Chcete stravou podpořit svoje zdraví? Superpotraviny máte v České republice na dosah ruky

Publikuje: Pavel Štěpka — 01. 03. 2024
Zdroj: Pavel Štěpka - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Chcete stravou podpořit svoje zdraví? Superpotraviny máte v České republice na dosah ruky

Za superpotraviny můžeme považovat ty, které nabízejí maximální nutriční hodnotu a minimální kalorie. Jsou nabité vitamíny, minerály a antioxidanty.

Pomáhají našemu zdraví. Mohou ale jako zázrakem vyřešit všechny naše zdravotní potíže? Jistě že ne. „Spousta lidí má od těchto potravin nerealistická očekávání a myslí si, že budou chráněni před chronickými nemocemi a zdravotními problémy,“ uvádí na webu Medical News Today dietoložka Penny Kris-Etherton. Dodává, že pokud se budou lidé stravovat zcela nezdravě, spásu od jedné či dvou superpotravin rozhodně čekat nemohou. Superpotraviny nejsou všelékem, jak si mnozí myslí. Zahrnout je do jídelníčku je skvělý nápad, ale současně musíte klást důraz také na vyváženou a zdravou stravu.

Antioxidanty, naši pomocníci

Superpotraviny obsahují řadu antioxidantů, tedy přirozených molekul, které neutralizují volné radikály v našem těle. Pomáhají při:

  • srdečních chorobách
  • rakovině
  • artritidě
  • mrtvici
  • respiračních onemocněních
  • imunitní nedostatečnosti
  • emfyzému
  • Parkinsonově chorobě

Někdo si myslí, že superpotraviny jsou pouze exotického původu. Ve skutečnosti ale mnohé z nich zdomácněly u nás v České republice a běžně je dostanete v obchodech nebo si je můžete vypěstovat na zahradě. Které z nich to jsou?

Bobuloviny

Borůvky, maliny, třešně, brusinky. Určitě je v jejich sezóně ochutnáte. Nejspíše ale netušíte, že tyto bobuloviny obsahují vysoké hladiny flavonoidů, látek, které snižují riziko srdečního infarktu. V borůvkách, které pomáhají při cukrovce najdete hodně manganu a vitamínu K.

V brusinkách se zase vyskytují flavonoidy snižující riziko infekce močových cest. Maliny díky obsahu vitamínu C posilují imunitu, vitamín A v nich zase chrání náš zrak. Třešně jsou vynikající proti dně. Esem bobulovin je černý jeřáb. Není sice tak známý jako jeřáb červený, ale má velmi všestranné účinky. Díky obsahu vlákniny upravuje trávení, napomáhá zpevňovat žilní stěny, snižuje krevní tlak i cholesterol.

Listová zelenina

Vysoký obsah vitamínů A, C, E a K a těch ze skupiny vitamínů B je charakteristický pro listovou zeleninu. Kromě toho listová zelenina obsahuje také hodně karotenoidů, železa, hořčíku, draslíku a vápníku. Co tedy zařadit do jídelníčku? Rozhodně kapustu, mangold, špenát, různé druhy salátů. Vysoký obsah vlákniny v listové zelenině napomáhá trávení, reguluje vstřebávání sacharidů do krve, takže podporuje stabilitu hladiny krevního cukru.

Hroznové víno

Ve slupce červených hroznů se nachází polyfenol rasveratol. I lékařské studie potvrzují, že pomáhá při diabetické neuropatii a retinopatii, tedy postižením periferních nervů a zraku. Užitečný může být jako podpora i při léčbě řady dalších nemocí, třeba Alzheimerovy choroby nebo příznaků spojených s menopauzou. Ovšem k potvrzení účinků je třeba ještě provést další výzkumy. Dále v hroznech najdete flavonoid kvercetin. Ten působí proti zánětům. Studie na zvířatech u něj prokázaly snížení riziko aterosklerózy, ale tato data je nutné ještě potvrdit studiemi na lidech.

Česnek

Označuje se jako přírodní antibiotikum. Obsahuje totiž látku zvanou allin, která se v těle štěpí a napomáhá tvorbě obranyschopnosti, což stvrzují i výzkumy. Kromě toho česnek podporuje trávení, ničí špatné bakterie ve střevech. Pozitivně působí na kardiovaskulární systém. Pomáhá snižovat krevní tlak a prokrvovat tkáně, je užitečný při problémy s křečovými žilami. Proto stroužek by neměl chybět ve vašem každodenním menu.

Dýně

Chcete-li hubnout, vynikajícím parťákem se pro vás stane dýně. Vyznačuje se velmi malým obsahem sacharidů a naopak vysokým obsahem vlákniny a vody. Dokáže tedy velice dobře zasytit a díky ní snadno přirozeně doplníte tekutiny. Koktejl minerálů a dalších látek podporuje srdeční činnost, posiluje imunitu, pomáhá močové soustavě.

Pozor na doplňky stravy

Nejlepší variantou je obohatiti jídelníček o superpotraviny v jejich přírodní podobě. Samozřejmě existuje také možnost užívat látky v nich obsažené ve formě potravinových doplňků. Tam je ale na místě opatrnost. „Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) varuje, že kombinování nebo užívání příliš velkého množství doplňků může být nebezpečné. Používejte pouze doplňky, které schválil FDA,“ upozorňuje Megan Ware na webu Medical News Today. Jestliže se pro nějaké doplňky rozhodnete, není od věci jejich užití konzultovat se svým lékařem. Rozhodně je nutné vybírat jenom vysoce kvalitní a testované doplňky.

Použité zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/303079
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Jake-superpotraviny-by-nemely-chybet-na-ceskem-taliri__s10010x20112.html
https://www.denik.cz/gastronomie/tydenik-kvety-ceske-superpotraviny.html
https://element.cz/ceske-superpotraviny-nezaostavaji-za-temi-exotickymi-ktere-to-jsou/
redakční informace, poznatky a zdroje – redakční text *

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu