Komorní Hůrka: tajemné místo západních Čech

Publikuje: Nikola Macáková — 10. 02. 2023
Zdroj: / Spoluautor: Martin Vodička
Úvodní stránka » Záhady » Komorní Hůrka: tajemné místo západních Čech

Jednou z nejmladších činných sopek na území České republiky je právě Komorní Hůrka v západních Čechách na Chebsku. Badatelé krčí rameny, proč?

Komorní hůrka je v podstatě kopec (503 m n. m.) na Chebsku a zároveň národní přírodní památka o rozloze 7,08 ha na katastru místních částí měst Chebu a Františkových Lázní – Skalky a Slatiny. Komorní hůrka je součástí Geoparku Egeria, části Česko-bavorského geoparku. Národní přírodní památka je spravována prostřednictvím regionálního pracoviště AOPK ČR – Správy CHKO Slavkovský les,“ uvádí veřejný zdroj wikipedia.

Schematický průřez čtvrtohorním vulkánem Komorní hůrka. Zdroj: cs.wikipedia.org (volné dílo)

Vznik a stáří sopky

V řadě pramenů, včetně seznamu chráněných území AOPK ČR, je citována původní domněnka, že Komorní hůrka je nejmladší sopkou, která byla v minulosti činná na území České republiky. Ve stínu věhlasu Komorní hůrky zůstává poněkud skryto povědomí o další čtvrtohorní sopce Chebska Železné hůrce, vzdálené od Komorní hůrky asi 14,5 km vzdušnou čarou směrem na jihovýchod. „Údaje o stáří obou sopek se pohybují v rozmezí 200 000 až 1 milión let. Podle radiometrického měření je stáří Komorní hůrky nejčastěji odhadováno na 250 000–400 000 let. Dle nejnovějšího průzkumu z počátku 21. století by mohlo stáří Železné hůrky být 150 000–400 000 let, čímž není vyloučeno, že nejmladší sopkou na území České republiky by mohl být právě tento čtvrtohorní vulkán. Problematikou datace aktivity západočeských sopek Komorní hůrka a Železná hůrka se zabývali i vědci z Geografického ústavu Univerzity v Heidelbergu (SRN),“ dodává k tématu veřejný zdroj.

Komorní Hůrka, sopka, pohled na skálu. červenec 2011. Zdroj: Plovatka / commons.wikimedia.org (volné dílo)

Co si myslí historici a místní

Podle námi osloveného pamětníka a rodáka z Chebu pana Martina Vodičky, se jedná o místo, které oproti například Státní přírodní rezervací SOOS, která je od Komorní Hůrky vzdálena jen pár kilometrů není tak samotná nejmladší nebo jedna z nejmladších sopek v Česku tak vyhledávanou a navštěvovanou lokalitou. Místem o které by byl nějaký velký cestovatelský zájem. Kdo, ale má o sopku Komorní Hůrka zájem jsou badatelé, záhadologové a samozřejmě také odborníci z Geografických ústavů.

Málo kdo ví, že poblíž Františkových Lázní na Chebsku leží obec Nový Kostel, která je známá častým výskytem slabších zemětřesení. Zemětřesení se zde zpravidla vyskytují v sériích, tzv. rojích, kdy v období několika dnů až měsíců dojde ke stovkám až tisícům otřesů, z nichž jen některé bývají obyvateli vůbec registrovány, což potvrzují i veřejné zdroje na internetu,“ uvedl Martin Vodička.

Socha sv. Jana Nepomuckého a sloup se sochou Panny Marie. Obec Nový Kostel. Zdroj: Zipacna1 / CC BY 3.0

V říjnu roku 2008 došlo v okolí Nového Kostela opět k zemětřesení. Otřesy tehdy dosáhly 2,5 stupně Richterovy stupnice, následně 12. října pak téměř stupně 4. Mnoho mých vrstevníků a kolegů se domnívá, že za těmito otřesy stojí právě blízké okolí Komorní Hůrky. Samozřejmě existuje mnoho vědecky podložených studií, že tomu tak není, že jak již bylo zmíněno leží obec Nový Kostel na tzv. pohybujících se tektonických deskách a podobně, přičemž, alespoň co já pamatuji bylo vůbec nejhorší nebo nejsilnější zemětřesení v prosinci roku 1985, kdy bylo poškozeno až 15 % domů. Toto zemětřesení bylo rovněž výrazně pocítěno v nedalekém Chebu,“ vysvětlil Vodička.

Tajemné zvuky a hukot v Komorní Hůrce

Co je vůbec na tom všem nejzajímavější a obklopeno velkou záhadou a tajemnem je skutečnost, kterou do dnešního dne nikdo nijak nevysvětlil a pravděpodobně ani nevysvětlí. Dokonce jsem o ní na internetu nezaznamenal žádné dostupné informace. Ve chvíli, kdy došlo ke zmiňovanému zemětřesení na Chebsku tedy zemětřesným rojům, jak to nazývají odborníci (které bylo, jak uvádí například Wikipedia zaznamenáno v hloubce 6 – 11 metrů pod zemským povrchem) bylo vždy, a to prokazatelně slyšet „prapodivné,“ až řekl bych tajemné hučení, skřípání právě na zmiňované Komorní Hůrce, které lze jen z těží popsat,“ uvedl Martin Vodička a dodal, nejen, že o tom není nikde ani „zmínka“ ale místo neustále navštěvují badatelé, záhadologové a další, kteří tam cosi hledají… Místo vizuálně dnes působí a vypadá, jako obyčejný kopec zarostlý trávou. Já ještě, jako malý kluk pamatují, že jsem tam nacházel kamenné cihlo-šedo-černé barevné úlomky lávy a čediče.

Zastavení naučné stezky u průzkumné štoly na Komorní Hůrce. Zdroj: Falk2 / CC BY-SA 4.0

Rozhodně si nemyslím, že by sopečný kopec Komorní Hůrka byl nějakou branou do pekla, jak někteří lidé tvrdí nebo jinou mysticky nepodloženou záhadou. Faktem ale je, že neznáme zvuky hučení a podobně slyšet byly a to opakovaně, které do dnešního dne nikdo reálně či vědecky nevysvětlil. Můžeme tedy Komorní Hůrku považovat za nějaké zvláštní místo? To bude muset pravděpodobně posoudit každý sám. Nicméně, je to zvláštní a záhadné,“ dodal závěrem rodák z Chebu pan Vodička.

Text: Nikola Macáková, redakce
Spoluautor: Martin Vodička

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu