Tajuplná Amazonie: řeka smrti a prastaré malby

Publikuje: Nikola Macáková — 04. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Tajuplná Amazonie: řeka smrti a prastaré malby

Jihoamerická Amazonie – místo plné nepropustného pralesa, bohaté na biologickou rozmanitost a záhadnou vědeckou historii.

I přes desetiletí zkoumání zůstává toto území záhadným a nebezpečným. V posledních letech nám Amazonie odhalila mnoho nových tajemství a znovu otevřela starou záhadu – Eldorádo. Indiánské legendy vyprávějí o zlatém městě Eldorádo, ukrytém v hlubinách Amazonie, a tvrdí, že na cestě k němu čeká smrtící řeka. Většina lidí to považovala za pouhý mýtus, ale nedávno se objevil mladý peruánský geolog, který tuto legendu přivedl zpět k životu. Tématu se také věnoval web epochaplus.cz.

Andrés Ruzo se stal prvním člověkem, který v roce 2011 objevil vroucí řeku hluboko v peruánském pralese. „Když jsem to viděl, okamžitě jsem popadl teploměr! Průměrná teplota v řece byla 86 stupňů Celsia,“ vypráví Ruzo. Tím okamžikem si uvědomil, že legenda o vroucí řece může mít reálné jádro. Staletí peruánští domorodci vyprávěli příběhy o řece, která pohltí všechno, co do ní spadne, a nyní se zdá, že tyto příběhy mají spojitost s cestou do Eldoráda.

Řeka nese také svůj domorodý název – Shanay-timpishka, což naznačuje, že místní obyvatelé mohli mít vědomosti o její existenci po staletí. Mnoho lidí začíná znovu přemýšlet, zda by mohla být tato tajemná řeka klíčem k objevu legendárního zlatého města Eldorádo.

Další záhadný objev přišel v roce 2020, kdy v kolumbijské části Amazonie byl odhalen přibližně 13 kilometrů dlouhý útes pokrytý desítkami tisíc prehistorických maleb. Některé z těchto maleb znázorňují druhy zvířat, které už dávno vyhynuly. Tento útes, nacházející se v oblasti Serranía La Lindosa, byl nazván „Sixtinskou kaplí starověku“. Malebné obrazy nám umožňují nahlédnout do ztracené starověké civilizace, která kdysi obývala tuto oblast.

DŘÍVE JSME PSALI:

Afrika se musí zažít

David Bárta — 09. 06. 2023
Život v Africe aneb Afrika se musí zažít. Téma, kterému se věnovala spisovatelka Hana Hindráková, která externě spolupracuje s naším magazínem.

Profesor archeologie José Iriarte tvrdí, že „je pravděpodobné, že umění bylo mocnou součástí této kultury. Obrázky nám ukazují, jak tito lidé žili mezi obřími, dnes již vyhynulými zvířaty, která lovili.“

Zdá se, že Amazonie stále ukrývá mnoho tajemství, která teprve čekají na objevení. Mohou tyto objevy konečně přiblížit k rozluštění záhad, které tuto oblast obklopují? Je možné, že Amazonie skrývá více, než jsme si doposud mysleli? Buďme připraveni na další fascinující objevy, které nám osvětlí tajemství tohoto neuvěřitelného místa naší planety.

Použité zdroje: epochaplus.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu