Uršula Southeilová: proroctví anglické věštkyně a nejznámější věštci světa

Publikuje: David Bárta — 27. 04. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Uršula Southeilová: proroctví anglické věštkyně a nejznámější věštci světa

Uršula Southeilová, známá jako Mother Shipton, je jednou z nejznámějších anglických věštkyň a proroků v historii.

Narodila se v roce 1488 v Knaresboroughu v North Yorkshire a stala se známou díky svým věšteckým schopnostem a proroctvím, která měla obdivuhodnou přesnost,“ uvádí veřejný zdroj Wikipedia.

Mother Shipton, jak byla nazývána, žila v době Tudorovského období a byla současníkem Jindřicha VIII. a Alžběty I. Byla předmětem mnoha pověstí a legend, které ji popisovaly jako kouzelnici a čarodějnici s mnoha tajemstvími.

Její prorocké schopnosti byly pozorovány již od útlého dětství. Podle pověstí byla schopna předpovídat budoucnost a číst myšlenky lidí. Získala si mnoho následovníků a stala se respektovanou autoritou v oblasti věštění a proroctví.

Mother Shipton měla mnoho významných proroctví, která se ukázala jako přesná. Jedno z nejslavnějších proroctví se týkalo Velkého požáru v Londýně, který propukl v roce 1666. Prorokovala, že „v roce 1666 bude Londýn zničen ohněm“. Dalším známým proroctvím bylo, že královna Marie Stuartovna nikdy neuvidí Anglii. Toto proroctví se také naplnilo, protože Marie byla v roce 1587 popravena.

Proroctví

Proroctví je ve všeobecném významu nějaká předpověď týkající se budoucnosti. Tedy že nějaká osoba či skupina lidí, popřípadě kniha, sdělí dopředu informaci o události či událostech, které se teprve stanou. V tomto bodě se podobá prognóze, která je vlastně předpovědí budoucího vývoje a budoucích událostí na základě analýzy dostupných informací a faktů. Nicméně proroctví na rozdíl od prognózy nepracuje v základu s nějakými základními poznatelnými fakty, empiricky posuzovanými odhady vývoje, které srovnávají podobné případy, historii a další dostupná fakta a z toho predikují následný vývoj událostí. Proroctví ze své podstaty tuto informaci přijímá z nějakého vnějšího zdroje, ne na základě rozumu, zkušeností a odhadu, ale na základě tzv. zjevení. V případě biblických proroků je tímto zdrojem Bůh, respektive Hospodin, a podstatou fenoménu biblického proroctví je „vhled do bytosti Tvůrce, prožívání Tvůrcových prožitků a cítění Tvůrcovými city“. Základní úlohou biblických proroctví není vynesení orákula, ale předložení „cíle a směřování, ke kterým je třeba se ubírat, ať již k nim dospějeme, nebo ne,“ píše k tématu otevřená encyklopedie.

Mother Shipton byla také spojována s mnoha dalšími proroctvími, jako je například proroctví o konci světa. Tvrdila, že „když se velká řeka stane červenou, andělé se vydají na cestu k Božímu trůnu„. Interpretace tohoto proroctví se různí, ale mnoho lidí si myslí, že se týká budoucích katastrof a změn v globálním klimatu.

Mother Shipton zemřela v roce 1561 ve věku asi 73 let. Její proroctví a věštecké schopnosti však žijí dál a dodnes fascinují mnoho lidí. Byla zobrazována v umění, literatuře a dokonce i v současných populárních filmech a televizních seriálech. Její vliv na anglickou historii a kulturu zůstává dodnes velmi silný.

Kdo byl v historii nejznámější věštkyní či věštec?

V historii existuje mnoho věštkyň a věštců, kteří se stali slavnými díky svým proroctvím a věšteckým schopnostem. Mezi nejznámější věštkyně patří například Cassandra, řecká prorokyně z Troje, nebo Veleda, germánská věštkyně z 1. století našeho letopočtu.

Mezi další slavné věštce patří Michel de Nostredame, známý jako Nostradamus, který žil v 16. století a získal si slávu díky svým proroctvím a sbírce básní „Centuries“. Jeho proroctví se stala známá po celém světě a mnoho lidí dodnes zkoumá jeho výklady.

Dalším slavným věštcem byl John Dee, anglický matematik, astronom a okultista, který žil v 16. století. Dee byl známý svými věšteckými schopnostmi a spolupracoval s královnou Alžbětou I. na mnoha vědeckých a okultních projektech.

DŘÍVE JSME PSALI:

Baba Vanga: magická předpověď nejslavnější jasnovidky pro rok 2023

David Bárta — 02. 01. 2023
Ze záhrobí hluboké historie lidstva k nám stále doléhá jemně šepotavý hlas bulharské nevidomé jasnovidky a vědmy Baby Vangy.

Mezi další slavné věštce a věštkyně patří například Baba Vanga, bulharská věštkyně, která prorokovala mnoho událostí v 20. století, nebo Edgar Cayce, americký věštec a léčitel, který proslul svými proroctvími a léčebnými metodami. „Údajně v raném dětství přežila silnou bouři, při které přišla o zrak, ale zároveň nabyla věštecké schopnosti. Pravdou je, že během socialismu se těšila úctě nejvyšších stranických představitelů, což bylo v rozporu s jejich materialistickým světonázorem. Pochybné pseudovědecké zdroje, jako je The Weiser Field Guide tvrdí, že předpovídala rozpad Sovětského svazu, katastrofu v Černobylu, datum Stalinovy smrti, potopení ruské ponorky Kursk, teroristické útoky 11. září, smrt princezny Diany a Topalovovo vítězství ve Světovém šachovém turnaji,“ uvádí Wikipedia.

Je těžké určit, kdo byl nejznámější věštec či věštkyně v historii, protože mnoho z nich zanechalo svůj vliv a odkaz, který trvá dodnes. Každý z nich měl své jedinečné schopnosti a svou vlastní cestu k proslulosti v oblasti věštění.

Použité zdroje: Wikipedia
(redakční text)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu