Zdravé alternativy: jak doplnit bílkoviny, když nejíte maso

Publikuje: David Bárta — 27. 12. 2023
Zdroj: D. Bárta - redakční text
Úvodní stránka » Magazíny » Zdravé alternativy: jak doplnit bílkoviny, když nejíte maso

V dnešní době roste zájem o zdravou stravu a životní styl, a stále více lidí se rozhoduje pro vegetariánskou nebo veganskou stravu.

Nechutná vám maso, nedělá vám dobře na trávení nebo ho nejíte z morálních důvodů? Ať má vaše rozhodnutí jakékoliv vysvětlení, zajímejte se o to, jak vhodně doplnit bílkoviny. Poradíme vám, jak na pestrý a vyvážený jídelníček, i když jste vegetarián,“ uvádí k tématu web topstory.info, který dodává, že být vegetariánem není v současné moderní době nic těžkého. Rozhodně nemusíte jíst každý den jenom saláty nebo třeba smažený sýr. Nejenže byste se stravovali opravdu nezdravě, ale navíc by vám chyběli potřebné vitamíny a minerály pro správnou funkci vašeho těla.

Jedním z hlavních výzev pro ty, kteří nejí maso, je dostatečný příjem bílkovin, esenciálních živin nezbytných pro správnou funkci těla. Naštěstí existuje řada skvělých alternativ, které vám pomohou získat potřebné bílkoviny, aniž byste sáhli po masových produktech.

  1. Luštěniny a sójové produkty: luštěniny, jako jsou čočka, cizrna, a fazole, jsou bohatým zdrojem bílkovin, a navíc obsahují vlákninu, vitamíny a minerály. Sójové produkty, jako tofu a tempeh, jsou vynikající alternativou k masu, která nabízí kompletní bílkoviny obsahující všechny esenciální aminokyseliny.
  2. Ořechy a semena: ořechy, jako jsou mandle, lískové ořechy a vlašské ořechy, spolu se semeny, jako jsou slunečnicová semena a dýňová semena, jsou skvělým zdrojem bílkovin, zdravých tuků a vlákniny. Přidejte je do svých jídel, jogurtů nebo smoothies pro chutný a výživný přídavek.
  3. Quinoa: quinoa je pseudocereal, který obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což ji činí kompletním zdrojem bílkovin. Je výbornou náhradou za rýži nebo těstoviny a může být základem různých pokrmů.
  4. Zelenina a listová zelenina: mnoho druhů zeleniny obsahuje překvapivě vysoké množství bílkovin. Brokolice, špenát, hrášek a avokádo jsou skvělými možnostmi. Kombinujte je do salátů, polévek nebo smoothies pro pestrou stravu.

Skvělým způsobem, jak zvládnout připravit pestré a vyvážené jídlo je použití zeleniny. Vyberte si kořenovou zeleninu na vaření, dušení i pečení. Vyzkoušejte také pokrmy z rajčat a paprik. A rozhodně se nemusí jednat jen o klasické lečo. Věděli jste, že například žampiony, lišky a hříbky spadají také do kategorie zeleniny? Vyzkoušejte také hlívu a houby shitake, potěší vás velké množství bílkovin a příjemná chuť, ať už si připravíte rizoto, guláš nebo třeba polévku,“ vysvětluje dále web topstory.info.

Náhrady masa

Pokud nejíte maso již nějakou dobu, určitě víte, jaké existují náhrady masa. Ať už se jedná o sóju, tofu, seitan nebo třeba tempeh. Z těchto potravin připravíte nejen klasická česká jídla, ale i pokrmy ze zahraniční kuchyně. Můžete je připravovat jako slanou verzi, ale klidně vyzkoušejte i sladké pokrmy. Skvělou variantou je například rozmixované tofu s banánem a s hrstkou ořechové směsi,“ doplňuje web topstory.info.

  1. Rostlinné mléko a mléčné náhražky: mandle, sója, oves, a kokosové mléko jsou výbornými zdroji bílkovin. Jsou ideální pro náhražku kravského mléka a mohou být používány při vaření, pečení nebo konzumaci samostatně.
  2. Sezamová pasta a ořechová másla: sezamová pasta (tahini) a ořechová másla (arasidové, mandlové) jsou výtečným zdrojem bílkovin, zdravých tuků a minerálů. Použijte je jako pomazánky na chléb, přidejte do smoothies nebo je použijte při přípravě omáček.
DŘÍVE JSME PSALI:

Obezita, zdraví a boj s nadváhou: cesta k zdravějšímu životu

Nikola Macáková — 17. 08. 2023
V dnešní uspěchané a moderní společnosti se stává obezita stále větším problémem, který ovlivňuje zdraví a kvalitu života lidí po celé...

Při plánování vegetariánské nebo veganské stravy je důležité zajistit dostatečný příjem bílkovin. Kombinace různých potravin, které obsahují bílkoviny, vám umožní dosáhnout vyvážené a výživné stravy bez potřeby konzumace masa. S rozmanitými a chutnými alternativami je možné užívat si zdravé stravování bez kompromisů.

Použité zdroje: topstory.info, redakční poznatky, informace a zdroje,
(redakční text – D. Bárta)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu