Čtyři důležitá fakta o ženském orgasmu

Publikuje: Nikola Macáková — 25. 03. 2023
Zdroj: Yahoo/live & redakce
Úvodní stránka » Zdraví » Čtyři důležitá fakta o ženském orgasmu

Kolem ženského orgasmu je spousta otázek. Dokonce ženy samy nemusí plně chápat, co je součástí jejich schopnosti vyvrcholit.

Tématu se věnoval Korin Miller z magazínu portálu Yahoo/live s tím, že  Bohužel kolem ženského orgasmu koluje spousta mýtů, takže je pro ženy a jejich partnery ještě těžší pochopit, jak a kdy k němu dochází.

S mužským orgasmem je docela zřejmé, co se děje a potom je něco k vidění,“ Dr. Lauren Streicher , klinická profesorka porodnictví a gynekologie na Northwestern University Feinberg School of Medicine a tvůrce podcastu Dr. Streicher’s Inside Information , píše na magazínu Yahoo Life. Ale ženský orgasmus je mnohem tajemnější, což se hodí k nejrůznějším mýtům.

Američané žijí ve společnosti zaměřené na muže, říká Streicher, a muži mohou mít mylné představy o ženském orgasmu. Je také třeba zvážit toto: „Ženský orgasmus byl málo studován a po mnoho let byl srovnáván s mužským orgasmem,“ říká sexuální terapeutka Debra Laino.

Existuje mnoho důvodů, proč je ženský orgasmus nepochopený. Přesto je důležité porozumět některým základům. Ať už máte vagínu nebo jste jen zvědaví, jak s ní někoho potěšit, zde je to, co potřebujete vědět o ženském orgasmu.

Ne každý má orgasmus z pronikavého sexu

Ve skutečnosti většina vagín nedosáhne orgasmu pouze z průniku,“ říká pro Yahoo Life sexuální terapeut Jess O’Reilly, tvůrce podcastu Sex s Dr. Jessem . Poukazuje na studii z roku 2017 na 1055 dospělých ženách v USA, která zjistila, že pouze 18,4 % subjektů mohlo dosáhnout orgasmu pouze při pohlavním styku. Porovnejte to s téměř 37 % žen, které uvedly, že by mohly dosáhnout orgasmu během pohlavního styku, pokud by byla zapojena stimulace klitorisu. Dalších 36 % uvedlo, že i když stimulace klitorisu nebyla potřeba, měli lepší orgasmy, když byl jejich klitoris stimulován během pohlavního styku.

Většina žen potřebuje k orgasmu fyzickou stimulaci klitorisu – a to se nestane během pronikavého sexu, pokud jejich partner nestimuluje klitoris,“ říká Streicher. ( Klitoris , pokud ho neznáte, je ženský pohlavní orgán, který se podle American College of Obstetricians and Gynecologists nachází v horní části otvoru pochvy .)

Když mají ženy delší vzdálenost mezi klitorisem a vaginálním otvorem, je u nich menší pravděpodobnost orgasmu během pronikavého sexu než u těch, které mají vzdálenost kratší, říká Streicher. „Je to opravdu o anatomii,“ dodává.

Ale některé ženy nikdy nedosáhnou orgasmu z pronikavého sexu. „Může to být z různých důvodů, jako je nedostatek vědomí těla, strach, úzkost, trauma a stres,“ vysvětluje Laino.

Ženy si stále mohou užívat sexu bez orgasmu

Orgasmus je často prezentován jako vrcholný zážitek ze sexuálního setkání ve filmech a pornu, ale není to jediná příjemná část sexu, říká O’Reilly. Laino souhlasí. Mnoho žen miluje zvýšené vzrušení ze sexu a stále mohou mít úžasný sexuální zážitek, aniž by měly orgasmus.

Ve skutečnosti Streicher zdůrazňuje, že tantrický sex je postaven na myšlence, že orgasmus není konečným cílem. „V tantrickém sexu je cesta stejně příjemná jako orgasmus,“ říká. „Myšlenka, že když nemáte orgasmus, není potěšení, je věc zaměřená na muže.

Mnoho lidí uvádí, že sex je vzrušující, smyslný, naplňující a žhavý – i když nemají orgasmus,“ pokračuje O’Reilly. „Možná to není vaše zkušenost, ale každý se musí rozhodnout, co pro něj funguje,“ upřesňuje.

Ženám obvykle trvá orgasmus déle než mužům

Je těžké v tom najít přesná čísla, ale výzkumy naznačují, že mužům trvá orgasmus a ejakulace v průměru pět až sedm minut. Podle Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu (ISSM) ženám trvá orgasmus během partnerského sexu v průměru 14 minut – pokud vůbec k orgasmu dojde.

Tento rozdíl je výraznější, když máme sex s partnerem, než když to děláme sami,“ říká dále O’Reilly.

Když jsme sami, bývá tlak menší. Můžeme použít techniky a přístupy, které s větší pravděpodobností povedou k orgasmu,“ vysvětluje.

Ženské vzrušení často vyžaduje emocionální i fyzickou předehru, a to vyžaduje čas, říká Laino. „Praktické problémy mohou také vést k delší době k orgasmu u žen,“ konstatuje O’Reilly.

Pokud jste právě uložili děti do postele, může být těžší rozlišit mezi vaší rolí matky a rolí milenky,“ dodává.

Ženy mohou dosáhnout orgasmu bez pronikavého sexu

Klitoris se nachází mimo vaginální otvor, a proto ženy nepotřebují k orgasmu pronikavý sex, říká Streicher. „Ve skutečnosti je u žen v průměru pravděpodobnější, že dosáhnou orgasmu bez průniku,“ konstatuje k tématu O’Reilly a upřesňuje, že například tření, broušení, líbání, sání a laskání zvenčí spíše povede k orgasmu samotnému.

Ale klitoris není jedinou cestou k orgasmu pro ženy. „Někteří lidé dosahují orgasmu pouze z fantazie – aniž by se dotkli těla nebo genitálií,“ pokračuje O’Reilly.

DŘÍVE JSME PSALI:

Ženský orgasmus. K čemu ženám slouží?

Nikola Macáková — 04. 03. 2023
Ženy mohou mít orgasmus stejně jako muži. Zatímco mužský orgasmus má jasný evoluční smysl, účel ženského orgasmu zůstává záhadou.

Ostatní mohou mít orgasmus prsů nebo bradavek…

Ženy mohou mít několik orgasmů

Mnohočetné orgasmy jsou u žen možné, jen není jasné, jak časté jsou. „Nikdo ve skutečnosti neví, jak je to běžné nebo jak moc je to běžné,“ říká Streicher a dodává, že tyto věci je velmi obtížné studovat. Ale ne všechny vícenásobné ženské orgasmy jsou si rovny.

Více mohou nabývat různých podob,“ říká O’Reilly.

Některé ženy mají sérii méně intenzivních orgasmů následovaných velkým třeskem Oh. Jiní střídají různé typy stimulace, aby zažili různé typy pocitů při orgasmu. A jiní si vícenásobné orgasmy užívají pouze tehdy, když jsou hluboce uvolnění a bez praktických povinností,“ uzavírá O’Reilly.

Četnost ženského orgasmu

V literatuře se udává, že zhruba 20–30 % žen při souloži vaginálního orgasmu nedosahuje nikdy, případně ho dosahuje málokdy.

Přes zatím nevelké množství dat se zdá, že tato ženská anorgasmie je častěji asociována s psychologickými, emocionálními či sociálními faktory než s faktory fyziologickými. Osobnostními rizikovými faktory jsou introverze, emocionální nestabilita, malá míra otevřenosti vůči zkušenosti, dalšími rizikovými faktory jsou pohlavní zneužívání v dětství, nemanželský stav, bezdětnost, také manželské nebo vztahové problémy, výskyt depresí nebo úzkosti. Byla též prokázána významná souvislost mezi frekvencí dosahování orgasmu při souloži i masturbaci a emoční inteligencí. U žen s nízkou emoční inteligencí (dolní kvartil) je 2x zvýšené riziko, že budou dosahovat orgasmu jen zřídka. Odhaduje se, že zhruba z 34 % jsou problémy při dosahování orgasmů podmíněny geneticky. Vliv mohou mít i další faktory, mezi jinými i velikost penisu – na základě online dotazníku vyplňovaného ženami se zjistilo, že ženy preferující hlubší penetraci dosahují vaginálního orgasmu častěji,“ píše k tématu veřejný zdroj Wikipedia.

Ve studii z r. 2009 na vzorku 2035 anglických žen byly zjištěny tyto údaje týkající se míry dosahování orgasmu u žen:

četnost dosažení orgasmu při
dané sexuální aktivitě
soulož masturbace
nikdy 13,2 % 24,1 %
<25 % případů 17,2 % 6,9 %
v 25–49 % případů 8,4 % 4,2 %
okolo 50 % případů 13,5 % 6,1 %
v 51–75 % případů 13,91 % 6,9 %
>75 % případů 24,4 % 21,5 %
vždy 9,4 % 30,3 %

Podle zjištění českého Sexuologického ústavu 22 % žen nezažívá vaginální orgasmus nikdy, 30 % v méně než 25 % případů, 22 % v 25–50 % případů, 15 % v 50–75 % případů a 12 % v 75–100 % případů,“ doplňuje veřejný zdroj.

Zdroj: magazín Yahoo/live
Text/Překlad: Nikola Macáková, UdálostiExtra.cz
Použité zdroje v textu: Dr. Lauren Streicher, Dr. Streicher’s Inside Information, Debra Laino, terapeut Jess O’Reilly, American College of Obstetricians and Gynecologists, Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu (ISSM), Wikipedia.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu