Proč mám nafouklé břicho jako těhotná?

Publikuje: Nikola Macáková — 28. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Proč mám nafouklé břicho jako těhotná?

Znáte to – ráno se probudíte, zrcadlo vás čeká a ve svém odrazu spatříte nafouklé břicho, které vypadá, jako byste byla těhotná.

Tématu se věnoval web nejlepsi-rady.cz s tím, že toto nepříjemné a občas i bolestivé nadýmání postihuje mnoho lidí (nejen žen) a může být způsobeno různými faktory, včetně stravovacích návyků, stresu, trávicích potíží a hormonální nerovnováhy.

„Větry (vulgárně prd či prdy, v odborném názvu se používá i latinské slovo flatus označující též dech či vánek) je označení pro směs plynů, zpravidla nepříjemně zapáchající, produkovanou v trávicím traktu (tento jev se nazývá plynatost či nadýmání odborně meteorismus) a vypuzovanou konečníkem v rámci procesu zvaného flatulence neboli vulgárně prdění; chybí-li tato závěrečná fáze, takzvané zaražené větry mohou působit značné bolesti. Vypouštění plynu bývá doprovázeno charakteristickým zvukem vyvolaným kmitáním tkání v okolí řitního otvoru. Kromě rektálního flatu je v medicíně popsán i vaginální flatus,“ píše k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.

Jako mnoho jiných slov označujících činnosti spojené s vyměšováním se i vulgární slovo „prd“ používá v expresivní mluvě (viz sprosté slovo), zpravidla označuje nicotnost.

Jedním z hlavních důvodů nafouklého břicha je špatné stravování. Konzumace potravin bohatých na sacharidy, vlákninu nebo cukry, jako jsou luštěniny, zelí, cibule nebo sladkosti, může způsobit nadýmání. Nadměrné požívání alkoholu a nekvalitní potraviny také mohou přispívat k tomuto nepříjemnému stavu.

Stres je dalším faktorem, který může vést k nafouklému břichu. Když jsme pod tlakem, naše tělo uvolňuje hormony, které mohou ovlivnit trávení a způsobit nadýmání. Stresové situace mohou také vést k nezdravým stravovacím návykům, jako je přejídání se nebo konzumace rychlého občerstvení, což dále přispívá k problémům s trávením.

Trávicí potíže, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo celiakie, mohou také způsobovat nadýmání a nafouklé břicho. Pokud máte podezření, že trpíte nějakým trávicím onemocněním, je důležité konzultovat to s odborníkem, který vám může doporučit vhodnou léčbu nebo dietní změny.

Hormonální nerovnováha může také hrát roli při vzniku nafouklého břicha. Například u žen může nadýmání souviset s menstruačním cyklem nebo hormonálními změnami v těhotenství. Hormonální léky nebo antikoncepční prostředky také mohou mít vliv na zažívání a způsobovat nadýmání.

Pokud se chcete zbavit nafouklého břicha, existuje několik osvědčených strategií. Prvním krokem je upravit stravovací návyky. Snažte se omezit konzumaci potravin, které způsobují nadýmání, a zvolte vyváženou stravu bohatou na vlákninu a zdravé tuky. Důležité je také jíst pomalu, důkladně žvýkat a vyhýbat se přejídání.

Dále je důležité zvládat stresové situace pomocí relaxačních technik, jako je meditace, jóga nebo procházky v přírodě. Pravidelná fyzická aktivita může také podpořit správné trávení a snížit nadýmání.

DŘÍVE JSME PSALI:

Okohybné svaly: lze je přetížit, mohou zakrnět a měly by se procvičovat

David Bárta — 03. 05. 2023
Jak už název napovídá, okohybné svaly zajišťují pohyb oka. Díky nim se můžeme dívat do stran, dolů nebo vzhůru, aniž bychom otáčeli ...

Pokud trpíte trávicími potížemi, je nejlepší se poradit s odborníkem, který vám může poskytnout vhodnou diagnózu a léčbu. Mohou být doporučeny léky, probiotika nebo změny stravovacích návyků.

V konečném důsledku je důležité poslouchat své tělo, sledovat, jaké potraviny a situace vyvolávají nafouknuté břicho a přijmout kroky ke zlepšení trávení. S vhodnými stravovacími návyky, snížením stresu a případně s lékařskou pomocí by mělo být možné se zbavit tohoto nepříjemného problému a vrátit se ke zdravému a plochému břichu.

Použité zdroje: Wikipedia (Větry), nejlepsi-rady.cz
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu