Znáte to – ráno se probudíte, zrcadlo vás čeká a ve svém odrazu spatříte nafouklé břicho, které vypadá, jako byste byla těhotná.
Tématu se věnoval web nejlepsi-rady.cz s tím, že toto nepříjemné a občas i bolestivé nadýmání postihuje mnoho lidí (nejen žen) a může být způsobeno různými faktory, včetně stravovacích návyků, stresu, trávicích potíží a hormonální nerovnováhy.
„Větry (vulgárně prd či prdy, v odborném názvu se používá i latinské slovo flatus označující též dech či vánek) je označení pro směs plynů, zpravidla nepříjemně zapáchající, produkovanou v trávicím traktu (tento jev se nazývá plynatost či nadýmání odborně meteorismus) a vypuzovanou konečníkem v rámci procesu zvaného flatulence neboli vulgárně prdění; chybí-li tato závěrečná fáze, takzvané zaražené větry mohou působit značné bolesti. Vypouštění plynu bývá doprovázeno charakteristickým zvukem vyvolaným kmitáním tkání v okolí řitního otvoru. Kromě rektálního flatu je v medicíně popsán i vaginální flatus,“ píše k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.
Jako mnoho jiných slov označujících činnosti spojené s vyměšováním se i vulgární slovo „prd“ používá v expresivní mluvě (viz sprosté slovo), zpravidla označuje nicotnost.
Jedním z hlavních důvodů nafouklého břicha je špatné stravování. Konzumace potravin bohatých na sacharidy, vlákninu nebo cukry, jako jsou luštěniny, zelí, cibule nebo sladkosti, může způsobit nadýmání. Nadměrné požívání alkoholu a nekvalitní potraviny také mohou přispívat k tomuto nepříjemnému stavu.
Stres je dalším faktorem, který může vést k nafouklému břichu. Když jsme pod tlakem, naše tělo uvolňuje hormony, které mohou ovlivnit trávení a způsobit nadýmání. Stresové situace mohou také vést k nezdravým stravovacím návykům, jako je přejídání se nebo konzumace rychlého občerstvení, což dále přispívá k problémům s trávením.
Trávicí potíže, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo celiakie, mohou také způsobovat nadýmání a nafouklé břicho. Pokud máte podezření, že trpíte nějakým trávicím onemocněním, je důležité konzultovat to s odborníkem, který vám může doporučit vhodnou léčbu nebo dietní změny.
Hormonální nerovnováha může také hrát roli při vzniku nafouklého břicha. Například u žen může nadýmání souviset s menstruačním cyklem nebo hormonálními změnami v těhotenství. Hormonální léky nebo antikoncepční prostředky také mohou mít vliv na zažívání a způsobovat nadýmání.
Pokud se chcete zbavit nafouklého břicha, existuje několik osvědčených strategií. Prvním krokem je upravit stravovací návyky. Snažte se omezit konzumaci potravin, které způsobují nadýmání, a zvolte vyváženou stravu bohatou na vlákninu a zdravé tuky. Důležité je také jíst pomalu, důkladně žvýkat a vyhýbat se přejídání.
Dále je důležité zvládat stresové situace pomocí relaxačních technik, jako je meditace, jóga nebo procházky v přírodě. Pravidelná fyzická aktivita může také podpořit správné trávení a snížit nadýmání.
Okohybné svaly: lze je přetížit, mohou zakrnět a měly by se procvičovat
Pokud trpíte trávicími potížemi, je nejlepší se poradit s odborníkem, který vám může poskytnout vhodnou diagnózu a léčbu. Mohou být doporučeny léky, probiotika nebo změny stravovacích návyků.
V konečném důsledku je důležité poslouchat své tělo, sledovat, jaké potraviny a situace vyvolávají nafouknuté břicho a přijmout kroky ke zlepšení trávení. S vhodnými stravovacími návyky, snížením stresu a případně s lékařskou pomocí by mělo být možné se zbavit tohoto nepříjemného problému a vrátit se ke zdravému a plochému břichu.