků a údržbu těhotenství.
 6. Testosteron: hormon produkovaný varlaty u mužů a ve menší míře u žen, ovlivňuje mužské pohlavní znaky a sexuální funkce.
 7. Hormony štítné žlázy: tato skupina hormonů, včetně thyroxinu a trijodthyroninu, reguluje růst, vývoj, metabolismus a funkci mnoha orgánů.
 8. Prolaktin: produkovaný hypofýzou, podporuje tvorbu mléka během kojení.
 9. Parathormon: hormon produkovaný příštítnými tělísky, který reguluje hladiny vápníku v krvi a kostech.
 10. Melatonin: produkovaný šišinkou (pineální žlázou), ovlivňuje spánek a bioritmy.
 11. Renin a aldosteron: hormony, které regulují krevní tlak a hladiny elektrolytů v těle.

Toto jsou jen některé z mnoha hormonů, které mají klíčové role v lidském těle. Každý z nich má své specifické funkce a je nezbytný pro udržení rovnováhy a správného fungování těla.

Použité zdroje: stoplusjednicka.cz: Slasti a strasti hormonů lásky: Jak v lidském těle funguje oxytocin, National Institute of Child Health and Human Development. (2021). Oxytocin, MacDonald, K., & MacDonald, T. M. (2010). The Peptide that Binds: A Systematic Review of Oxytocin and its Prosocial Effects in Humans. Harvard Review of Psychiatry, 18(1), 1-21.
(redakční text).

 

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu