Válka v posteli: rozporuplný intimní život a jeho řešení

Publikuje: Nikola Macáková — 15. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Válka v posteli: rozporuplný intimní život a jeho řešení

Usnadněný intimní život dvou partnerských jedinců není vždy samozřejmostí. Tématu problémů v intimním životě se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Klíčovými faktory jsou zdravý životní styl, duševní rovnováha a omezení rizikových podnětů, jako je kouření, nadměrná konzumace alkoholu, obezita a zvýšený cholesterol.

I přes všechna úsilí v dodržování zdravých návyků a při současných zdravotních obtížích se mohou objevit problémy v oblasti sexuálního zdraví. Tyto obtíže začínají nenápadně. Jednoho dne si partnerka všimne, že její partner tráví ve své pracovně více času než dříve, občas dokonce tam i přespí. Nebo se náhle objeví problémy při sexuálním styku…,“ uvádí web zivot-jako-predtim.cz.

První selhání partnera obvykle nemusí mít zásadní dopad na dlouhodobý partnerský vztah. Avšak pokud se potíže opakují, mohou způsobit vážné komplikace v partnerském životě. Silný partnerský svazek je schopen překonat občasné potíže, ale tyto problémy se mohou stát pravidelnými hosty ložnice. Partnerka obvykle toleruje situaci určitou dobu, ale postupně se mohou objevit výčitky a podezření z nevěry. Dříve či později je nevyhnutelné čelit pravdě a hledat řešení.

Milión mužů v České republice trpí problémy s erekcí

Problémy s erekcí u mužů jsou často tabuizovány, ale nejedná se o vzácný problém. Podle světových statistik mělo v roce 1995 problémy s erekcí až 152 milionů mužů. Tento počet stále narůstá a očekává se, že do roku 2025 se zvýší na 322 milionů. V České republice se s problémy erekce potýká až milion mužů.

Problematika poruch erekce, také nazývaná erektilní dysfunkce, může zbytečně narušit jinak harmonické vztahy. Nedostatečná komunikace mezi partnery může vést k tomu, že už nezažívají svůj vztah tak, jak dříve. V této oblasti koluje mnoho mýtů. O erektilní dysfunkci se hovoří jako o mužském onemocnění, ačkoliv tomu tak úplně není,“ uvádí dále web zivot-jako-predtim.cz.

Podle definice Světové zdravotnické organizace je erektilní dysfunkce stav, kdy muž nedokáže dosáhnout a/nebo udržet dostatečnou erekci penisu pro uspokojivý sexuální styk,“ dodává k tématu web zivot-jako-predtim.cz.

Při opakovaných problémech vyhledejte lékaře.

Odborníci doporučují, že při častých problémech tohoto druhu je vhodné navštívit lékaře. „Existují faktory, které mohou přispět k dočasným potížím s erekcí, jako je přepracování, únava, stres a podobně. To však nemusí automaticky znamenat poruchu erekce,“ říká androlog MUDr. Karel Kočí. „Avšak pokud závažné potíže trvají delší dobu, je rozumné se poradit s lékařem. Psychologické faktory hrají roli přibližně ve 20 % případů, zatímco více než 80 % případů problémů s erekcí souvisí s fyzickými zdravotními problémy. Často na vzniku problémů se podílí kombinace fyzických a psychických faktorů.

DŘÍVE JSME PSALI:

Sexuální život Češek ve vztahu: 40 % se někdy nudí, 9 z 10 věří na spokojenost v monogamii

David Bárta — 03. 08. 2023
Vášeň doprovázející nový vztah většinou časem opadne a mezi partnery se může začít vkrádat všednost.

Poruchy erekce jsou sice nepříjemné samy o sobě, ale v některých případech mohou signalizovat i vážnější zdravotní komplikace, jako je diabetes, srdeční choroby nebo metabolický syndrom, a další.

Existuje několik známých poruch erekce u mužů, které mohou mít různé příčiny. Některé z nejčastějších poruch erekce jsou:

  • Erektilní dysfunkce: tato porucha je definována jako neschopnost dosáhnout a/nebo udržet dostatečnou erekci penisu pro uspokojivý sexuální styk. Může mít fyzické i psychologické příčiny. Mezi fyzické příčiny patří cévní onemocnění, diabetická neuropatie, hormonální nerovnováha nebo vedlejší účinky některých léků. Psychologické faktory zahrnují stres, úzkost, deprese a vztahové problémy.
  • Psychogenní poruchy: tyto poruchy mají primárně psychologický původ. Úzkost, deprese, stres, nízká sebeúcta a vztahové problémy mohou významně ovlivnit sexuální výkon muže.
  • Organická porucha: fyzická onemocnění mohou ovlivnit průtok krve do penisu nebo funkci nervů, což může vést k poruše erekce. Cévní onemocnění, diabetes, hypertenze, obezita a metabolický syndrom jsou některé z faktorů spojených s organickými poruchami.
  • Hormonální nerovnováha: nízká hladina testosteronu, hlavního mužského hormonu, může způsobit problémy s erekcí. To může být způsobeno stárnutím, některými onemocněními nebo léčbou některých zdravotních stavů.
  • Vedlejší účinky léků: některé léky, jako jsou antidepresiva, antihypertenziva, léky na srdce a jiné, mohou mít vedlejší účinek ovlivňující sexuální funkci a způsobovat poruchy erekce.
  • Alkohol a drogy: nadměrná konzumace alkoholu a užívání některých drog může narušit nervový systém a průtok krve, což může mít za následek problémy s erekcí.
  • Vaskulární problémy: onemocnění cév, jako je ateroskleróza (tvorba plaků v cévách), může způsobit omezený průtok krve do penisu, což může vést k poruchám erekce.
  • Neurologická onemocnění: některá neurologická onemocnění, jako je multiplexní skleróza nebo Parkinsonova choroba, mohou mít negativní vliv na nervový systém, který je klíčový pro správnou funkci erekce.

Je důležité si uvědomit, že poruchy erekce mohou být způsobeny kombinací několika faktorů a že léčba by měla být individualizovaná podle konkrétního pacienta a jeho zdravotního stavu.

Použité zdroje: zivot-jako-predtim.cz, redakční informace a zdroje
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu