Symbol nekonečna, známý jako ležatá osmička, má fascinující historii

Publikuje: Nikola Macáková — 08. 07. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Symbol nekonečna, známý jako ležatá osmička, má fascinující historii

Nekonečno je pojem bez přesného vymezení. Hranice nekonečna jsou nejasné, ale symbol nekonečna, známý jako ležatá osmička, má fascinující historii.

Tématu se věnoval web zajimavaevropa.cz s odkazem na časopis EPOCHA z vydavatelství Rf-hobby.  Je obtížné jej popsat, protože nemá začátek ani konec. Přesto má svůj původ a historii, která je hodna prozkoumání. Symbol nekonečna, známý jako obrácená osmička, má také svůj příběh.

Už ve 3. stol. př. n. l. se v indiánském textu Surya Prajnapti psalo o tom, že čísla mohou být nekonečná. Stejně tak v antickém Řecku se Homér zmiňoval o „bezmezné“ zemi či moři a podobně filozof Anaximandros přinesl nový termín popisující něco nekončeného – aperion,“ píše se na webu zajimavaevropa.cz.

DŘÍVE JSME PSALI:

Tajemství života na Zemi fascinuje vědce od pradávných dob. Jak starý je život a jak vlastně vznikl?

Nikola Macáková — 02. 02. 2023
Jak starý je život a jak vlastně vznikl? To jsou jen základní otázky, které si většina z nás může klást.

Nekonečnem byl určitě velmi fascinovaný také autor paradoxů Zenón z Eleje, který tvrdil, že Achilles nikdy nemůže dohonit želvu, protože bude donekonečna překonávat nekonečné množství polovin cesty, kterou má neustále před sebou.

Nekonečno a jeho vymezení nás tedy zřejmě fascinuje již pěknou řádku let. V 17. století se britskému matematikovi Johnu Wallisovi podařilo nekonečno přeci jen trochu konkrétněji popsat. Vymyslel pro něj symbol ležaté osmičky. Proč ale zrovna tenhle? Někteří se domnívají, že se snad mohl inspirovat symbolem omega (ω) a jen ho mírně přetvořit. I přesto, že už nekonečno mělo své jedinečné pojmenování, nestalo se o nic více popsatelné,“ upřesňuje se na webu.

Je skutečně reálné?

Jak můžeme určit, zda nekonečno skutečně existuje, když jej neodkážeme nějak spočítat nebo stanovit jeho velikost?

Jenže když se díky Georgu Cantorovi začalo s nekonečnem počítat s matematice jako s každou jinou veličinou, stal se tento pojem zase o něco uchopitelnějším. Cantora přitom zpočátku nikdo nebral vážně a všichni jeho pokusy o počty s nekonečnem považovali za výplod choré mysli.

Cantor tento posměch nevydržel a po čase se nervově zhroutil a namísto článku o nekonečných číslech publikoval literární pojednání zpochybňující autorství Shakespearových děl. Až do jeho smrti nikdo nebral jeho závěry příliš vážně.

Nekonečno už má konečně své pevné místo

Dnes už se s nekonečnem počítá zcela běžně a není to ani nic složitého. Když totiž k nekonečnu přičteme prakticky jakékoliv číslo, výsledek bude vždy stejný – nekonečno. Je to tedy vlastně matematika pro úplné začátečníky. Pořád jen samé nekonečno.

Lépe pochopit vlastnosti nekonečna nám může pomoci tzv. Hilbertův paradox o hotelu, který má nekonečný počet pokojů. Když sem přijde vyčerpaný turista, na recepci mu sdělí, že všechny pokoje jsou obsazené. Ale počet pokojů je nekonečný, tak co se dá nyní dělat? Řešení je snadné – turista by měl požádat hosta z pokoje číslo 1, aby se přestěhoval do pokoje č. 2. Ten z dvojky půjde do trojky, z trojky do čtyřky, a tak pořád dál a dál a donekonečna. Nekonečno prostě můžeme vesele natahovat, jak jen budeme chtít, na každého se dostane,“ uvádí dále web zajimavaevropa.cz.

Každé nekonečno je unikátní

Může nastat problém, když se pokusíme odečíst nekonečno od nekonečna. Výsledek není nula a příklad nemá řešení, stejně jako dělení nulou. Porovnávání nekonečen může být obtížné, protože podle Cantora mohou být některá nekonečna větší než jiná. Například, množina celých čísel je menší než množina desetinných čísel.

Množina všech pozitivních a množina všech negativních čísel jsou stejně velká nekonečna. Když je sečteme, vznikne nekonečno dvakrát tak velké. Nekonečno je záhadné a fascinující.

Nekonečno může být vnímáno různými způsoby

Pro jednoho člověka může být to nejhlubší zklamání, protože se nemůže vymanit ze svých problémů. Pro druhého může být nekonečno zdrojem nesmírného potěšení, protože objevuje nové světy a nekončící možnosti. Nejpozoruhodnější je, že nekonečno existuje ve všech oblastech života, od matematiky až po umění a spiritualitu.

Ve světě matematiky je nekonečno důležitým prvkem. Je základem pro rozsáhlá matematická témata, jako je teorie množin a analýza. Existují různé typy nekonečna, například spočetná nekonečna a nekonečna nespočetná. Tyto koncepty mohou být matematicky náročné, ale zároveň nám umožňují lépe porozumět struktuře a povaze číselného systému.

Ve fyzice nám nekonečno otevírá dveře do světa velkých, jako je vesmír. Mnoho fyzikálních teorií a modelů se zabývá vesmírem a jeho nekonečnými rozměry. Je fascinující představit si, že vesmír je nekonečný v rozsahu a obsahuje nekonečné množství galaxií, hvězd a planet. Ale je možné si skutečně představit nekonečno? Nebo je to pouze myšlenkový konstrukt, který nám pomáhá lépe pochopit a modelovat naši fyzickou realitu?

Nekonečno také proniká do oblasti filosofie a metafyziky

Filosofové se ptají, zda je nekonečno pouze lidskou konstrukcí nebo zda má nezávislou existenci mimo naše myšlenky. Někteří tvrdí, že nekonečno je pouze abstraktní myšlenka, která nemůže existovat v reálném světě. Jiní se domnívají, že nekonečno je neodmyslitelnou součástí vesmíru a podstatou všech věcí.

Nekonečno má také své místo v našem každodenním životě. Můžeme se dotknout nekonečna ve chvílích, kdy se ponoříme do umění, hudby nebo přírody. Stoupání na vrchol hory nám může přinést pocit, že jsme součástí něčeho většího a nekonečného. Umělci se snaží zachytit nekonečno na plátno nebo v tónu hudby. Tím nám umožňují prozkoumat hranice naší vlastní existence a přenést nás do světa bez omezení.

Nekonečno vs strach

Nekonečno je zároveň zdrojem inspirace i strachu. Proč? Může představovat neomezené možnosti a příležitosti, ale také nekonečný prostor neznáma a nejistoty. Je to jako stát na okraji propasti a nevědět, co se skrývá za jejím temným dnem.

V konečném důsledku je nekonečno stále nedořešenou záhadou. Možná je to jedno z těch tajemství, která nebudou nikdy zcela pochopena. Ale právě v této nejistotě tkví krása nekonečna v jeho nekonečných otázkách a zázraku, který nám připomíná, že svět je mnohem bohatší, než si můžeme představit.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nadpřirozeno: vědcům stále uniká seriózní důkaz

Nikola Macáková — 20. 05. 2023
Věříte v telepatii a předpovídání budoucnosti? Seriózní věda se k těmto jevům staví většinou dost zdrženlivě, proč?

Ať už je nekonečno pouze myšlenkovým konceptem nebo skutečnou realitou, jisté je, že nás stále fascinuje a pohání vpřed. Je to otázka, kterou můžeme zkoumat a která nás přinutí přemýšlet o našem místě ve vesmíru a o hranicích naší představivosti. Ať už jsme vědci, umělci nebo prostí snílci, nekonečno je téma, které nás přiměje hledat odpovědi a objevovat nové horizonty.

Co míní encyklopedie

Nekonečno (∞) je abstraktní pojem, který označuje kvantitu (množství) něčeho, co je tak veliké, že nemá konec (od slova konec je odvozeno slovo konečný), typicky se nedá spočítat, změřit, a pokud ano, tak je větší než každé konečné číslo. Přesto se řadí mezi čísla. Objekt, který je tak veliký, že má atributy nekonečna, se někdy nazývá přídavným jménem nekonečný. Nekonečno nemá hranice, ale není totéž co neohraničenost. Nepřítomnost hranic je podmínkou nutnou, nikoli však postačující. Nekonečno lze ztotožnit s neohraničenosti pouze v Eukleidově geometrii, obecně je nutné rozlišovat ne/konečnost topologickou a metrickou. Např. kulová plocha (povrch koule) je (metricky) konečná, ale neohraničená. Stejně jako nekonečno,“ uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.

Nekonečno má důležité místo v matematice (zvláště v geometrii a teorii množin), v historii matematiky, k jeho studiu přispěli mimo jiné čeští vědci Bernard Bolzano a Petr Vopěnka. Nekonečno vyprovokovalo mnohé úvahy i ve filosofii a teologii,“ dodává v krátkém výpisu Wikipedia.

Použité zdroje: zajimavaevropa.cz, časopis EPOCHA z vydavatelství Rf-hobby, Internet – veřejné zdroje, Wikipedia (Nekonečno).
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu