Těžkosti a radosti v roli rodiče: jak těžké je být rodičem?

Publikuje: Nikola Macáková — 27. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Těžkosti a radosti v roli rodiče: jak těžké je být rodičem?

Rodičovství. Noci bez spánku, finanční tlaky a emoční výzvy, ale i vzácné okamžiky, které tuto cestu zpříjemňují. Být rodičem – životní role, která změní vše.

Být rodičem je jednou z nejvýznamnějších a zároveň nejtěžších rolí, které může člověk na životní cestě zaujmout. Přináší s sebou nepopsatelnou radost a štěstí, ale také mnoho výzev a náročných situací. V tomto článku se budeme zabývat otázkou, jak těžké je být rodičem, a jaký výzvy a radosti tato role přináší.

Tématu se také věnovala autorka Martina Jarolímková na svém blogu medium.seznam.cz, kde zveřejnila svůj názor:

Dle mého názoru: neexistuje žádná pomůcka ani žádný zaručený recept na dobrého rodiče.

 Všichni se snaží: narodit se, žít, vyrůst, pracovat, založit rodinu, snažit se vychovat jedno, dvě nebo deset dětí, užít si život, stáří a umřít. Je to tak, a proto si myslím, že každý zodpovědný rodič se někdy ve svém životě podívá na recepty pro zdravá jídla, aby mohli vařit dětem. Podívají se na články o miminkách, naučí se řád škol a školek, telefonní seznam v mobilu má čísla škol, školek, různých lékařů, hlavně pediatra, pohotovosti a zubaře. Vždy u sebe mají pití, plyšáky, vlhčené ubrousky, plínky navíc a náhradní oblečení. Sušenky, bonbóny na uplacení, jídlo, lahev, termosku s vodou a sušené mléko. Peníze na uplacení ředitele školy, když má jeho dítě dostat ředitelskou důtku. (To je vtip). 😊

 Rodiče, ty správní milující rodiče, co se stali matkou a otcem dobrovolně a chtěně se o své potomky starají tak, jak nejlépe umějí. To, že to občas není úplně „in“ nebo podle doporučení, neznamená, že je to špatně.

 Dítě vyroste v sebevědomého člověka, který měl dostatek lásky, péče a kolikrát i benevolence. Za to příručkové děti jsou dětmi zakřiknutými, a nakonec vyrostou v psychicky labilní jedince, dodala autorka Martina Jarolímková.“

Probdělé noci a únavné dny

Jedním z prvních aspektů, který napadne novopečené rodiče, jsou nespavé noci. Právě tato bezesná doba patří mezi největší výzvy rodičovství. Novorozenec potřebuje neustálou péči a pozornost, a to včetně nočních hodin. Spánkový deficit může být vyčerpávající, a to nejen pro tělo, ale i pro psychiku rodičů.

Finanční zátěž

Dalším aspektem, který se neodmyslitelně pojí s rodičovstvím, je finanční zátěž. Děti vyžadují oblečení, stravu, vzdělání a zdravotní péči, což může rychle zvýšit rodinné výdaje. Finanční tlak může být náročný, a to zejména pro mladé rodiny s omezenými zdroji.

Emoční výzvy

Rodičovství přináší také mnoho emočních výzev. Starost o dítě může být plná obav, strachu a nespavosti. Rodiče často čelí rozhodnutím, která mají vliv na budoucnost jejich dětí, a to může být velmi stresující. Navíc se mnozí rodiče potýkají s pocity viny, když nedokážou vždy naplnit všechny potřeby svých dětí.

Časová výzva

Rodičovství také často znamená omezení volného času a osobního prostoru. Časové výzvy spojené s péčí o děti mohou omezit osobní zájmy a kariérní růst. Někteří rodiče čelí stresu spojenému s vyvážením rodinného a pracovního života.

Radosti a odměny

I přes všechny výzvy, které rodičovství přináší, existuje mnoho radostí a odměn, které tuto roli velmi speciální a ceněnou. První krůčky dítěte, jeho úsměvy a objímání jsou nepopsatelně cenné. Rodiče jsou svědky rozvoje svých dětí a mají možnost předávat jim hodnoty a dovednosti.

Rodičovství také otevírá dveře k novým vztahům a sociálním interakcím. Rodiče se často spojí s dalšími rodiči a vytvoří podpůrnou komunitu pro sebe a své děti.

Být rodičem je komplexní rolí s mnoha výzvami a radostmi. Nespavé noci, finanční zátěž, emoční výzvy a časové omezení mohou být obtížné, ale mnoho rodičů by bez nich svou roli neprohlašovalo za kompletní. Radosti a odměny, které s rodičovstvím přicházejí, jsou neocenitelné a činí tuto roli jedinečnou.

Každý rodič prochází svým vlastním jedinečným rodičovským dobrodružstvím a zážitky jsou různé. Je důležité si uvědomit, že rodičovství je proces plný výzev, ale také největší odměnou je vidět své děti růst a rozvíjet se.

Přestože být rodičem může být těžké, je to také jedna z nejcennějších a nejkrásnějších rolí, kterou můžeme na tomto světě zaujmout.

Použité zdroje: medium.seznam.cz, redakční informace, poznatky a zdroje,
(redakční text.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání