Posilování imunity u dětí před nástupem do nového školního roku: co je třeba vědět?

Publikuje: David Bárta — 09. 08. 2023
Zdroj: Petra Danihelková / BEST Communications & redakce
Úvodní stránka » Magazíny » Posilování imunity u dětí před nástupem do nového školního roku: co je třeba vědět?

Letní dobrodružství dětí vrcholí, ale mnohé z nich už netrpělivě vyhlížejí setkání se svými kamarády ze školních lavic i školek.

Tématu se věnovala Petra Danihelková z BEST Communications, která o tom informovala náš magazín s tím, že nový školní rok se nezadržitelně blíží, a tak rodiče začínají přemýšlet nejen o nové výbavě, ale také o období, které každoročně klade větší nároky na dětskou imunitu. S návratem do větších kolektivů se totiž objevuje i první vlna podzimních virových onemocnění, jež může některé z dětí více psychicky zatížit. Jak tedy zajistit nejlepší přípravu pro toto období?

Pro podporu imunity dětí doplňujte vitaminy a minerály, a navíc pečujte o rovnováhu jejich střevní mikrobioty

Správné hygienické návyky a dodržování zásad zdravého životního stylu jsou samozřejmě nezbytné i pro dětskou imunitu. Dbejte tedy u svých dětí na zdravou vyváženou stravu bohatou na vitaminy, minerály a vlákninu a dodržujte jejich pitný režim. Dětem, ale i celé rodině prospívá také aktivní pohyb na čerstvém vzduchu, stejně tak důležitý je ale adekvátní odpočinek. Dostatečný a kvalitní spánek je totiž základem pro regeneraci organismu a pozitivně ovlivňuje imunitní systém.

Pokud se vám ovšem tato doporučení nedaří dodržovat a nemáte jistotu, že vaše děti mají dostatečný denní příjem potřebných vitaminů a minerálů z přírodních zdrojů, poohlédněte se po kvalitních doplňcích stravy. Podle nedávného průzkumu přední farmaceutické společnosti STADA1 čtvrtina rodičů při doplňování vitaminů a minerálů u svých dětí volí právě kombinaci přírodních zdrojů a doplňků stravy.

V segmentech doplňků stravy 45 % rodičů nejčastěji preferuje multivitaminy a 30 % již připravený mix minerálů. Z jedno druhových vitaminů pak nejčastěji pořizují vitamin C (41 %), D (32 %), B (11 %) a z minerálů hořčík (17 %), vápník (14 %) a železo (11 %).

U dětí je vhodné podpořit střevní mikrobiotu, jelikož právě ve střevech se nachází až 70 % všech imunitních buněk. Ty ovlivňují v podstatě všechny systémy lidského organismu a celkové zdraví. Pohoda dětí tak vychází právě z tohoto orgánu,“ konstatovala Michaela Baštová, STADA Senior Brand Manager

Podle zmiňovaného průzkumu STADA2 více než třetina rodičů potvrdila, že jejich děti užívají probiotika a probiotika v podobě doplňků stravy. Většinou však náhodně dle aktuální situace (27 %). Pravidelné užívání probiotik je ale doporučováno již od narození dítěte.

Zdraví, které letí u dětí!

Na trhu je řada doplňků stravy s vitaminy a minerály určenými pro děti. Ideální jsou ty, které nabízejí nejen komplexní složení obsahující doporučené denní dávky důležitých vitaminů pro správný fyziologický růst a vývoj dítěte, ale mají i atraktivní podobu, např. želatinových tablet a ovocné příchutě pro vybíravé dětské jazýčky.

Pro nadcházející podzimní období jsou vhodné produkty s extraktem z echinacey (třapatka nachová), tradičně používané byliny, vitaminem C a zinkem, které přispívají ke správné funkci imunitního systému. Echinacea, vitamin C, zinek a rovněž vitamin E jsou přínosné díky svým antioxidačním účinkům. Jako takové chrání buňky před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály, jež vznikají vlivem znečištěného prostředí či vlastním metabolismem těla. Důležitá je také kyselina listová, ta s vitaminy C a B3 přispívá ke snížení únavy a vyčerpání a společně tak podporují dětskou vitalitu. Ke správnému energetickému metabolismu vašich dětí pak pomůže biotin (vitamin B7), vitamin C, B3 a B12.  Prémiové značky jsou bez umělých barviv, sladidel, konzervantů, lepku a laktózy.

Probiotika: správná péče o střevní mikrobiotu a celkovou pohodu dětí

U probiotik pro děti doporučovaných na nadcházející školní období je dobré volit produkty obsahující kombinaci vybraných probiotických kmenů ideálně doplněných o vitaminy pro podporu imunity. „Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému a je rovněž potřebný pro normální růst a vývoj kostí. Vitaminy B6 a C přispívají ke správné funkci imunitního systému. Probiotika vybírejte dle věkových kategorií dětí, mají totiž odstupňovaný počet živých mikroorganismů tvořících kolonie v denní dávce. Doplňování probiotik a prebiotik představuje vhodnou podporu rovnováhy střevní mikrobioty, např. při a po antibiotické léčbě. Doporučuje se též u dětí, které nově nastoupily do jeslí, školek a škol, jelikož jsou více vystaveny patogenům a rovněž si navykají na nové stravování. Narušená rovnováha přirozené mikrobioty může být příčinou průjmu, zácpy, křečí nebo nadýmání,“ vysvětlila Michaela Baštová.

Pro menší děti jsou praktické probiotické suspenzní kapky, které jim můžete přidat např. do vlažného nápoje. U starších dětí se podávají vysypávající tobolky, nebo lze tobolky užívat přímo. Obsah vysypávající tobolky lze přidat přímo do vody nebo smíchat s mlékem či jiným jídlem pokojové teploty. Probiotika se doporučují užívat během jídla,“ doplnila závěrem Michaela Baštová.

Posílení imunity u dětí školního věku se stává zásadním faktorem pro zajištění jejich zdraví a pohody během školního roku.

Zde je několik důležitých aspektů a redakčních tipů, jak toho dosáhnout:

  1. Vyvážená strava: Zdravá a vyvážená strava je základem pro silný imunitní systém. Dětem nabídněte pestrou škálu ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, bílkovin a zdravých tuků. Vhodné jsou také potraviny bohaté na vitamíny a minerály, jako jsou vitamín C, D, zinek a železo.
  2. Pravidelný pohyb: Fyzická aktivita má pozitivní vliv na imunitu dětí. Podporuje cirkulaci a lymfatický systém, které jsou důležité pro odstranění toxických látek z těla. Sport a pohyb také napomáhají snižovat stres, který může negativně ovlivňovat imunitní systém.
  3. Dostatek spánku: Kvalitní spánek je nezbytný pro regeneraci imunitního systému. Dětem zajistěte pravidelný spánkový režim a dostatečný počet hodin spánku podle jejich věku.
  4. Hygienické návyky: Učte děti důležitým hygienickým návykům, jako je pravidelné mytí rukou a správné kýchnutí nebo kašlání do pažíčky. Tím snižujete riziko šíření infekcí.
  5. Stresový management: Školní prostředí může být náročné, a tak je důležité dětem pomoci zvládat stres. Podporujte komunikaci a nabídněte jim relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace.
  6. Vhodné doplňky stravy: V případě nedostatečného příjmu určitých živin z potravy můžete konzultovat s lékařem možnost užívání doplňků stravy. Vitamíny a minerály, jako je vitamín D, zinek a probiotika, mohou být pro imunitní systém prospěšné.
  7. Omezení cukrů a nezdravých tuků: Snažte se omezit konzumaci cukrů a nezdravých tuků, které mohou oslabovat imunitní systém. Volte spíše celistvé a nezpracované potraviny.
  8. Prevence očkováním: Dodržujte doporučený očkovací plán, který může chránit děti před vážnými infekčními nemocemi.
  9. Kvalitní mezilidské vztahy: Podpora kvalitních mezilidských vztahů, jak v rodině, tak mezi vrstevníky, může pozitivně ovlivnit imunitu dětí. Sociální podpora má významný dopad na celkovou pohodu.
  10. Vhodné oblečení: Zajistěte, aby se děti vhodně oblékaly podle počasí, zejména v chladnějších měsících, aby se minimalizovalo riziko nachlazení.

Posilování imunity u dětí školního věku je komplexním procesem, který spočívá v kombinaci zdravého životního stylu, výživy a prevence. S těmito tipy můžete dětem pomoci lépe odolávat nemocem a podpořit jejich celkové zdraví,“ dodává k tématu redakce našeho magazínu.

Použité zdroje: BEST Communications, redakční informace a zdroje
(redakční text)*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu