Tajemství genů: jakým způsobem ovlivňují barvu očí?

Publikuje: David Bárta — 02. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Tajemství genů: jakým způsobem ovlivňují barvu očí?

Zdánlivá záhada: jaké faktory ovlivňují barvu očí? V redakčním článku našeho magazínu rozklíčujeme genetické tajemství.

Barva očí je fascinujícím genetickým rys, který nás často ohromuje svou různorodostí. Oční barva je důsledkem složitého genetického procesu, který je dávno zkoumán vědci a genetiky. Jednou z častých otázek, které se v této souvislosti objevují, je: „Mohou mít modroocí rodiče dítě s hnědýma očima?“ Zdá se, že se jedná o prostý dotaz, ale odpověď na něj není zcela jednoznačná.

Podívejme se na toto téma blíže a prozkoumejme, co o něm říkají vědci a odborníci.

Genetický základ barvy očí

Barva očí je určována geny, které kódují pigment melanin. Existují dvě hlavní formy melaninu, a to eumelanin (tmavý pigment) a feomelanin (světlý pigment). Geny určující množství a rozložení těchto pigmentů v irisu oka jsou klíčové pro určení barvy očí.

Vědci se shodují, že modré oči jsou výsledkem menšího množství melaninu v irisu, zatímco hnědé oči mají více melaninu. To znamená, že pokud máte modroocí rodiče, zdá se, že máte větší šanci na modré oči. Ale může se stát, že dítě modrookých rodičů bude mít hnědé oči? Ano, a to z důvodu složitých genetických interakcí.

Mendelovy zákony dědičnosti

Jedním z klíčových konceptů genetiky je Mendelův zákon dědičnosti. Tento zákon říká, že dědičnost určitého znaku (jako je barva očí) je ovlivněna geny od obou rodičů. To znamená, že i když máte modroocí rodiče, můžete zdědit od obou rodičů různé varianty genů ovlivňujících barvu očí.

Geny pro barvu očí jsou komplexní

Věda odhalila, že geny ovlivňující barvu očí nejsou jen jednoduchými dominujícími a recesivními alelami. Jsou složitější a mohou se kombinovat různými způsoby. To znamená, že dítě může zdědit kombinaci genů od svých rodičů, která produkuje jinou barvu očí, než mají jeho rodiče.

Citace od odborníků

Podle magazínu stoplusjednicka.cz je genetik Milan Macek Jr. z Výzkumného centra pro vrozené vady a genetické choroby říká: „Barva očí není jen o černých a bílých genech. Jedná se spíše o různé odstíny, které se navzájem kombinují.“

Dále Macek zdůrazňuje: „I když rodiče mají modré oči, jejich potomci mohou mít jinou barvu očí, pokud mají ve svých genech kombinaci pro jinou barvu, jako je hnědá.“

DŘÍVE JSME PSALI:

Loni prudce klesl počet nově narozených dětí

Nikola Macáková — 25. 04. 2023
Poptávka po asistované reprodukci loni vzrostla – podle odborníků přibližně o 15 % ve srovnání s rokem předchozím.

A tak tedy, i když může být zřejmé, že modroocí rodiče by měli mít modroocí dítě, realita genetické dědičnosti barvy očí je komplexní a mnohostranná. Dědičnost barvy očí závisí na mnoha faktorech a může se projevovat různými způsoby. Takže ano, modroocí rodiče mohou mít dítě s hnědýma očima, a to díky genetickým variantám, které ovlivňují tento ohromující rys naší fyzické podoby.

Použité zdroje: stoplusjednicka.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu