Dech, který mění život: tajemná síla boxového dýchání pro absolutní transformaci

Publikuje: David Bárta — 25. 12. 2023
Zdroj: Nikola Macáková - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Dech, který mění život: tajemná síla boxového dýchání pro absolutní transformaci

Dýchání je esenciálním prvkem lidského života a jeho význam pro naše zdraví nelze podceňovat. Víte, co je to boxové dýchání?

V poslední době zaznamenal vzestup popularity tzv. boxové dýchání, jenž se stalo objektem zájmu nejen mezi vyznavači bojových sportů, ale také mezi lidmi hledajícími metody na zlepšení celkové pohody a vitality.

Technika boxového dýchání prý snižuje stres za pouhých 60 sekund. Nadechněte se na čtyři, držíte na čtyři, vydechnete na čtyři, opět vydržíte na čtyři. Opakujte znovu. To je v základu princip techniky boxového dýchání, jejímž výsledkem je i menší rozptyl myšlenek a méně napjaté tělo,“ uvádí k tématu zahradazdravi.cz.

Původ boxového dýchání

Boxové dýchání, známé také jako „boxerské dýchání“ nebo „boxový dech“, má své kořeny v bojových uměních, konkrétně v boxu. Tato technika byla vyvinuta s cílem zlepšit vytrvalost a fyzickou kondici boxerů. Díky jednoduchosti a efektivitě se však postupně rozšířila i do dalších oblastí, jako je fitness, meditace a celkové zlepšení zdraví.

Princip boxového dýchání

Technika spočívá v jednoduchém cvičení, které je založeno na cyklu čtyř fází dýchání: nádech, zpožděný nádech, výdech a zpožděný výdech. Během nádechu a výdechu se postupně počítá do čtyř, čímž vzniká rytmický a kontrolovaný dechový cyklus, který má pozitivní vliv na celkovou funkci těla.

Proč je boxové dýchání pro tělo dobré?

Boxové dýchání má několik přínosů pro tělo a organismus. Prvním a nejzřejmějším je zlepšení kardiorespiračních funkcí. Rovnováha mezi nádechem a výdechem posiluje plicní kapacitu a zvyšuje transport kyslíku do buněk. Tímto způsobem může být zlepšena celková vytrvalost a energie.

Dále má boxové dýchání schopnost snižovat úroveň stresu a napětí v těle. Rytmický dechový cyklus pomáhá aktivovat parasympatický nervový systém, což vede k relaxaci a klidu. Tato technika se také využívá při řízení emocí a zlepšení mentálního zdraví.

Odborný pohled

Odborníci a lékaři vyjadřují k boxovému dýchání pozitivní stanoviska. Studie naznačují, že pravidelná praxe této techniky může mít vliv na snížení krevního tlaku, zlepšení spánku, a dokonce i podporu detoxikace organismu.

Staří mistři bojových umění také zdůrazňují důležitost správného dýchání pro dosažení optimální fyzické a mentální kondice. Tradiční filozofie spojená s bojovými uměními zdůrazňuje, že kontrola dechu je klíčovým prvkem v dosažení celkové rovnováhy a harmonie v těle a mysli.

Technika boxového dýchání známá jako čtvercové dýchání, je určena k vyvážení délky vašich nádechů a výdechů,“ říká certifikovaná jógová terapeutka a autorka několika knih, Yang pro portál bustle.com. Jak objasňuje, ačkoli to zní celé velmi jednoduše, vyvážení dechu ve skutečnosti umožňuje vašemu tělu plně využít výměnu kyslíku: „Boxové dýchání působí přímo na váš nervový systém tím, že ztiší reakci „bojuj nebo uteč“ a aktivuje část „odpočinku a trávení“ ve vašem nervovém systému,“ říká Yang. Je to trik, který můžete využít v boji s konkrétním stresorem nebo chcete-li jen meditovat či se zrelaxovat. Tuto techniku ​​můžete provést kdykoli. Když se vzbudíte, před spaním, když trpíte úzkostí.

Celá technika boxového dýchání se drží těchto základních pravidel: „Nadechněte se na čtyři, držte na čtyři, vydechněte na čtyři, vydržte na čtyři. Opakujte znovu.“ Než se nadějete, uplyne minuta od toho, co jste se skutečně zhluboka nadechli. Lidé, kteří si tuto techniku ​​osvojili, říkají, že se cítili méně vystresovaní.

DŘÍVE JSME PSALI:

Proč mám nafouklé břicho jako těhotná?

Nikola Macáková — 28. 05. 2023
Znáte to - ráno se probudíte, zrcadlo vás čeká a ve svém odrazu spatříte nafouklé břicho, které vypadá, jako byste byla těhotná.

Ptáte se, proč právě počítání do čtyř, a ne na jiný počet? „Počítání do tří může být příliš krátké a pět příliš dlouhé, zejména pokud jde o část se zadržením dechu, protože zadržování dechu může také vyvolat úzkost,“ říká o přesvědčivém argumentu Yang.

Závěrem by bylo dobré zmínit skutečnost, že boxové dýchání se tak jeví být jednoduchou, avšak mocnou technikou pro podporu zdraví těla a mysli. Bez ohledu na to, zda jste sportovec, vášnivý cvičitel nebo prostě hledáte způsob, jak zlepšit svůj životní styl, může být tato jedinečná dechová technika klíčem k dosažení celkové pohody. Zkuste ji začlenit do svého každodenního života a objevte její blahodárné účinky na vlastní kůži.

Použité zdroje: zahradazdravi.cz, bustle.com, redakční informace, poznatky a zdroje,
(redakční text  –  Nikola Macáková. Překlad: Lenka Fryčová, redakce)*

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu