Pes jako nejlepší diagnostik: jak dokáže rozpoznat covid-19 před testem?

Publikuje: David Bárta — 25. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Pes jako nejlepší diagnostik: jak dokáže rozpoznat covid-19 před testem?

Možná nám brzy svítá konec nepohodlných hltání vatových tyčinek do nosu. Psi nabízejí rychlejší a cenově výhodnější možnost detekce covid-19.

V dnešní době se setkáváme s úžasnými pokroky v oblasti technologií, avšak co se týče diagnostiky onemocnění covid-19, nedávný výzkum nás přivádí k překvapivému závěru: lidské výtvory se nezdají mít šanci s ohledem na neuvěřitelný smysl našich psích společníků. Informace o vědeckých objevech z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře nám přináší web StudyFinds.

Autoři studie, která se nedávno objevila v odborném časopise Journal of Osteopathic Medicine, předkládají tvrzení, že naši čtyřnozí přátelé mohou nabídnout rychlejší, přesnější a cenově dostupnější metodu detekce viru SARS-CoV-2, který je odpovědný za onemocnění covid-19, než jakýkoli současný diagnostický test.

PCR covid test, ilustrační foto. Zdroj: PixaBay.com / Tho-Ge

Psí čich: nekonkurovatelný detektor viru SARS-CoV-2

Ze čtyř prací se stalo 29 recenzovaných studií, které zahrnují přes 400 vědců z více než 30 zemí a 31 000 vzorků,“ říká emeritní profesor z UC Santa Barbara Tommy Dickey v prohlášení. Odborníci provedli rozsáhlou analýzu pouze recenzovaných studií publikovaných tradičními akademickými vydavatelstvími, včetně terénních a klinických experimentů.

Výzkum, který byl prováděn s pomocí různých plemen psů, ukázal, že psi mají schopnost detekovat přítomnost viru SARS-CoV-2 v lidském těle s ohromující úspěšností. Tato schopnost se zakládá na jejich vynikajícím čichu, který dokáže rozpoznat specifické chemické látky, jež se uvolňují při infekci virem.

Přesnost a rychlost detekce

Jedním z nejpozoruhodnějších výsledků studie byla přesnost, s jakou psi rozpoznali infekci. V některých případech dosáhli úspěšnosti až 96 %, což je výrazně vyšší číslo než u některých tradičních testů na covid-19. Navíc psi dokázali identifikovat infekci dříve, než se objevily klinické příznaky, což by mohlo hrát klíčovou roli při brzkém záchytu a izolaci nakažených jedinců.

Levná a efektivní alternativa

Další výhodou psího detekčního systému je jeho relativní nákladová efektivnost. Kde některé testy na covid-19 vyžadují drahé laboratorní vybavení a reagenty, výcvik psa je oproti tomu mnohem levnější a dostupnější volbou. To může být zvláště důležité v zemích a oblastech s omezenými zdroji pro zdravotní péči.

Budoucnost diagnostiky covid-19?

Tato studie z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře naznačuje, že psí detekční týmy by mohly hrát významnou roli v boji proti pandemii covid-19 a budoucnosti diagnostiky infekčních onemocnění. Je však třeba provést další výzkum a testy, aby se potvrdily tyto slibné výsledky.

DŘÍVE JSME PSALI:

Zdravotním potížím čelí po těžkém covidu do 10 % pacientů

David Bárta — 18. 09. 2023
Potíže s dušností, extrémní únava, poruchy spánku nebo bolesti hlavy či kloubů. Nemocní se potýkají s dýchacími problémy.

Zatímco moderní technologie nabízejí různé metody pro diagnostiku onemocnění, psí čich zůstává záhadně účinným a nezastupitelným nástrojem. Možná budou jednoho dne psi stát na první linii obrany proti infekčním nemocem, a jejich čich se stane klíčem k rychlému záchytu a omezení šíření virů.

Použité zdroje: degruyter.com, studyfinds.org, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání