Rychle a snadno: jak naučit dítě jezdit na jízdním kole

Publikuje: Nikola Macáková — 26. 06. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Rychle a snadno: jak naučit dítě jezdit na jízdním kole

Učení dítěte jezdit na jízdním kole může být pro rodiče i dítě vzrušující zážitek. Pozor na bezpečnost!

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že je důležité zajistit, aby bylo dítě připraveno a cítilo se při učení pohodlně a bezpečně.

Zde jsou některé redakční tipy, jak toho dosáhnout:

 • Vyberte správné kolo: Ujistěte se, že kolo je správné velikosti pro vaše dítě. Dítě by mělo být schopno dosáhnout nohama na zem, když sedí na sedadle a mít dostatek místa pro pohyb nohou.
 • Nastavte správnou výšku sedla: Výška sedla by měla být nastavena tak, aby dítě mohlo snadno dosáhnout nohama na zem a mít dostatek místa pro pohyb nohou.
 • Použijte bezpečnostní přilbu: Důležité je zajistit, aby dítě nosilo bezpečnostní přilbu při každém jízdě na kole. Přilba by měla být správné velikosti a pevně připevněna.
 • Začněte pomalu: Nechte dítě začít pomalu a postupně zvyšovat rychlost. Můžete začít tím, že necháte dítě jezdit na rovinatém povrchu s malým sklonem.
 • Použijte metodu “balance bike”: Místo použití postranních pomocných koleček můžete zkusit metodu “balance bike”. Tato metoda spočívá v tom, že se dítě učí udržovat rovnováhu na kole bez pedálů. Jakmile si osvojí rovnováhu, můžete přidat pedály.
 • Buďte trpěliví a povzbuzující: Učení jezdit na kole vyžaduje trpělivost a povzbuzení. Buďte trpěliví s dítětem a povzbuzujte ho, i když se mu nedaří.

S těmito tipy byste měli být schopni naučit své dítě jezdit na jízdním kole bezpečně a efektivně. Nezapomeňte být trpěliví a povzbuzující a užijte si tento vzrušující zážitek společně!

Cyklostezka, ilustrační foto. Zdroj: cottonbro studio ze služby pexels

Většina z nás jízdní kolo velmi dobře zná, ale kromě prvků povinné výbavy je také důležité vědět, jak na kole jezdit správně, zejména pak v silničním provozu. Na kole totiž mohou jezdit děti sami už od 10 let, ale je dobré si uvědomit, že cyklisté jsou prokazatelně jedni z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu,“ uvádí web zachranny-kruh.cz.

Bezpečná jízda (nejen pro děti) na jízdním kole zahrnuje několik důležitých prvků.

Zde jsou některé z nich:

 1. Stav kola a jeho výbavy: jízdní kolo musí být správně seřízené s dvěma plně funkčními, na sobě nezávislými brzdami. Musí mít odrazky – vpředu bílé, vzadu červené. V drátech kol musí být dvě oranžové odrazky, stejně jako na pedálech. Pro bezpečnost je zásadní cyklistická přilba.
 2. Viditelnost: Noste vždy barevné cyklistické oblečení, nejlépe s reflexními prvky. Především za snížené viditelnosti využívejte světla. Vpředu musí být světlomet bílé barvy, vzadu červený, vždy se zdrojem energie.
 3. Znalost dopravních předpisů a značení: Je nezbytně nutné znát základní dopravní pravidla a předpisy, či značení a chovat se podle nich.
 4. Ohleduplnost vůči ostatním: Musíte si uvědomit, že se v silničním provozu nepohybuješ sám a také se podle toho chovat.
 5. Předvídání: Při jízdě se držte u pravé krajnice a sledujte pozorně provoz okolo sebe, abyste mohli včas zpomalit nebo zastavit před možným nebezpečím.
Použité zdroje: budejovice.rozhlas.cz, zachranny-kruh.cz, nasepraha.cz, bing.com
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu