Tantrická masáž: její historie, průběh, výhody a účinky

Publikuje: Nikola Macáková — 10. 04. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Tantrická masáž: její historie, průběh, výhody a účinky

Tantrická masáž je jedinečný způsob relaxace, který se v poslední době stává stále více populárnějším. Proč?

Tento druh masáže má kořeny v hinduistické a buddhistické tradici a je spojen s tantrismem, což je filozofie, která se zaměřuje na rozvoj duchovního a sexuálního potenciálu člověka.

Tantrismus, respektive tantra je název stylu meditace a rituálů, které vznikly v Indii již před pátým stoletím našeho letopočtu. Slovo „tantra“ bylo poprvé použito v indické posvátné kolekci védských hymnů, Rgvédě. Tantra mimo jiné ovlivnila hinduismus, sikhismus, bön, buddhismus a jainismus a společně s buddhismem se postupně rozšířila do východní a jihovýchodní Asie,“ uvádí k tématu Wikipedia.

Co je tantrická masáž?

Tantrická masáž je druh masáže, který se zaměřuje na celkovou relaxaci těla a mysli. Masér či masérka používá speciální techniky, aby uvolnil/a napětí v těle a pomohl/a klientovi dosáhnout hlubší úrovně relaxace. Tantrická masáž také zahrnuje prvky meditace a rituálů, což pomáhá klientovi dosáhnout většího duchovního spojení sám se sebou. „Existuje několik různých výkladů tantry, a to tradiční, scholastický a západní,“ uvádí dále veřejný zdroj.

Historie tantrické masáže

Tantrická masáž má kořeny v hinduistické a buddhistické tradici, kde byla používána jako součást duchovní praxe. V posledních letech se však stala populární i mezi lidmi, kteří hledají způsob, jak se zbavit stresu a napětí.

Jak probíhá tantrická masáž?

Tantrická masáž začíná rituálem, který pomáhá klientovi uvolnit se a připravit se na masáž. Masér/masérka poté používá speciální techniky, aby uvolnila napětí v těle a pomohla klientovi dosáhnout hlubší úrovně relaxace. Tantrická masáž také zahrnuje prvky meditace a rituálů, což pomáhá klientovi dosáhnout většího duchovního spojení sám se sebou. Některé masážní salóny nabízejí svým klientům ještě více a obohacují masáže samotné o další zajímavé prvky.

Výhody a účinky tantrické masáže

Tantrická masáž má mnoho výhod a účinků. Pomáhá uvolnit napětí v těle, zlepšuje krevní oběh a podporuje celkové zdraví. Tantrická masáž také pomáhá klientovi dosáhnout hlubší úrovně relaxace a duchovního spojení sám se sebou.

Bezpečnost a důvěryhodnost při výběru maséra/masérky

Při výběru maséra/masérky je důležité zvolit někoho, kdo má zkušenosti s tantrickou masáží a je důvěryhodný. Je také důležité zajistit si bezpečnost a respektovat své hranice.

Erotická masáž

Tantrická masáž může být také spojena s erotickými prvky, ale je důležité si uvědomit, že tantrická masáž není synonymem pro sexuální služby. Je důležité respektovat hranice a komunikovat s masérem či masérkou.

Nezbytné prvky u tantrické masáže…, ilustrační foto. Zdroj: cottonbro studio ze služby pexels

Závěrem

Tantrická masáž je jedinečný způsob relaxace, který se zaměřuje na celkovou relaxaci těla a mysli. Tento druh masáže má kořeny v hinduistické a buddhistické tradici a je spojen s tantrismem, což je filozofie, která se zaměřuje na rozvoj duchovního a sexuálního potenciálu člověka. Při výběru maséra/masérky je důležité zvolit někoho, kdo má zkušenosti s tantrickou masáží a je důvěryhodný.

Buddhistický význam slova tantra

„Tantra (dosl. „tkanivo“ nebo „pavučina“, ve smyslu složité struktury), ve stejném významu se také používají pojmy tantrajána = mantrajána = vadžrajána: tento výraz odkazuje na komplexnost v porovnání s naukami súter. Metody buddhistické tantry se zaměřují na identifikaci s cílem Buddhových nauk, s probuzením. Cíl je zde tedy chápán jako cesta. Na cestě tanter se v buddhismu používají takové metody jako zpřítomňování meditační formy (dříve používaný nepřesný termín „vizualizace“), iniciace, meditace na jidam, hluboké dýchání a jiné,“ píše se na Wikipedii.

Hinduistický význam slova tantra

Hindusitická tantra má velmi starobylou tradici a ovlivnila i tantru buddhistickou. Tradičně se dělí na vaišnavskou (sanskrt: vaišnava), šivaistickou (šaiva) a šaktickou (šakta). Jiné tradiční dělení je dakšina márga (pravoruká tantra) a váma márga (levoruká tantra). Na Západě je převážně známa jen váma márga se svými sexuálními aspekty. Ty ovšem nejsou cílem (lepší sex), ale prostředkem k dosažení vyššího vědomí. Dakšina márga naproti tomu pracuje se symboly (jantra) a obřady (púdža) a je jednou z metod arčany (uctívání múrti). Je typická pro vaišnavskou tantru (Paňčarátra),“ dodává ve zkráceném výpisu Wikipedia.

Použité zdroje: Wikipedia
(redakční text)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu