Žáci z Prahy zvítězili na největší přehlídce studentských firem v Evropě

Publikuje: David Bárta — 22. 07. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » Žáci z Prahy zvítězili na největší přehlídce studentských firem v Evropě

Poprvé v historii má evropská soutěž studentských firem vítěze z Česka! Jde o finále největšího festivalu podnikavosti mladých lidí v Evropě.

V Gen-E 2022 uspěl tým Booder company ze Střední průmyslové školy dopravní v Praze. Prosadil se v konkurenci stovek tisíců středoškoláků z celého kontinentu.

Velkolepé 33. finále soutěže Gen-E, pořádané neziskovou organizací Junior Achievement Europe (JA Europe), letos proběhlo 12. – 14. července v estonském Tallinnu.

„České studentské firmy se evropského finále účastní pravidelně od roku 1992, vítěze ale máme poprvé. Pětice studentů z Booder company opanovala kategorii Citi Client Focus Award zaměřenou na pochopení potřeb a pomoc klientům. Podařilo se jim porazit 40 nejlepších studentských firem – národních vítězů z celé Evropy. Na akci, která platí za největší podnikatelskou událost roku pro rozvoj evropské mládeže, účastní se jí kolem tisícovky hostů, včetně čelních politických představitelů, má silnou podporu Evropské unie a velkých partnerů, jde o ohromný úspěch,“ uvedl ředitel české kanceláře Junior Achievement (JA Czech) Martin Smrž.

V uplynulém školním roce se do soutěžních programů JA Europe přihlásilo přes 370 tisíc středoškoláků z 41 evropských zemí. V rámci výuky podnikavosti, pod vedením svých učitelů, v programu JA Studentská firma založili a vedli reálné společnosti a soutěžili o nejlepší podnikatelský počin na národních úrovních. Jen na českých středních školách tak v uplynulých měsících vzniklo 256 nových studentských firem.

ZAUJALI PRODUKTEM PRO TRANS KOMUNITU

Obvykle studenti podnikají v gastronomii, vyrábí kosmetiku, bytové doplňky, zkrátka věci, které se dobře prodávají blízkému okolí a na školních akcích. Tým ze Střední průmyslové školy dopravní v Praze ale v září přišel s produktem, který se všem ostatním dosud vymykal. Rozhodli se pro výrobu tzv. binderů – prádla, které umožňuje trans chlapcům skrýt ženské rysy.

„Snažíme se pomoct klukům, kteří se narodili v dívčím těle. V České republice se nedostanete k chirurgickému odstranění prsou dříve než v 18 letech, ačkoli transsexualita se prokazuje už ve věku 10 až 12 let. V průměru tedy šest let musíte žít ve špatném těle a vaše tělesné znaky jsou kvůli pubertě stále výraznější. Nemalá část těchto mladíků trpí depresí a desítky ročně jich v celé Evropě přijdou o život kvůli netoleranci, transfobii nebo právě disforii (odpor ke svému tělu a k sobě samotnému). Naším binderem chceme pomoci trans klukům lépe zamaskovat hrudník a přispět tak k vyšší kvalitě jejich dosavadního života,“ vysvětlil Christian Kozel z Booder company, který na základě vlastních zkušeností s podnikatelským nápadem přišel a strhl pro něj i své spolužáky.

Na podzim studenti netušili, jak daleko se ve svém podnikání dostanou a zda budou úspěšní. Produktem se ale přesně trefili do potřeb cílové skupiny, nyní už mají vybudovanou zákaznickou základnu a pomýšlejí na expanzi do zahraničí.

„Lepší přípravu na reálné podnikání jsme snad ani dostat nemohli. Od výročních zpráv až po pódium v Tallinnu, každou zkušenost z programu JA Studentská firma dokážeme v byznysu dál využít. Evropské finále jsme si moc užili, i když před samotným vystoupením a prezentací porotě to byl ohromný stres. Díky všem zážitkům jsme se naučili pracovat s nervozitou, víme, jak mluvit se zákazníkem, jak vytvořit působivé logo nebo jak důležitý může být zdánlivě nudný slogan. Každý den v programu pro nás znamenal novou výzvu – překonat strach z davu, z mluvení před lidmi nebo přednášet porotě v angličtině! Toto všechno a mnohem víc nás bude provázet i další měsíce a doufáme, že i roky, protože v podnikání chceme určitě pokračovat i po skončení soutěže,“ prohlásil Daniel Dočkal, ředitel studentské firmy Booder company.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu