Vánoční trhy v Praze nebo ve Vídni? A co třeba Estonsko, Polsko či Německo

Publikuje: David Bárta — 12. 11. 2023
Zdroj: David Bárta - redakční text
Úvodní stránka » Magazíny » Vánoční trhy v Praze nebo ve Vídni? A co třeba Estonsko, Polsko či Německo

Vánoční trhy jsou jednou z nejkrásnějších tradic, které přinášejí radost a světlo do chladných zimních dnů.

Praha a Vídeň, dvě evropské metropole, jsou známé svými velkolepými vánočními trhy, které přitahují návštěvníky z celého světa. Ale jak se liší a co nás čeká v roce 2023? Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Vánoční trhy v Praze

Pražské vánoční trhy jsou jedny z největších a nejvyhledávanějších v České republice1. Každý rok se konají na několika místech po celém městě, včetně slavného Staroměstského náměstí1. Letos se budou konat od 2. prosince 2023 do 6. ledna 20241. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční vánoční pokrmy, jako jsou trdelníky, pečené kaštany, klobásy, špízy, bramboráky a nápoje jako punč a svařák1. Kromě toho budou k dispozici různé dekorace, cukroví, koule, svíčky, vykrajovátka, ozdoby, doplňky, betlémy a rukodělné výrobky1.

Vánoční trhy ve Vídni

Vídeňské vánoční trhy jsou stejně velkolepé jako ty pražské. Každý rok se konají na několika místech po celém městě, včetně slavného Rathausplatzu2. Letos se budou konat od 10. listopadu do 26. prosince 20232. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční vánoční pokrmy, jako jsou pečené kaštany a trdelníky, a nápoje jako svařené víno a punč2. Kromě toho budou k dispozici různé dekorace, cukroví, koule a další vánoční zboží2.

Srovnání

Obě města nabízejí nádherné vánoční trhy, které přitahují návštěvníky z celého světa. Zatímco stověžatá Praha je známá svými tradičními českými pokrmy a rukodělnými výrobky, Vídeň je známá svými tradičními rakouskými pokrmy a širokou škálou vánočního zboží12. Navíc obě města nabízejí nádherné osvětlení a dekorace, které přidávají k atmosféře svátků12.

Co nás čeká v roce 2023

V roce 2023 se návštěvníci mohou těšit na stejně velkolepé vánoční trhy jako v minulých letech. V Praze se mohou těšit na tradiční české pokrmy a rukodělné výrobky, zatímco ve Vídni se mohou těšit na tradiční rakouské pokrmy a širokou škálu vánočního zboží12. Bez ohledu na to, které město si vyberete, můžete se těšit na nádherné osvětlení, dekorace a atmosféru plnou sváteční radosti12.

Vánoční trhy v zahraničí, ilustrační foto. Zdroj: garten-gg ze služby PixaBay

Talinn, Estonsko

Když plánujete zimní dovolenou, Estonsko je určitě jedno z posledních míst, které by vás napadlo navštívit. Ačkoli i tam panují tuhé mrazy, hlavní město Tallinn může nabídnout velmi hřejivou vánočné atmosféru, která vás chytne za srdce. Toto staré, historické a středověké město je jistě lákadlem kdykoli během roku, ale zejména v období vánočních svátků se proměňuje v kouzelné místo plné nádherných dekorací a dobrého jídla. Ulice se rozzáří, zatímco okolní barevné budovy a strážní věže jen umocňují okouzlující atmosféru a vytvářejí kulisu pro jeden z nejlepších vánočních trhů v Evropě,“ uvádí k tématu web zajimavaevropa.cz, který se tématu letošních vánočních trhů a kouzelných Vánoc také věnoval.

Ačkoli se může zdát, že je pro většinu lidí příliš daleko, je tato lokalita snadno dostupná letadlem téměř z jakéhokoli místa ve střední Evropě. Blízkost Finska navíc dodává malé pobaltské zemi skandinávskou atmosféru. Jídlo je zde odkazuje na bohatou estonskou kulturu a pivo překvapí každého gurmána jen pozitivně. Jídlu je na trzích věnována spíše menší část, zatímco zbytek zabírají stánky se svařákem a vánočními dárky.

Strom uprostřed tallinnského Radničního náměstí je jedním z nejkrásnějších v celé Evropě a zároveň nejstarším stromem, jehož původ sahá až do roku 1441. Nachází se přímo uprostřed náměstí, obklopen malebnými budovami, krásnými z každého úhlu. Obrovský strom vévodí scéně přes den a v noci se třpytí. Všude, kudy procházíte, najdete vánoční atmosféru i pohled na něco, co jste ještě neviděli,“ píše se na webu zajimavaevropa.cz.

Wroclav, Polsko

Většina lidí si možná myslí, že nejpestřejší města v Evropě leží na pobřeží Středozemního moře, ale nemusí tomu tak být. Na jihozápadní hranici Polska se nachází jedna z nejlepších evropských destinací, která je zalitá pestrými pastelovými barvami. Polská Vratislav/Wroclav je vždy vhodným místem k návštěvě v každém ročním období, ale nejjasněji září v období Vánoc,“ píše se na webu zajimavaevropa.cz.

Samotný trh je obrovský, dokonce je jedním z největších vánočních trhů v Evropě, a táhne se po obou stranách Tržního náměstí. V tomto ročním období je zde seřazeno tolik prodejců a stánků, že samotný trh se táhne ještě dalšími dvěma ulicemi poblíž.

Při návštěvě jakéhokoli polského města je nemožné nepochutnat si na pirozích. Tyto vařené, smažené nebo dušené knedlíčky jsou plněné masem, sýry, zeleninou, omáčkami a dalšími pochutinami,“ konstatuje cestovatelský web.

Pokud si potřebujete od výzdoby trochu odpočinout, můžete zažít jednu z nejlepších vratislavských atrakcí: lovení skřítků. Ano, slyšíte správně, Vratislav je plná malých bronzových trpaslíků rozesetých po celém městě. „V současné době jich je 163, ale jejich počet stále roste, protože se jich lidé nemohou nabažit. Mnohé z nich je těžké najít a musíte být opravdu ve střehu, protože se zdánlivě objevují odnikud. Najdete je na rozích ulic, lavičkách, sloupech veřejného osvětlení, požárních hydrantech, střechách, a dokonce i v různých obchodech a restauracích,“ dodává zajimavaevropa.cz.

Norimberk, Německo

Ačkoli je Německo pravděpodobně nejznámější pro své pivo, hrady a tradice Oktoberfestu, vánoční trhy nejsou na tomto seznamu o mnoho pozadu. Slavné trhy ve větších městech, jako je Berlín, Mnichov, Drážďany a Hamburk jsou nádherné, ale Norimberk má ještě něco navíc,“ uvádí k tématu web zajimavaevropa.cz.

Protože je Německo oblíbené pro své uzeniny, Norimberk je domovem norimberské klobásy, která je menším provedením tradiční klobásy. Tuto lahůdku najdete téměř všude po celém městě. Zatímco tradiční klobása je mnohem větší a obvykle se jí jako plnohodnotné jídlo, tyto malé párečky jsou ideální svačinkou při běhání po trzích.

DŘÍVE JSME PSALI:

Cestování s úsporami: objevujte svět bez vyprázdnění peněženky

Nikola Macáková — 26. 08. 2023
Cestování slibuje dobrodružství a nové zážitky, ale s prázdnou peněženkou to může být komplikované.

Vánoční dekorace jsou rozmístěny po celém městě, ale hlavní expozice se nachází v centru norimberského starého města na náměstí Nürnberger Hauptmarkt. Zde najdete nepřeberné množství prodejců, kteří prodávají různé dárky a pokrmy. Tento trh je otevřen po celý rok a prodává zboží v závislosti na ročním období. Christkindlesmarkt, nazývaný také Weihnachtsmarkt, je hlavní událostí v období Vánoc. Stánky se nacházejí pod krásnou gotickou fasádou kostela Frauenkirche, který pochází ze 14. století.

Pár bloků od Weihnachtsmarktu se nachází trh sesterských měst. Pokud si chcete trochu odpočinout od tradiční německé tržní scény, pak je to to pravé místo. Tento mezinárodní trh hostí gotický kostel svatého Sebalda Sebalduskirche, kde se představují stánky z každého ze sesterských měst Norimberku. Jen pár kroků vás dělí od Itálie, kde si můžete dát toskánské svařené víno, a pak se vydat do Nikaraguy na čerstvě uvařenou kávu. Každý z mezinárodních stánků provozují místní obyvatelé dané země. Návštěvníci tak mají možnost poznat různé kultury v jedné destinaci. Není těžké zde strávit hodiny ochutnáváním pochoutek z různých zemí a zároveň hledáním dokonalého suvenýru, který si odvezete domů,“ dodává závěrem web zajimavaevropa.cz za použití zdrojů fullsuitcase.com.

Použité zdroje: 1. prazsketrhy.cz, 2. planetacestovani.cz, 3. prazsketrhy.cz, 4. topvanoce.cz, 5. vstupzdarma.cz, 6. prague.eu, 7. vanocnisen.cz, 8. bing.com, 9. etravel.cz, dále zajimavaevropa.cz & fullsuitcase.com a redakční informace, poznatky a zdroje (redakční text – D. Bárta).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu