Snižte spotřebu energie o 25 % kvalitním stíněním oken

FOTOGALERIE
Publikuje: David Bárta — 26. 09. 2023
Zdroj: Vlaďka Svobodová / GUIDELINE DIGI & PR s.r.o.
Úvodní stránka » Magazíny » Snižte spotřebu energie o 25 % kvalitním stíněním oken

Vzhledem k nárůstu cen energií a vysoké inflaci se otázka úspor dostala v mnoha domácnostech do popředí zájmu.

Tématu se dnes věnovala Vlaďka Svobodová z guideline.cz, která o tom informovala náš magazín s tím, že jedním ze způsobů, jak snížit spotřebu energie v budovách, je venkovní stínění. Zatažené předokenní rolety nebo zaklopené venkovní žaluzie odrážejí v létě horko, tudíž se interiér tolik neprohřívá a není třeba pouštět klimatizaci. V zimě zase pomáhají udržet teplo uvnitř domu.

Věděli jste, že podle termovizních měření venkovní žaluzie s více než 71% účinností zabraňují prostupu tepla do interiéru?

Jelikož nezastíněné okno vpouští do místnosti drtivou většinu slunečního záření, prostor uvnitř se v létě přehřívá a v zimě se zase okna stávají potenciálně rizikovým místem, kde může docházet k tepelným únikům. Předokenní stínicí technika dokáže tyto ztráty minimalizovat, jelikož funguje jako izolační prvek domu.

Abyste zabránili úniku tepla a dosáhli maximální úspory energie, musíte posílit tepelně izolační vlastnosti obvodových stěn okna. A to se vám podaří jen pomocí předokenní stínící techniky,“ uvádí Jakub Vaňek ze společnosti ISOTRA, která se zabývá stínicí technikou již více než 30 let. Exteriérové žaluzie jsou až třikrát účinnější než interiérové stínění.

Investice, která za to stojí

Venkovní žaluzie dokážou chránit okno před nepřízní počasí – větrem, deštěm, sněhem i mrazem. Tyto přírodní elementy s sebou přinášejí chlad a zimu a exteriérové stínění se tak stává bariérou, která dokáže tyto účinky odrazit. Zároveň zabraňují vytvoření kondenzace a rosy na vnitřní straně skla. Investice do kvalitního stínění se proto v dlouhodobém horizontu vyplatí. Automaticky ovládané rolety vybavené časovými spínači a čidly sníží vaše náklady na vytápění o 25 až 30 %. V létě vám pomohou ušetřit za klimatizaci, v zimě zase za topení. „V dnešní době, kdy se náklady, nejen na bydlení, stále zvyšují, hledá každý z nás způsob, kde by se dalo ušetřit. Na úsporu nákladů se však v oblasti bydlení nemůžeme dívat pouze z krátkodobého hlediska. Musíme se dívat více do budoucnosti a úsporu hledat v návratnosti počáteční investice,“ vysvětluje Jakub Vaněk.

Můžete získat dotaci

Protože venkovní stínění prokazatelně patří k jednomu z pilířů energetických úspor v domech a bytech, lze na něj navíc využít dotace v rámci programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám. Získat je možné 1 500 Kč/m2 na instalaci stínicí techniky s pohyblivými prvky, umožňujícími nastavení úrovně zastínění1. „Pokud budete mít stínící techniku vybavenou větrným čidlem, zatáhnou se žaluzie automaticky. Můžete to udělat také vy sami na dálku prostřednictvím mobilní aplikace, máte-li žaluzie propojené s chytrou domácností. Mimo to si pak můžete nastavit různé scénáře, kdy se žaluzie stáhnou nebo vytáhnou, např. přejete-li si být probuzení ranním světlem,“ přibližuje možnosti chytrého ovládání Jakub Vaněk.

Nezapomeňte na správné nastavení

Velmi důležité je ovšem stínění také správně používat. Základním principem je snížení slunečního záření v letních měsících, kdy se vyplatí mít stínění během slunných dnů stažené, aby nedocházelo k přehřívání místnosti. Naopak v zimě, kdy paprsky během odpoledne míří do interiéru, lze bezplatnou energii slunce využít k pasivnímu vytápění. „Přes den by měly být žaluzie či rolety vytažené k dosažení maximálních tepelných zisků a v noci naopak zatažené, aby zabránily tepelným únikům skrze okna,“ radí Jakub Vaněk ze společnosti ISOTRA. Pokud chcete ušetřit ještě letos v zimě, pořiďte si venkovní žaluzie nejlépe během září a října, než začnou podzimní plískanice.

Použité zdroje: novazelenausporam.cz, guideline.cz,
Text: Vlaďka Svobodová / GUIDELINE DIGI & PR, s.r.o.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání