Tajemné a nebezpečné: jedovaté chobotnice pod mořskou hladinou

Publikuje: David Bárta — 11. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Tajemné a nebezpečné: jedovaté chobotnice pod mořskou hladinou

Pod hladinami našich oceánů se skrývá nepřeberné množství fascinujících tvorů, z nichž některé jsou však také plné tajemství a nebezpečí.

Jedním z těchto stvoření jsou jedovaté chobotnice, které patří do třídy hlavonožců a jsou obývány různými kouty moří po celém světě. V tomto článku se podíváme na tyto tajemné tvory, jak žijí a co byste měli dělat, pokud se setkáte s jedovatou chobotnicí pod vodní hladinou.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu a také web symptomy.cz, který zmiňuje skutečnost, že mezi vůbec nejedovanější druhy se řadí chobotnice skvrnitá, jejímž domovem jsou vody kolem australského kontinentu. Tento menší tvor se může dostat až do hloubky padesáti metrů, většinou však tráví svůj čas v mělkých vodách s přírodními útvary. Zahlédnout jej lze také mezi kamením. Chobotnice s osobitým žlutým zbarvením a jistými modrými skvrnkami má zvrásněný povrch těla a měří pár centimetrů. Za zmínku stojí také jed zvaný cephalotoxin. Tato jedová látka navozuje intenzivnější palčivou bolest. Člověku znecitliví primárně některé části (ústa a jazyk). Pacient začíná ztrácet přirozený dotykový vjem. Postupně ochrne a nastává smrt.

Potápěči či plavci by měli být také na pozoru před chobotnicí kroužkovanou. „Toto stvoření je vybaveno vysoce účinným jedem, proti němuž zatím vědci nenalezli žádnou protilátku. Pokud člověka kousne tento druh, pak se u něj dostavuje během pár minut paralýza a smrt. Chobotnice kroužkovaná pobývá obvykle v oceánu podél překrásné severní australské pevniny. Prohání se také ve vodách kolem Filipín, Indonésie, Japonska atd. Tento živočich se žlutým až hnědým zbarvením dosahuje zhruba dvaceti centimetrů a váží v průměru sto gramů. Jeho tělíčko je doladěno typickými skvrnkami,“ dodává k tématu web symptomy.cz.

Život jedovatých chobotnic

Jedovaté chobotnice jsou fascinující tvorové, kteří vykazují úžasnou rozmanitost ve svém vzhledu a chování. Patří sem různé druhy, včetně oblíbeného chobotnice modrého kruhu (Hapalochlaena spp.) nebo mnoha dalších. Tyto chobotnice jsou známé svými krásnými vzory a sytými barvami, které mohou měnit v závislosti na situaci a náladě.

Jedovaté chobotnice se často nacházejí v blízkosti pevných podmořských útvarů, jako jsou korálové útesy. Tyto místa jim poskytují nejen útočiště před predátory, ale také bohatou potravu v podobě různých ryb a dalších mořských živočichů. Díky svému skvělému maskování a rychlému pohybu se stávají údernými lovci.

Jedovatost a první pomoc

Jedovaté chobotnice mají několik druhů jedu, které používají ke kořisti a k obraně. Jejich jed patří mezi nejúčinnější jedemové zbraně v mořském světě. Pokud byste se náhodou dostali do kontaktu s jedovatou chobotnicí a byli byste pokousáni, je důležité okamžitě jednat. První pomoc v takové situaci může zachránit život.

  1. Zklidněte se: prvním krokem je zůstat klidným. Panika může způsobit zvýšení srdečního tepu, což by mohlo způsobit rychlejší šíření jedu po těle.
  2. Opláchnutí rány: pokousané místo opláchněte mořskou vodou, pokud je k dispozici. Nikdy nepoužívejte sladkou vodu, protože by to mohlo zhoršit situaci.
  3. Znehybňte postiženou část: pokud to situace dovoluje, znehybňte postiženou část těla. To může pomoci zabránit šíření jedu.
  4. Dopravte se k lékaři: i když se cítíte dobře, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Jed chobotnic může mít různé účinky a může trvat nějaký čas, než se projeví.

Jedovaté chobotnice jsou nádhernými, ale zároveň velmi nebezpečnými tvory, kteří obývají naše oceány. Pokud máte štěstí a setkáte se s nimi při potápění, buďte opatrní a respektujte je. Nikdy se nepokoušejte chytit nebo dotýkat se těchto tvorů bez odpovídajícího výcviku či znalostí.

Vědět, jak reagovat v případě napadení jedovatou chobotnicí, může být rozhodující pro vaši bezpečnost a zdraví. Pokud dodržíte uvedené kroky první pomoci a co nejdříve vyhledáte lékařskou pomoc, můžete minimalizovat riziko vážných zdravotních komplikací.

Mořský svět je krásným místem plným tajemství, ale také potenciálních nebezpečí, a vždy bychom měli být připraveni chránit sami sebe a naši krásnou planetu.

Použité zdroje: symptomy.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu