Zdaňují příjem z nájmu bytu manželé společně?

Publikuje: Tomáš Skolek — 24. 10. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » Zdaňují příjem z nájmu bytu manželé společně?

Byty, které lidé pronajímají, jsou často ve společném jmění manželů. Zdaňují příjem z nájmu manželé také společně?

Při jakých typech příjmů se vyplatí danit příjem na straně jednoho z manželů? Příjem z nájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů podléhá pouze dani z příjmů fyzických osob. Sociální a zdravotní pojištění se z příjmu z nájmu nikdy neplatí, ať je tento pasivní příjem libovolně vysoký. Sazba daně z příjmu je stejná pro všechny zdanitelné příjmy, příjem z nájmu není nijak zvýhodněn ani znevýhodněn.

„Daňový poplatník s příjmy z nájmu musí za rok 2022 podat daňové přiznání a není tedy možné požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Kdo z manželů zdaňuje?

Příjmy z nájmu plynoucí ze společného jmění manželů se zdaňují pouze u jednoho z nich. V některých případech není z finančního hlediska jedno, kdo to bude. Pokud jeden z manželů pro své zdanitelné příjmy v plné míře neuplatní daňové slevy a daňové odpočty, na které má nárok, potom je výhodnější, aby příjem z nájmu zdaňoval on. V souhrnu v takovém případě zaplatí manželé na dani z příjmu fyzických osob méně, než kdyby příjem z nájmu zdaňoval druhý z manželů. Typickým příkladem je, že jeden z manželů je na rodičovské dovolené nebo nezaměstnaný.

Pokud jeden z manželů podniká a druhý je zaměstnancem, je lepší s ohledem na administrativu zdaňovat u toho, kdo podniká,“ dodává Gabriela Ivanco.

Jak uplatnit výdaje?

Výdaje pro příjmy z nájmu je možné uplatnit ve skutečné výši nebo 30% výdajovým paušálem. Při využití výdajového paušálu je potřeba pamatovat na to, že nad rámec paušálu není možné uplatnit žádné další částky a maximálně mohou být výdaje ve výši 600 000 Kč. Odborníci dále upozorňují, že při využití paušálu se zaplatí na dani z příjmu jen 10,5 % z ročního příjmu a sociální a zdravotní pojištění se neplatí, takže celkové efektivní zdanění je značně nižší než u příjmů ze zaměstnání.

I pokud pronajímáte například byt v panelovém domě, což může vést k závěru, že náklady budou nízké, vyplatí se porovnat variantu paušálu oproti skutečným nákladům,“ radí Michal Hrbatý CEO UlovDomov.cz. „Využití skutečných výdajů může být výhodnější zejména kvůli odpisům či využívání soukromého automobilu pro kontroly nemovitosti, vyzvednutí nájemného, dovoz materiálu na opravy a další,“ dodává Hrbatý.

Čtyřstránkové daňové přiznání

Daňový poplatník s příjmy z nájmu musí vyplnit čtyřstránkové daňové přiznání, nelze použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář. Zaměstnanci k daňovému přiznání musí přiložit potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Z důvodu příjmů z nájmů zpravidla vznikne za celý rok daňový nedoplatek.

Na zaplacení daně z příjmu fyzických osob je vhodné si již během roku vytvořit rezervu, aby současná platba s podáním daňového přiznání negativně neovlivnila měsíční rodinné hospodaření,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu