Česká kardiologická společnost nově spolupracuje s odborníky z Mayo Clinic

Publikuje: David Bárta — 11. 05. 2023
Zdroj: Veronika Ostrá / MaVe PR
Úvodní stránka » Zdraví » Česká kardiologická společnost nově spolupracuje s odborníky z Mayo Clinic

Čeští kardiologové získali silné partnery pro boj s kardiovaskulárními nemocemi. Cílem je urychlit pokrok v ochraně kardiovaskulárního zdraví.

Tématu se dnes věnovala Veronika Ostrá z ag. MaVe PR s tím, že čeští kardiologové nově spojili síly se svými americkými kolegy z Kliniky kardiovaskulární medicíny Mayo Clinic, která je dlouhodobě hodnocená jako jedna z předních světových center v oblasti kardiovaskulární medicíny. Cílem společného úsilí bude dlouhodobě zlepšovat kvalitu kardiovaskulární péče v ČR i USA. Součástí spolupráce bude například podpora vzdělávání veřejnosti v oblasti prevence kardiovaskulárních onemocnění nebo pravidelná vědecká sympozia, v rámci kterých si čeští a američtí odborníci vymění nejmodernější poznatky a zkušenosti v oblasti prevence, diagnostiky a léčby. Historicky první ročník sympozia se pak odehraje 15. května v Brně v rámci kongresu České kardiologické společnosti. Odborníci na něm budou probírat například prospěch umělé inteligence v léčbě kardiovaskulárních onemocnění či možnosti využití zkušeností odborníků Mayo Clinic při realizaci nového Národního kardiovaskulárního plánu. Důležitou součástí spolupráce budou i společné vědecké projekty, stáže českých lékařů na Mayo Clinic. Prioritu bude mít i vydávání společných populárně naučných knih pro veřejnost s cílem zlepšení kardiovaskulární prevence.

Mayo Clinic je celosvětově uznávané lékařské centrum, které je na špici výzkumu a léčby kardiovaskulárních chorob. Spolupráce s ním přináší celou škálu možností, jak může v konečném důsledku přispět k boji proti kardiovaskulárním nemocem také u nás v Česku. Česká kardiologie má v USA i na Mayo Clinic vynikající renomé, a proto všichni věříme, že se bude jednat o vzájemně se obohacující spolupráci,“ říká doc. MUDr. Tomáš Kára, Ph.D., kardiolog a jeden z „otců“ projektu.

Česká kardiologická společnost plánuje ve spolupráci s Mayo Clinic spustit hned několik výzkumných projektů, které se budou věnovat například využití umělé inteligence v léčbě kardiovaskulárních chorob nebo dalších moderních technologií. Českým kardiologům spolupráce také umožní další vzdělávání v rámci stáží přímo na Mayo Clinic, což je klíčové pro sdílení nejmodernějších postupů a poznatků, a budou z toho profitovat i čeští pacienti,“ říká prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, FCMA, předseda České kardiologické společnosti. Kardiovaskulární choroby v Česku zůstávají nejčastější příčinou úmrtí a experti zmiňují jako jeden z nejvýznamnějších důvodů nedostatečnou prevenci.

S tím mají lékaři z USA bohaté zkušenosti a jistě si v tomto ohledu můžeme předat cenné poznatky. Plánujeme proto mimo jiné vydat kompletní edici populárně naučných knih Mayo Clinic pro širokou veřejnost nebo vydávat jejich edukační materiály pro české pacienty,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda České společnosti pro aterosklerózu. První takto vydanou knihou bude publikace „JAK ŽÍT DÉLE A CÍTIT SE MLADŠÍ – 6 kroků pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, Alzheimerovy choroby, cukrovky a dalších onemocnění“ od prof. Stephena Kopecky z Mayo Clinic.

Projekt spolupráce ČKS s Mayo Clinic se propíše do řady dalších aktivit, jako např. do projektu Telemedicíny z Národního plánu obnovy, který se bude zabývat využitím umělé inteligence v analýze digitálního EKG a lipidomice s cílem zlepšení primární prevence v České republice,“ uvádí prof. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., FESC, MBA. První oficiální společné setkání kardiologů proběhne 15. května na slavnostním prvním společném odborném symposiu odborníků ČKS a Mayo Clinic.

DŘÍVE JSME PSALI:

Kardiologové „zbrojí“ na epidemii srdečního selhání

David Bárta — 06. 12. 2022
Kardiologové se obávají sílící „epidemie“ srdečního selhání. Krize a stres mohou zvednout výskyt nemocí až o třetinu.

Spolupráce se špičkovým kardiovaskulárním centrem z Mayo Clinic nabízí neocenitelnou možnost rozvoje české kardiologie a znamená příslib dalšího zlepšování péče o naše pacienty,“ říká prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D. Mezinárodní sympozium s odborníky z Mayo Clinic by se mělo do budoucna stát pravidelnou součástí kongresu České kardiologické společnosti.

O České kardiologické společnosti:

Byla založena v roce 1929 a vznikla jako třetí odborná kardiologická společnost na světě (druhá v Evropě) po USA a Německu. Svými dlouhodobými odbornými aktivitami v oblasti prevence, diagnostiky a léčby kardiovaskulárních onemocnění významně přispívá ke skutečnosti, že Česká republika má jeden z nejlepších systémů kardiovaskulární péče v Evropské unii i na světě. Bližší informace o ČKS jsou dostupné na adrese: www.kardio-cz.cz.

O Univerzitní nemocnici Mayo Clinic:

Patří se svými více než 60 000 zaměstnanci k největším lékařským centrům na světě. Své celosvětové uznání získala Mayo Clinic jak na základě vynikajících výsledků v oblasti klinické péče, lékařského výzkumu a vzdělávání, tak i díky velmi silným morálním a etickým hodnotám, které v oblasti medicíny Mayo Clinic od svého založení zastává. O kvalitě i rozsahu poskytované péče svědčí mimo jiné i fakt, že Mayo Clinic získala 7× za sebou ocenění nejlepší nemocnice v USA (2015–2022), což se doposud žádné jiné nemocnici nepodařilo. Mayo Clinic je neziskovou organizací, kterou vlastní Mayo Clinic Foundation, jenž patří k nejdůvěryhodnějším nadacím na světě. Sídlí ve městě Rochester ve státě Minnesota (USA). O významu Mayo Clinic pro světovou medicínu mimo jiné svědčí i fakt, že její odborníci získali Nobelovu cenu za objev hormonu kortisolu a jeho léčebných účinků.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu