Studentky z Nizozemska, které navždy zmizely v panamské džungli

Publikuje: David Bárta — 09. 04. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Studentky z Nizozemska, které navždy zmizely v panamské džungli

Začátkem dubna roku 2014 šly Kris Kremersová a Lisanne Froonová vyvenčit psa do džungle v Panamě. Od té doby je už ale nikdo nespatřil.

Obě dívky byly studentky z Nizozemska. Společně si naplánovaly půlroční výlet do Panamy, který měl sloužit nejen jako dovolená, při které objeví krásu této země, ale také jako dobrovolnická služba. Chtěly se angažovat především v pomoci místním dětem. Chtěly se naučit španělštinu a místní děti na oplátku učit anglicky, vzdělávat je v umění a trávit si nimi volný čas. Tématu se věnoval web zajimavaevropa.cz.

Na snímku Lisanne Froonová (vlevo) a Kris Kremers. Zdroj: i2.wp.com / en.wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Po rozsáhlém pátrání byly o několik měsíců později nalezeny části jejich těl. Příčinu jejich smrti nebylo možné definitivně určit, ale nizozemské úřady spolupracující s forenzními vyšetřovateli a vyšetřovateli pátrání a záchrany se zpočátku domnívaly, že je pravděpodobné, že studenti omylem spadli z útesu poté, co se ztratili,“ uvádí k tématu veřejný zdroj Wikipedia.

Panamské úřady se v té době dostaly pod palbu kvůli údajnému špatnému vyšetřování celého případu a jeho následkům. Další vyšetřování případu v roce 2017 vyvolalo otázky ohledně prvotního vyšetřování, ve kterém vyšetřovatelé udělali mnoho zásadních chyb. Spekulovalo se i o možných vraždách obou dívek. I když bylo předloženo mnoho teorií o tom, co se studentkám stalo, žádná oficiální příčina smrti nebyla dodnes stanovena.

Zmizení samotné

Kris Kremersová a Lisanne Froonová dorazili do Panamy dne 15. března 2014. Dva týdny cestovali po zemi, než dne 29. března dorazili do Boquete – Chiriquí, aby měsíc bydleli u místní rodiny a zároveň dobrovolně pracovali s dětmi. Dne 1. dubna kolem 11:00 hodiny místního času se vydali na pěší túru poblíž oblačných lesů, které lemovaly sopku Baru, po stezce El Pianista nedaleko Boquete. Některé zdroje uvádějí, že s sebou vzali i psa, který patřil majitelům restaurace, ale to se nepotvrdilo. Obě dívky napsaly status na Facebook , že mají v úmyslu projít se kolem Boquete.

Někteří svědci z místa tvrdili, že obě dívky byly viděny se dvěma mladými Holanďany, než se vydaly na cestu samotnou.

Rodiče dívek přestali dostávat textové SMS zprávy, které obě mladé ženy denně posílaly svým rodinám. „Dne 2. dubna brzy ráno dívky zmeškaly schůzku s místním licencovaným průvodcem. (Informace potvrdila místí policie a následné vyšetřování). Následně se spustila rozsáhlá pátrací akce. Dne 6. dubna přijeli do Panamy jejich rodiče spolu s policií, kterou doprovázel tým detektivů z Nizozemska, aby zde po dobu deseti dnů prováděli komplexní prohledávání lesů. Rodiče nabídli odměnu 30 000 USD za jakékoli informace vedoucí k tomu, kde se Kremers a Froon nacházejí,“ píše k tématu Wikipedia.

O deset týdnů později, 14. června místní obyvatelka odevzdala Froonové modrý batoh, který podle hlášení našla na břehu řeky poblíž její vesnice Alto Romero v provincii Bocas del Toro. Batoh obsahoval dva páry slunečních brýlí, 83 USD v hotovosti, Froonové cestovní pas, láhev s vodou, fotoaparát, dvě podprsenky a mobilní telefony – vše v dobrém stavu.

Telefony žen ukázaly, že asi šest hodin po začátku jejich túry někdo vytočil číslo 112 (mezinárodní tísňové číslo používané v Nizozemsku) a poté i tísňovou linku 911 (číslo tísňového volání v Panamě). První pokus o tísňové volání byl uskutečněn z iPhone Kremersové v 16:39 a krátce na to další pokus z Froonové Samsungu Galaxy v 16:51 hodin místního času, ale žádný z hovorů se neuskutečnil kvůli nedostatečnému pokrytí signálu v dané oblasti. Žádný z následných pokusů o volání se také nikdy nepodařilo dohledat ze strany úřadů,“ uvádí dále veřejný zdroj.

4. dubna se baterie Froonové mobilního telefonu, krátce po 05:00 hodině ranní vybila a telefon už nebyl nikdy použit. Kremersové iPhone už také neuskutečnil žádné hovory, ale byl přerušovaně zapnutý, aby hledal příjem. Mezi dny 5. a 11. dubnem byl její iPhone několikrát zapnutý, ale bez opětovného zadání správného PIN kódu (buď nebyl zadán žádný PIN, nebo byl zadán nesprávný PIN kód). Dne 11. dubna byl telefon zapnut v 10:51 hodin a naposledy byl vypnut v 11:56 hodin místního času (Informace vyplývají ze zprávy vyšetřovatelů).

Datum hovoru iPhone 4 (Kremers) Samsung Galaxy S III (Froon)
1. dubna 2014 16:39h – pokus o volání 1 (112) 16:51h – pokus o volání 1 (112)
2. dubna 08:14h – pokus o volání 2 (112) 06:58 – pokus o volání 2 (112)10:52h – pokus o volání 3 (112 a 911)

13:50 – zkontrolujte signál 1

(nepotvrzená informace: pokus o volání 4 (112 a 911) s krátkodobým spojením do GSM )

16:19h – kontrolní signál 2; telefon je zapnutý celou noc.

3. dubna 09:32 – pokus o volání 3 (911)11:47h – zkontrolujte signál 1

15:59 – zkontrolujte signál 2

07:36h – telefon je vypnutý.
4. dubna 10:16 – zkontrolujte signál 313:42 – zkontrolujte signál 4 04:50 – zkontrolujte signál 305:00h – kontrola signálu 4; baterie je prázdná; žádná další činnost.
5. dubna 10:50 – kontrola signálu 513:37h – zkontrolujte signál 6 (žádný PIN)
6. dubna 10:26 – zkontrolujte signál 7 (žádný PIN)13:37h – zkontrolujte signál 8 (žádný PIN)
11. dubna 10:51h – zkontrolujte signál 9 (žádný PIN)11:56h – vypnuto po 1:05h; žádná další činnost; Zbývá 22 % baterie.

Froonové fotoaparát Canon obsahoval fotografie z 1. dubna, které naznačovaly, že se ženy vydaly na stopu na vyhlídce Continental Divide a zabloudily do divočiny několik hodin před svým prvním pokusem o nouzové volání, ale bez známek něčeho neobvyklého. Dne 8. dubna bylo mezi 01:00 a 04:00 hodinou místního času pořízeno devadesát bleskových fotografií, zjevně hluboko v džungli a v téměř úplné tmě. Několik fotografií ukazuje, že byli možná poblíž řeky nebo rokle.

Nález ostatků

Objev batohu vedl k novým hledáním podél řeky Culubre.

Kremersové džínové šortky byly nalezeny na vrcholu skály na protějším břehu přítoku, několik kilometrů od místa, kde byl objeven studentky Froonové její batoh. „O dva měsíce později, blíže k místu, kde byl batoh objeven, byla nalezena pánev a bota s nohou uvnitř. Brzy bylo na stejném břehu řeky objeveno nejméně 33 široce roztroušených kostí. Testy DNA potvrdily, že patřili Kremersové a Froonovié. Panamský forenzní antropolog později tvrdil, že při zvětšení „nejsou na kostech žádné rozeznatelné škrábance jakéhokoli druhu, ani přírodního ani kulturního původu – na kostech nejsou vůbec žádné stopy násilí. Pokud by přirozený rozklad těla v blízkosti řeky způsobil, že kosti, které jsou těžší než voda, klesly na dno řeky, znaky na kosti by měly být viditelné od tření o koryto řeky a podobně,“ píše Wikipedia.

Jeden fragment kosti připisovaný Kris Kremersové zahrnoval vybělenou polovinu její pánve. Při přirozeném rozkladu se pánev, zvláště u mladšího člověka, nezlomí napůl. Navíc není pravděpodobné, že by to způsobili predátoři. Kromě toho kost postrádala kloubní tkáň, která při přirozeném rozkladu zůstává celá léta nedotčená.

Nalezené ostatky kostí a oblečení. Zdroj: #zajimavaevropa.cz & pelvis YouTube.com (Printcsreen)

Koncem srpna 2014 byl na břehu řeky Rio Culubre nalezen fragment kůže, který by po forenzní analýze mohl být připsán Lisanne Froonové. To bylo v raném stavu rozkladu, na rozdíl od fyzických pozůstatků nalezených Kris Kremers,“ dodává k tématu Wikipedia.

Závěrem lze říci, že několik indicií z vyšetřování třetích stran ukazuje na trestnou lidskou činnost.

Použité zdroje: zajimavaevropa.cz, Wikipedia,
(redakční text)

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu