7 tipů pro dlouhý život ve zdraví

Publikuje: Pavel Štěpka — 29. 01. 2024
Zdroj: Pavel Štěpka
Úvodní stránka » Zdraví » 7 tipů pro dlouhý život ve zdraví

Uvažovali jste někdy o tom, kolika let se dožijete? Pravděpodobně ano a možná už mnohokrát.

Jedna věc je ale jakého faktického věku se dožijete, druhá, v jaké zdravotní kondici to bude. Tyto dvě veličiny spolu ale úzce souvisejí, protože když budete zdraví, patrně se dožijete vyššího věku „Konzumace výživné stravy a pravidelné cvičení může prodloužit váš život. Jiné faktory, jako je přejídání a pití více než mírného množství alkoholu, mohou zvýšit riziko některých onemocnění,“ uvádí Aline Petre na webu healthline.com.

Nepřecpávejte se jídlem

Jaké návyky vám z dlouhodobého pohledu mohou pomoci k upevnění zdraví a logicky také k dosažení vyššího věku? Ačkoliv v některých částech Zeměkoule zuří válka, se kterou se pojí nedostatek potravin, ve většině zemí panuje blahobyt. Co si pod tím představit? Zkrátka máme co jíst. V minulosti ale právě v souvislosti s válečnými konflikty mnohdy nastávaly situace, kdy tohle neplatilo. Právě z těchto důvodu máme v sobě geneticky zakódované chování, které nás vede k tomu zbaštit plně naložený talíř. Není to optimální přístup. Neměli bychom se přejídat. Dnes často nejíme tehdy, když máme hlad, ale třeba z nudy nebo proto, že zajídáme nějaké emoce. Proto je důležité se nepřejídat. Jíst rozumně a kvalitní potraviny a samozřejmě udržovat si optimální hmotnost. „Být obézní – s indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 30 – je rizikovým faktorem pro předčasnou smrt a zkracuje vaši aktivní délku života,“ doplňuje geriatr Luigi Ferrucci na serveru newsinhealth.nih.gov. I správná hmotnost má pozitivní vliv na dosažení vysokého věku. Vše je předmětem intenzivního výzkumu.

Zařaďte medicinální houby

Velmi užitečným pomocníkem pro zdraví a dosažení vysokého věku jsou medicinální houby, ať už jde o reishi čili lesklokorku lesklou, cordyceps neboli housenici čínskou, ale také třeba sibiřskou chagu či jiné. Stále jsou předmětem výzkumů mnoha vědců a jsou tak trochu nezařaditelné, protože je nelze jednoznačně strčit mezi rostliny ani živočichy. Poskytují celou řadu zdravotních benefitů. Například podporují imunitní systém díky obsahu beta-glukanů, tlumí alergie. Působí proti virům a bakteriím. Posilují funkci střev a střevní mikrobiom. Celá řada látek v nich obsažených podporuje také mozek a kognitivní funkce, například adenosiny, triterpeny či betaglukany. Působí také antioxidačně, vážou v lidském těle toxické radikály.

Hýbejte se pro zlepšení kondice těla i duše

Pohyb je lékem nejenom pro tělo, ale také pro duši. Nemusíte rovnou trhat rekordy, ale pár minut pohybu každý den vám významně pomůže. Udrží v dobré kondici nejenom fyzično, ale také duchovno. I lékařské studie ukazují, že fyzická aktivita je velmi prospěšná, a to i v malé míře. „Už 15 minut cvičení denně vám může pomoci dosáhnout výhod, které mohou zahrnovat další 3 roky života, Kromě toho se vaše riziko předčasného úmrtí může snížit o 4 % za každých dalších 15 minut každodenní fyzické aktivity,“ uvádí rovněž Aline Petre na webu healthline.com. Chybou je, když na pohyb zanevřete. Je prokázáno, že cvičení ovlivňuje nejenom kosti a svaly, ale také mozek. Je známo, že svižný pohyb vyplavuje do krve endorfiny, které podporují dobrou náladu. Také pomáhá povzbudit imunitu. Pochopitelně nejde o nějaké super výkony. Stačí krátká procházka. Jděte třeba do práce pěšky nebo pokud pracujete u PC, občas od něj vstaňte a udělejte pár cviků. V současnosti bohužel spoustu času během dne prosedíme, a to je špatně.

Snažte se efektivně odbourávat stres

Pracujte se stresem. Pokud vás trápí dlouhodobý stres, může vám to hodně ubližovat, a to jak psychicky, tak i fyzicky. Krátkodobý stres vás vybičuje k maximálnímu výkonu, ale ten dlouhodobý má přesně opačné účinky. Může se projevit spoustou nepříjemných příznaků od změny nálad až po deprese nebo úzkosti. Na fyzické úrovni mohou být příznaky velmi rozmanité, a to třeba vysoký tlak, srdečně-cévní problémy. Dalším důsledkem bývají různé chronické záněty nebo předčasné stárnutí, které způsobuje oxidační stres vlivem volných radikálů přítomných v těle. Jak dlouhodobý stres odbourávat? Existují různé možnosti, například meditace, relaxační hudba, provozování koníčků, setkávání se s přáteli. Každému pomáhá něco jiného. Je důležité najít si vlastní cestu a být optimistický. „Studie ukazují, že pesimističtí jedinci mají o 42 % vyšší riziko předčasné smrti než optimističtější lidé. Smích i pozitivní pohled na život však mohou snížit stres a potenciálně prodloužit váš život,“ míní Aline Petre na serveru healthline.com.

Zaměřte se na spánek

Dlouhověkosti také pomáhá dostatečný a kvalitní spánek. V současnosti spousta lidí trpí nespavostí, což je mimo jiné i daň za dlouhodobý stres. Pravidelný spánkový rituál hraje velmi důležitou roli v tom, abyste spali opravdu dobře a hluboce. Znamená to například chodit spát a vstávat ve stejnou dobu a spát určitý počet hodin. „Například spánek kratší než 5–7 hodin je spojen s o 12 % vyšším rizikem předčasného úmrtí, zatímco spánek delší než 8–9 hodin může také zkrátit váš život až o 38 %,“ předkládá Aline Petre výsledky jedné studie na serveru healthline.com. Měli byste si také optimalizovat prostředí ložnice. Eliminovat večer modré světlo, spát v dobře větrané nepřetopené místnosti, zajistit si kvalitní lůžkoviny a matraci a spoustu dalších důležitých aspektů. Rozhodně jim věnujte pozornost. Jak zdůrazňují na webu webmd.com důležitý může být i popolední spánek: „Siesta je standardem v mnoha částech světa a nyní existují vědecké důkazy, že zdřímnutí vám může pomoci žít déle. Jedna studie ukázala, že ti, kteří pravidelně podřimovali, měli o 37 % nižší pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby než ti, kteří si jenom zřídka ukradli pár minut denního spánku. Vědci se domnívají, že takové zdřímnutí může pomoci vašemu srdci tím, že udrží stresové hormony na nízké úrovni.“

Otužováním posilujte ducha i tělo

Zkuste se otužovat. Možná to půjde ze začátku trochu ztuha, ale je to přirozená věc. V minulosti jsme my lidé nebyli zvyklí trávit většinu dne v domě ve vytopené místnosti. Dříve to tak nebylo, bylo jasné, že velkou část dne člověk trávil venku. Pozvolným otužováním si zlepšujete imunitu svého těla. Zároveň si budete lepší odolnost vůči stresu, podporujete útlum chronických zánětů v těle.

Upřednostňujte sebe

Také máte snahu vyhovět přáním a požadavkům okolí a potom teprve těm svým? To je u nás poměrně typická vlastnost a dlužno dodat, že se častěji vyskytuje u žen. Je to ale chyba. Hodně lidí zapomíná na sebe, upozaďuje svoje potřeby. Dělá všechno možné pro rodinu, pro šéfa, pro příbuzné. Skutečnost, že nehledíme na svoje potřeby, se nám ale může vymstít v podobě vyhoření. Neznamená to samozřejmě, že se od této chvíle máte začít chovat jako naprostí sobci, ale ruku na srdce malinko sobectví také neškodí, ale pomůže k oddechu. Jenom si uvědomte, že když budete mít rádi sami sebe a uděláte si čas pro sebe, budete odpočinutí a plní energie, kterou potom budete moci rozdávat druhým. Rezervujte si čas na svoje koníčky, s klidným svědomím zavřete e-mail a vypněte telefon. Teď tu nejste pro nikoho, jenom sami pro sebe. Nejde ale jenom o snahu nevyčerpat se pro druhé, i celková práce s emocemi je také důležitým faktorem pro utužování zdraví, například; „zbavení se zášti má překvapivé přínosy pro fyzické zdraví. Chronický hněv je spojen se srdečními chorobami, mrtvicí, horším zdravím plic a dalšími problémy. Odpuštění sníží úzkost, sníží krevní tlak a pomůže vám snadněji dýchat. Odměny mají tendenci stoupat, jak stárnete,“ alespoň podle webu webmd.com.

Doplnění výčtu

Výše uvedený výčet tipů různé prameny ještě upravují a doplňují o další. Podobné návody tak mohou být skutečným přínosem pro praktický život, jak uvádí Beth Jo Jack na webu medicalnewstoday.com: „Muži, kteří si osvojí všech osm návyků do věku 40 let, by podle předpovědi měli žít v průměru o 24 let déle než muži, kteří žádný z těchto návyků nemají. Ženám, které přijaly všech osm návyků do věku 40 let, se předpovídá, že budou žít v průměru o 23 let déle než ženy, které žádný z těchto návyků nemají.“ O jaké návyky jde?

  • být fyzicky aktivní
  • nekouřit
  • zvládat stres
  • dodržovat zdravou stravu
  • nepít pravidelně v nadměrném množství alkohol
  • dodržovat spánkovou hygienu
  • udržovat pozitivní sociální vztahy
  • nebýt závislý na opiátech

Na délku života člověka má negativní dopad především nízká fyzická aktivita, užívání opiátů a kouření. Tyto jevy podle studií zvyšují riziko úmrtí o 30-45 %. Další na řadě je stres, nadměrné pití alkoholu a nedostatek spánku, tady je míra rizika asi 20-30 %. Naproti tomu výrazně méně ovlivňuje délku dožití nedostatek sociálních vazeb, to je asi 5 %.

Použité zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/13-habits-linked-to-a-long-life
https://newsinhealth.nih.gov/2016/06/can-you-lengthen-your-life
https://www.medicalnewstoday.com/articles/8-healthy-longevity-habits-add-24-years-to-lifespan

https://www.superionherbs.cz/psychologie-moznosti-jak-zmenit-zpusob-starnuti/
https://www.webmd.com/healthy-aging/ss/slideshow-longer-life-secrets

Pavel Štěpka – Redakční text*

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu