V případě špatného vysvědčení musí děti cítit u rodičů oporu

Publikuje: Jana Malá — 22. 06. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » V případě špatného vysvědčení musí děti cítit u rodičů oporu

Koncem každého školního roku roste počet dětí, které volají na Linku důvěry, neboť prožívají strach ze špatných známek na vysvědčení.

Dochází i k tragickým událostem, kdy se dítě pokusí o sebevraždu nebo se nevrátí domů. Odborníci z řad psychologů, učitelů i sociologů proto doporučují, aby k hodnocení vysvědčení rodiče přistupovali velmi citlivě.

Psycholožka a terapeutka Mgr. Martina Školníková z pražského Institutu Origanum upozornila, že každé dítě i každý člověk má jiné danosti a disponuje jinými přednostmi a schopnostmi. „Každý z nás vyniká v něčem jiném a každý máme i své nedostatky. Právě na toto by rodiče neměli zapomínat, když s očekáváním toho nejlepšího berou do rukou vysvědčení svého dítěte,“ řekla Martina Školníková. Děti by podle jejích slov, měly být vedeny k tomu, že známky jsou hodnocením jejich píle a snahy. Každý člověk občas prožívá i špatné období a dítě musí mít jistotu, že o tom může s rodiči mluvit. „Musí vědět, že doma najde pochopení. Je důležité dítě povzbuzovat. A to i při nejmenších neúspěších. Podporovat ho a ukazovat, že ho nemáme rádi kvůli výkonu a známkám, ale kvůli jemu samému,“ řekla psycholožka.

Děti jsou největším pokladem

Vyvolávat u dětí strach v souvislosti se školním prospěchem je největší chybou, které se rodiče mohou dopustit. Přesvědčen je o tom ředitel křesťansky orientované organizace Maranatha a lektor pro práci s mládeží Mgr. Juraj Turóci, který vychází z mnohaletých výchovných zkušeností. Zároveň upozornil, že dítě nemá zkušenosti jako dospělý člověk a všechny podobné impulzy vnímá více do hloubky.

„Vysvědčení by určitě nemělo být předmětem strašení dítěte. Říkat, že třeba nepojede o prázdninách na tábor nebo s rodiči k moři dítěti, k lepšímu výsledku nepomůže. Vždy je třeba mít na paměti, že člověk je omylný a chybující,“ konstatoval Juraj Turóci. Dodal, že na základě této myšlenky by rodiče s dětmi měli otevřeně hovořit o chybách nejen na vysvědčení, ale po celý čas jejich dospívání. Za důležité Turóci pokládá, aby rodiče vedli své děti k pochopení příčiny špatného výsledku. „Když porozumí tomu, že špatné vysvědčení je důsledkem dřívější práce, můžeme s nimi zkusit najít ponaučení a řešení do dalšího roku. Děti jsou našim největším pokladem. Péči a starost si ve všech ohledech zaslouží,“ ukončil ředitel.

Trestat neúspěch je chyba

Útěkům z domova, stresům i tragédiím se dá předcházet. Pokud rodiče zaznamenají s blížícím se koncem školního roku náhlou změnu chování u svého dítěte, měli by se okamžitě obrátit na odborníka. Psycholožka Mgr. Veronika Dostálová, Ph.D. z centra pro psychologii a terapii Interse v Praze upozorňuje, že tento potup je vhodný především v případě, že rodiče mají doma emočně senzitivní dítě. „Je žádoucí adekvátně reagovat například oslovením specialisty – školního psychologa, interventa a metodika prevence. Preventivně je možné děti podporovat,“ zdůraznila Veronika Dostálová. Psycholožka zdůraznila, že především v období citlivé puberty a prepuberty je důležité netrestat neúspěch a významně nehodnotit školní prospěch. Nejlepší je podle jejích slov s dítětem sdílet úlevu z konce školního roku a podpořit v jeho aktivitách.

Učitelka základní židovské školy v Praze Helena Ester Divecká upozornila na skutečnost, že pokud rodiče ještě v den vysvědčení netuší, že jejich dítě bude mít špatný prospěch, jde o zásadní problém. „Podle mého názoru musí jít o nefunkční rodinu, která se dlouhodobě o dítě nezajímá. Dnes už není problém sledovat pokroky i problémy dítěte přes různé online platformy.“

Známky nejsou středem světa

Řada dětí je během školní docházky dlouhodobě vystavena nesmyslnému tlaku ambiciózních rodičů, kteří akceptují pouze výborné výsledky. Tento přístup ale pokládá za zcela nesmyslný sociální poradkyně Janeta Knoteková a upozorňuje, že známky ani vysvědčení nemá být rodiči přehnaně glorifikováno. Opačný přístup totiž u dětí zbytečně vyvolává strach a stres.

„Dítě má velmi křehkou psychiku. Nikdy nesmí mít pocit, že se nastane tragédie, když nebude mít samé jedničky. Navíc samotná známka nic moc nevypovídá. Je důležité, aby rodiče postupovali rozumně. Školní výsledky by měly sledovat průběžně po celý rok, v klidu o nich s dítětem mluvit a také jej průběžně chválit. Dárek za vysvědčení tento způsob nenahradí,“ prohlásila Janeta Knoteková.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu