Vyhněte se letos v létě davům na tajemných plážích východní Evropy

VIDEO
Publikuje: Nikola Macáková — 13. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Vyhněte se letos v létě davům na tajemných plážích východní Evropy

Toužíte po klidném letním odpočinku? Přeskočte přeplněná letoviska Středozemního moře a místo toho objevte skryté poklady východoevropských pláží.

Tématu se věnoval portál trafalgar.com s tím, že od tyrkysových vod Jaderského moře až po okouzlující pobřeží Černého moře vás čeká množství odlehlých pláží a tajemných ostrovů, které vám přinesou osvěžující nádech pobřežního vzduchu. Učiňte ze svého klidného letního útočiště skutečnost a odkryjte tyto skryté poklady dříve, než se stanou minulostí.

Pláž Gipje, Albánie. Panoramatický výhled na Gipje ukazuje pláž vlevo a rozlehlé azurové vody vpravo. Malé čluny se kloužou po zátoce. Tato lokalita představuje jednu z vynikajících pláží východní Evropy.

Gjipe Beach, Albania. Zdroj: Pudelek / Wikimedia Commons (CC0)

Gipje se nachází mezi plážemi letoviska Drymades a Himara a sdílí úsek pobřeží s některými z nejpopulárnějších pláží Albánské riviéry. Přesto zůstává Gipje neporušený nekontrolovaným rozvojem. Tuto skutečnost pravděpodobně podtrhuje jeho poloha ukrytá v horském kaňonu, který vyžaduje trek k dosažení pláže, a tak je i v hlavní turistické sezóně relativně klidný. Přes svou odlehlost zde naleznete základní vybavení, jako jsou lehátka, slunečníky a mobilní stánky nabízející občerstvení a nápoje. S křišťálově čistým teplým mořem, jemnými bílými oblázky a impozantními skalními útvary, které se tyčí až do výšky 70 metrů, se vydejte na pláž Gipje a objevte idylický kout Albánské riviéry.

Cesta tam: Pokud máte dvoukolku, budete muset auto zaparkovat zhruba 2,5 km daleko a zbylou část cesty dojít pěšky, což zabere 30–45 minut. Nezapomeňte si vzít hotovost na poplatek za parkování. V případě čtyřkolky je možné sjíždět až na pláž, avšak buďte obezřetní, neboť prašná cesta se může zúžit a chybí zábradlí.

Zátoka Grama, Albánie. Grama Bay je jednou z nejvíce ohromujících albánských pláží s průzračnými vodami, úchvatnými skalními útvary a jemným bílým pískem. Tato fotografie zachycuje pohled na pláž z výšky.

Jen kousek dál na severu albánského pobřeží Jónského moře se nachází Grama Bay, poloskrytá zátoka, která je obklopena vysokými skalnatými stěnami. Tato tajemná pláž zůstává neporušená a nedotčená masovým turismem, a nabízí azurové vody křišťálové čistoty, které mohou srovnávat s nejlepšími plážemi v Řecku. Umístění zátoky v národním parku Llogara a mořském parku Karaburun-Sazan jí dodává chráněné prostředí, sloužící jako útočiště pro divokou zvěř, včetně jednoho z nejvzácnějších tuleně na Zemi: středomořského tuleňe mnicha.

Jak se tam dostat? Přístup do zátoky je jedním z důvodů, proč zde zůstává téměř nedotčená: je dosažitelná pouze lodí nebo náročnou turistickou cestou, a žádná silnice nepřivádí přímo na pláž. Doporučujeme získat loď v městě Dhermi. Ověřte si, že vaše úsilí při dosažení tohoto exkluzivního pokladu bude náležitě odměněno.

Pláž Mogren, Černá Hora. Mogren Beach představuje nádhernou zátoku, která zahrnuje dvě pláže oddělené skalnatým výběžkem. Mezi skalními útvary, které ohraničují tyto krásné východoevropské pláže, se rozprostírá bujná vegetace.


Video/Zdroj: YouTube.com (Montenegro Tresaures)

Podél pobřeží dorazíme na okouzlující Budvanskou riviéru. Tady, nedaleko Starého Města, leží pláž Mogren, pojmenovaná po španělském námořníkovi, který se zde údajně ocitl po ztroskotání své lodě. Představujeme si, že byl nadšen zlatavým pískem a zelenou středomořskou vegetací, která jej vítala. Pláž Mogren ve skutečnosti zahrnuje dvě sesterské pláže, Mogren 1 a Mogren 2, propojené jeskynním tunelem vytesaným ve skalách. Mogren přináší atmosféru tajné zátoky, ačkoliv je jen kousek od rušného letoviska Budva. Rozhodněte se usadit na pláži a vychutnat si nabídku snack barů a pronajímatelných lehátek. Když se podíváte nahoru za Mogren 2, zpozorujete odvážné skákání z výšky 15 metrů ze známého skokanského místa Shark’s Rock.

Jak se tam dostat? Cesta k pláži je snadná a měří zhruba 150 metrů od starého města Budva. Po malebné stezce okolo hotelu Avala a následně po betonovém chodníku podél strmých útesů se dostanete na místo. Poznáte, že jste dorazili k pláži Mogren, když spatříte sochu tancující dívky. Na pláži Mogren 1 najdete více vybavení, zatímco k pláži Mogren 2 (dostupné tunelem) je méně rušno a přeplněno. Mějte na paměti, že tunel není zcela snadno dostupný a použití může být obtížné.

Pláž Pasjaca, Chorvatsko. Schodiště vede k malé chorvatské pláži, která se zvídavě vynořuje za skalami a pohledem se upírá k tyrkysovým vodám Jaderského moře.

Ještě dále podél téhož pobřeží a skrytá pod charakteristickými strmými skalami Chorvatska leží pláž Pasjaca. Tato okouzlující pláž je nenápadně ukryta ve skalách přestože zde chybí vybavení a stín, její oblázkový písek přináší divokou a neobjevenou atmosféru, nevyjímaje pohled na idylické tyrkysové vody Jaderského moře. Pláž Pasjaca, vzdálená jen kousek od malebného letoviska Cavtat, je skvělou volbou pro ty, kteří touží po rustikálním, přírodním prostředí a nechtějí vynechat kouzlo nepoznaného.

Cesta tam: abyste se dostali k pláži Pasjaca, projedete na malé parkoviště a poté pokračujete strmými schody. Opět bychom rádi zdůraznili opatrnost, pokud máte zvláštní požadavky na přístupnost.

Saharun, Chorvatsko. Pohled z výšky na neuvěřitelně průzračné vody Saharunu.


Video/Zdroj: YouTube.com (Palo Beno)

Tuto krásnou zátoku objevíte na jednom ze tajemných ostrovů v souostroví Zadar. Přesněji řečeno, není tak tajemná, ale v porovnání s přeplněnými letovisky na jihovýchodním pobřeží Řecka to určitě tak může působit. Tato vzdálená pláž, jež se může pyšnit křišťálově čistou vodou jako z průzračné sklenice, okouzluje návštěvníky svým karibským kouzlem a láká k ponoření se do krásy svých bílých oblázků, jež září pod bezoblačným nebem. Pokud si najdete několik dalších fotografií Saharunu, pravděpodobně začnete automaticky hledat další lety směrem k Zadaru.

Cesta tam: odloučená poloha Saharunu zaručuje, že tato pláž zůstává nedotčenou oázou klidu a slunečních paprsků. Její dosažení zahrnuje plavbu lodí z Zadaru na ostrov Dugi Otok, která trvá přibližně 80 minut.

Pláž Bolata, Bulharsko. Fascinující zakřivená zátoka Bolata je zde zachycena z ptačí perspektivy, se skalnatými útesy, které se táhnou k obzoru, vytvářející dojem, jako bychom byli na Algarvském pobřeží.

Pláž Bolata, Bulharsko. Zdroj: Jena Co / CC BY-SA 2.0

Pláž Bolata, situovaná v malebném zákoutí, stále zůstává jedním z nejlépe střežených tajemství severního Bulharska. V této klidné zátoce, spojující úchvatnou přírodu s uvolněnou atmosférou pláže, oblíbenou mezi místními obyvateli, ale málokdy navštěvovanou turisty, najdete opravdový autentický únik. Bolata, nacházející se v rámci přírodní rezervace Kaliakra, zaujme i milovníky přírody a ornitology. Tato půlkruhová pláž s pískem, chráněná vlnolamy, nabízí unikátní pobřežní zážitek a patří mezi nejvýjimečnější pláže ve východní Evropě. Při návštěvě nezapomeňte sbalit dostatek občerstvení a pití – sice mohou být zde stánky, ale nabídka zařízení je obecně omezená.

Cesta tam: lze přímo dojet na pláž Bolata a parkovat podél silnice. Někteří lidé však volí parkování přímo na pláži.

Zažijte nezapomenutelné léto na méně známých východoevropských plážích

Podnikněte dobrodružství po méně užívané stezce a odhalte krásy těchto okouzlujících pláží ve východní Evropě. Kromě toho, že se vyhnete davům na přeplněných místech, budete zároveň šetřit svou peněženku. Vaše volba také přispěje k rozvoji cestovního ruchu v místech, která nejsou ještě tak zasažena masovým turismem a nemají za sebou velké investory jako tradiční oblíbená letoviska. A co víc, není něco zvláštního na tom být objevitelem, prožívat krásy míst před tím, než se stávají globálním fenoménem?

Přinášíme vám seznam několika takových klenotů, které byste měli zvážit pro svou letní dovolenou:

  • Pláž Gipje, Albánie: Tato odlehlá pláž je skryta v horském kaňonu a je ideální pro ty, kteří hledají klidný únik. Bílý písek a tyrkysové vody Jaderského moře vám poskytnou dokonalý oddych.
  • Zátoka Grama, Albánie: Skrytá zátoka s průzračnými vodami a skalnatými stěnami nabízí útočiště pro divokou zvěř, včetně vzácných tuleňů. Je to skvělý cíl pro milovníky přírody.
  • Pláž Pasjaca, Chorvatsko: Tato okouzlující pláž, ukrytá ve skalách, vás okouzlí svým autentickým kouzlem. Přístup k ní zahrnuje strmé schody, ale odměna stojí za to.
  • Pláž Bolata, Bulharsko: Fascinující zakřivená zátoka s bílými oblázky a křišťálově čistou vodou nabízí autentický útěk od davů turistů.
DŘÍVE JSME PSALI:

10 hrůzných monster z hlubin moře – neuvěříte že existují

Lukáš Závodský — 14. 03. 2023
V následujícím videu si ukážeme ty nejbizarnější tvory, které kdy vyplavilo moře. Neuvěříte, že mohou existovat.

Přestože tato místa zatím nejsou na prvních řádcích turistických průvodců, mají potenciál vám poskytnout nezapomenutelný zážitek. Nyní je čas stát se průzkumníkem a objevitelem, a to ještě předtím, než se tato tajemství stane dobře známými. Vaše cesta může být nejenom o dovolené, ale také o podpoře a objevení nových krásných míst.

Použité zdroje: trafalgar.com, redakční informace a zdroje
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání