Kde se nachází labyrinty, které budí nejvíce otázek?

Publikuje: Nikola Macáková — 25. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Kde se nachází labyrinty, které budí nejvíce otázek?

Labyrint. Je to symbol, který je záhadný již sám o sobě. Je to spleť klikatých chodeb vedoucích do slepých uliček, anebo – v lepším případě k vytouženému cíli.

Tématu se věnoval web listverse.com s tím, že labyrintu se objevuje na různých místech napříč různými kulturami a dějinami. Co nám má labyrint říct? Jaké je jeho poselství a kde dnes najdeme ty nejtajemnější labyrinty světa?

Labyrint byl kdysi chápán jako symbol konečného naplnění lidského života. V mnoha směrech se mu totiž nápadně podobá – podobně jako život má mnoho cest, mnoho slepých uliček, ale také jednu, která vede přímo do středu – tedy do cíle. Labyrint proto často symbolizoval poslední cestu a hranici mezi světem živých a mrtvých.

Labyrint (řecky λαβύρινθος labyrinthos) je rozlehlá složitá struktura vytvořená tak, aby bylo těžké z ní najít cestu ven. Někdy se rozlišuje bludiště, které má větvící se cesty s možnosti volby více možných tras, zatímco labyrint obsahuje do svého středu pouze jedinou cestu,“ uvádí k tématu Wikipedia.

„Labyrinty mohou být realizovány jak fyzicky, například z živých plotů v zámecké zahradě, tak i symbolicky. Symbolicky jsou zastoupeny v umění nebo jako vzory na keramice, na stěnách jeskyní, atd. Reprezentace jsou po celém světě podobné a jsou obecně malovány na zem tak, aby lidé mohli chodit od vstupního bodu do středu a zpět. Labyrinty se používají pro skupinové rituály a meditace. Mínóův labyrint ve staré řecké mytologii navrhl a postavil legendární řemeslník Daidalos pro krétského krále Mínóa v paláci Knóssos. Úkolem bylo zadržet strašného Mínotaura – tvora, který byl z poloviny člověkem a napůl býkem. Mínotaura nakonec zabil statečný aténský hrdina Théseus. Daidalos postavil Labyrint tak šikovně a chytře, že on sám dokázal po dokončení stavby jen stěží uniknout, Théseovi však pomohla Ariadna (dcera krále Mínóa) a její osudové klubko nití, které mu pomohlo najít cestu zpět,“ píše v krátkém výpisu internetová encyklopedie.

Biblický labyrint
Labyrint z Jericha je jedním z mnoha křesťanských symbolů, které vzbuzují mnoho otázek a vedou se spory o jeho významu. Středověké dokumenty jej nazývají jako „Město Jericho“ a podle jiných zase symbolizuje kruhovou cestu kolem města Jericha. Podle biblické tradice totiž právě Jericho padlo před Božím lidem, když jej podle Božích instrukcí sedm dní a sedm nocí obcházel. První takto zobrazený labyrint byl objeven v 9. století v klášteře Abruzzi v Itálii.

Labyrinty na Soloveckých ostrovech
Pobřeží Bílého moře ukrývá velmi tajemnou lokalitu. Jde o místo s největší koncentrací neolitických labyrintů na světě. Přímo na Soloveckých ostrovech jich najdeme rovných 35. Tyto útvary jsou podle badatelů starší více než 3000 let. Labyrinty jsou vytvořené z jednotlivých balvanů, které jsou v průměru široké od 6 do 25 metrů. Proč tyto struktury vznikaly a k čemu sloužily? Výzkumníci předpokládají, že mohly fungovat jako velmi efektivní pasti na ryby. Mnozí však považují toto vysvětlení za příliš prozaické a věří, že kamenné struktury sloužily spíše jako kalendář nebo měly náboženský význam.

Labyrint z Chatres
Francouzské Chartres skrývá mnohá tajemství. Na tomto místě se scházeli již pradávní druidové a křesťané zde následně vystavěli honosnou katedrálu. Tato monumentální stavba je ukázkou velikosti a opulentnosti gotické architektury a pochází ze 12. století. Labyrint, který vzbuzuje mnoho otázek, prostor obohatil až několik let po dostavění katedrály.

Jedná se o rozsáhlý komplex, jehož účel měl odhalit několik let trvající výzkum, který zde od roku 2001 probíhal. Hovořilo se například o teorii, že by v centru labyrintu mohly být hrobky stavitelů. To se však nepotvrdilo. Je tedy dodnes tajemstvím, proč byl labyrint vytvořen právě na tomto posvátném místě.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nejnebezpečnější sopky světa aneb děsivá síla podzemí

Lukáš Závodský — 07. 04. 2023
Na světě je několik sopek, které představují skutečné nebezpečí. Tématu se věnoval Lukáš Závodský z YouTube kanálu TOP témata.

Labyrint v Arizoně
Jedná se o jeden z nejkontroverznějších labyrintů vůbec. Najdeme jej v americké Arizoně, kde byl koncem 17. století objeven legendární Velký dům připomínající hrad. Na jeho severní straně byl vyobrazen velký labyrint, který se ale až příliš nápadně podobal labyrintu na 2000 let starých krétských mincích. Zdálo se tedy, že se krétským labyrintem inspirovali španělští dobyvatelé, kteří sem dorazili v 16. století, ale to se nakonec ukázalo jako liché, když byl několik kilometrů od této stavby objeven další labyrint, tentokrát prokazatelně prehistorického původu. Je tedy dost možné, že podobně starý bude i Krétou inspirovaný labyrint na Velkém domě.

Labyrint z Dánska
V roce 2017 objevili dánští archeologové sérii záhadných palisád, které dohromady tvořily ucelený labyrint. Tato konstrukce zabírá neuvěřitelných 18 000 kilometrů čtverečních plochy obce Stevns. Proč ale byla vytvořena a jaký měla účel? Palisády samozřejmě vždy sloužily k ochraně, ale tato struktura musela mít daleko specifičtější účel. Mohlo se jednat například o utajení nějakého náboženského rituálu, protože labyrint byl pečlivě zbudován tak, aby do jeho centra nebylo vidět. To je však zatím jen pracovní teorie, kterou vědci zkoumají. A je dost pravděpodobné, že jen tak se jim správnou odpověď nepodaří najít – jak to koneckonců bylo i u dříve objevených labyrintů.

Použité zdroje: listverse.com, Wikipedia (Labyrint)
Překlad: Jana Horká
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu